• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pearl Buck  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Nagroda Nobla w dziedzinie literatury – nagroda uważana za najbardziej prestiżową międzynarodową nagrodę literacką na świecie. Ustanowiona razem z czterema innymi nagrodami przez Alfreda Nobla w testamencie z 1895, jest przyznawana od 1901.Prezbiterianizm lub Kościół Prezbiteriański – część protestanckich kościołów reformowanych. Władze w kościołach sprawują wybierani przez wiernych starsi. Kościoły Prezbiteriańskie zaczęły rozprzestrzeniać się w XVI wieku, impulsem do tego była reformacja zapoczątkowana przez Marcina Lutra w 1517 roku. Głównym propagatorem był John Knox, który był Szkotem, studiował on z Janem Kalwinem w Genewie.

  Pearl Sydenstricker Buck (ur. 26 czerwca 1892 w Hillsboro w Wirginii Zachodniej, zm. 6 marca 1973 w Danby w stanie Vermont) – powieściopisarka i nowelistka amerykańska, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1938 roku i Nagrody Pulitzera. Znana również pod swoim chińskim nazwiskiem Sài Zhēnzhū (chiń. 赛珍珠), w twórczości dla dzieci używała pseudonimu John Sedges.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Prawa człowieka – koncepcja, według której każdemu człowiekowi przysługują pewne prawa, których źródłem obowiązywania jest przyrodzona godność ludzka. Prawa te mają charakter:

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Jej rodzice, misjonarze prezbiteriańscy, wyjechali do Chin w 1892 roku, kiedy Pearl miała 3 miesiące. Wychowała się w Zhenjiang, mieście portowym w prowincji Jiangsu. Mając 4 lata mówiła i pisała zarówno po chińsku, jak i po angielsku. Spędziła tam pierwsze 18 lat swego życia, po czym przyjechała do Stanów Zjednoczonych, by studiować w Randolph-Macon Women's College w Lynchburgu (Wirginia).

  Uniwersytet Pensylwanii (ang. University of Pennsylvania, potocznie Penn lub UPenn) – prywatny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, działający w Filadelfii, w stanie Pensylwania, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League).Lynchburg - miasto w USA, w środkowej części stanu Wirginia, nad rzeką James (uchodzącą do Oceanu Atlantyckiego), u podnóża Appalachów. Około 65,7 tys. mieszkańców.

  W 1914 roku wróciła do Chin i mieszkała tam do 1934 roku, najpierw w Huai’an, następnie przeprowadziła się do Jingjiang. W 1917 roku wyszła za mąż za Johna Lossinga Bucka. W 1935 roku rozwiodła się i wyszła ponownie za mąż, za wydawcę swoich książek – Richarda Walsha, z którym przeniosła się do Green Hill Farm w hrabstwie Bucks, w Pensylwanii.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Huai’an (chin.: 淮安; pinyin: Huái’ān) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Jiangsu, port nad Wielkim Kanałem. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 557 565. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 5 024 838 mieszkańców. Ośrodek przemysłu maszynowego, spożywczego, bawełnianego i chemicznego.

  Twórczość pisarską rozpoczęła w 1930 roku. Jej utwory dotyczyły przede wszystkim Chin, ale pisała także o Japonii, Korei i Stanach Zjednoczonych. W swoich książkach zawsze sprzeciwiała się japońskiej okupacji Chin.

  Za swoją drugą powieść Łaskawa ziemia (The Good Earth, 1931), która stała się najlepiej sprzedającą książką w latach 1931–1932, otrzymała Nagrodę Pulitzera. W 1938 roku została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

  Działała w obronie praw człowieka, skupiała się przede wszystkim na adopcji sierot azjatyckich. W 1949 roku, w czasach, gdy adopcja dzieci ras mieszanych i dzieci azjatyckich praktycznie nie istniała, założyła Welcome House - pierwszy międzynarodowy, wielokulturowy ośrodek adopcyjny, który istniał przez ponad 50 lat i zapewnił rodziny ponad 5 tysiącom dzieci. Fundacja imienia Pearl S. Buck działa do dzisiaj.

  10. ceremonia rozdania Oscarów odbyła się 10 marca 1938 roku w Hotelu Biltmore w Los Angeles. Mistrzem ceremonii był Bob Burns.Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.

  Publikowała eseje w „Crisis”, piśmie NAACP, jak i w „Opportunity”, magazynie Urban League. Przez 20 lat (od początku lat 40.) była powiernikiem Uniwersytetu Hawarda. W 1942 r. Pearl wraz ze swoim drugim mężem - Richardem Walsh, ufundowali Stowarzyszenie Wschód i Zachód, które zajmowało się wymianą kulturalną pomiędzy Azją a krajami zachodu.

  Hrabstwo Bucks (ang. Bucks County) to hrabstwo w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych. Hrabstwo zajmuje powierzchnię lądową 1 573,11 km². Według szacunków US Census Bureau w roku 2006 liczyło 623 205 mieszkańców. Siedzibą hrabstwa jest miasto Doylestown.The National Association for the Advancement of Colored People (Krajowe Stowarzyszenie Postępu Ludzi Kolorowych) — organizacja założona 12 lutego 1909 roku na bazie Ruchu Niagara.

  Miała ośmioro dzieci, w tym siedmioro adoptowanych, pochodzenia azjatyckiego.

  Wydała ponad 70 książek: powieści, zbiorów, biografii i autobiografii, poezji, dramatów, literatury dla dzieci oraz przekładów z języka chińskiego. Ekranizacja jej książki Łaskawa ziemia (The Good Earth), otrzymała w 1938 r. dwa Oskary: dla Luise Rainer za rolę kobiecą i dla Sidneya Franklina najlepszego reżysera.

  Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Pearl S. Buck zmarła na raka płuc 6 marca 1973 w Danby w stanie Vermont.

 • Pearl S. Buck — w okresie kiedy zdobyła Nagrodę Nobla w Dziedzinie Literatury (1938)

 • Pearl S. Buck w roku 1972

 • Pearl S. Buck i król Szwecji

 • Laura Bush na uroczystości pośmiertnego uhonorowania Pearl S. Buck nagrodą Woman of the Year (2006)

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Zhenjiang (chin.: 镇江; pinyin: Zhènjiāng) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Jiangsu, port w miejscu przecięcia rzeki Jangcy z Wielkim Kanałem. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 635 213. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 2 661 699 mieszkańców. Ośrodek szkolnictwa wyższego, handlu oraz przemysłu spożywczego, włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, maszynowego i metalurgicznego.
  Laura Lane Welch Bush (ur. 4 listopada 1946) – żona byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a W. Busha, pierwsza dama Stanów Zjednoczonych od 20 stycznia 2001 do 20 stycznia 2009

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.072 sek.