• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • PearPC

  Przeczytaj także...
  Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.
  Emulator – program komputerowy, który duplikuje funkcje jednego systemu informatycznego w innym, dzięki czemu ów drugi system zwraca te same rezultaty, co pierwszy. Mówimy wtedy, że pierwszy system jest emulowany przez drugi.

  PearPC - wieloplatformowy emulator procesorów z rodziny PowerPC. Umożliwia działanie wielu systemów operacyjnych, stworzonych dla komputerów typu PowerPC, takich jak: OS X, Darwin oraz GNU/Linux. Można go uruchomić w systemach Microsoft Windows, GNU/Linux oraz innych, kompatybilnych z normą POSIX. Rozpowszechniany jest na licencji GPL. Pierwsza oficjalna wersja ujrzała światło dzienne 10 maja 2004 r.

  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.Darwin - uniksowa podstawa systemu operacyjnego OS X firmy Apple Inc. W rzeczy samej jest to pełny system operacyjny, na bazie którego oparto graficzne środowisko użytkownika Aqua.

  Emulator posiada rozszerzenie tłumaczące dynamicznie rozkazy architektury PowerPC na rozkazy procesorów z rodziny IA-32. Umożliwia to emulację nawet w czasie rzeczywistym.

  PearPC jest nadal w fazie rozwoju. W tej chwili szybkość działania aplikacji w tym emulatorze jest 10 razy niższa niż komputera, na którym uruchomiono emulator. Obsługa urządzeń takich, jak: CDROM czy karty dźwiękowe jest nadal w fazie początkowej.

  Aktualną stabilną wersją jest wersja 0.5.0 (marzec 2012).

  GNU General Public License – licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1989 roku przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU, zatwierdzona przez Open Source Initiative. Pierwowzorem licencji była licencja Emacs General Public License. Wersja druga licencji GNU GPL została wydana w roku 1991, a wersja trzecia – 29 czerwca 2007.x86 – rodzina architektur (modeli programowych) procesorów firmy Intel, należących do kategorii CISC, stosowana w komputerach PC, zapoczątkowana przez i wstecznie zgodna z 16-bitowym procesorem 8086, który z kolei wywodził się z 8-bitowego układu 8085. Nazwa architektury wywodzi się od nazw pierwszych modeli z tej rodziny, których numery kończyły się liczbą 86.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna projektu PearPC
 • Forum projektu PearPC
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.74 sek.