• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Peaky Blinders

  Przeczytaj także...
  Paddy Considine (ur. 5 września 1974 r. w Burton on Trent Staffordshire w Wielkiej Brytanii) − brytyjski aktor filmowy, scenarzysta i reżyser.Edward Thomas Hardy, CBE (ur. 15 września 1977 w Londynie, w dzielnicy Hammersmith) – brytyjski aktor filmowy i producent. Wystąpił w miniserialu HBO Kompania braci (2001) oraz filmach takich jak Helikopter w ogniu (2001), Star Trek: Nemesis (2002), RocknRolla (2008), Incepcja (2010), Wojownik (2011), Szpieg (2011), Mroczny rycerz powstaje (2012), Gangster (2012), Locke (2013) i Mad Max: Na drodze gniewu (2014). Za rolę Johna Fitzgeralda w dramacie przygodowym Zjawa (2015) był nominowany do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. W 2018 został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.
  Adrien Brody (ur. 14 kwietnia 1973 w Nowym Jorku) – amerykański aktor i producent filmowy, laureat Oscara za rolę Władysława Szpilmana w biograficznym dramacie wojennym Romana Polańskiego Pianista (2002).

  Peaky Blinders – brytyjski serial telewizyjny, którego pomysłodawcą jest Steven Knight, a producentem Caryn Mandabach. Główną rolę gra Cillian Murphy. Pilot serialu miał premierę 13 września 2013 roku na antenie BBC. Dotychczas wyemitowano 5 sezonów serialu.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Fabuła serialu osadzona jest w latach 20. XX wieku, tuż po zakończeniu I wojny światowej i koncentruje się na postaci Thomasa Shelby’ego, lidera gangu Peaky Blinders, działającego w Birmingham. Głównym antagonistą w 1. i 2. sezonie jest inspektor Chester Campbell (Sam Neill), a w 3. ksiądz John Hughes (Paddy Considine). 4. sezon skupia się na zmaganiach gangu z włoską mafią z Nowego Jorku, którą dowodzi Luca Changretta (Adrien Brody).

  Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Cillian Murphy jako Tommy Shelby, lider gangu i najbardziej wpływowy członek rodziny. Uczestniczył w I wojnie światowej za co został odznaczony. Przez pewien czas zmagał się ze skutkami zespołu stresu pourazowego.
 • Sam Neill jako inspektor Chester Campbell (sezon 1–2) z pochodzenia Irlandczyk. Nieprzejednany wróg gangu, prowadzi swego rodzaju krucjatę przeciwko Peaky Blinders.
 • Helen McCrory jako Polly Gray (Shelby), ciocia rodzeństwa Shelby. Zajmowała się sprawami gangu, gdy Shelby walczyli na froncie zachodnim. Jej synem jest Michael.
 • Paul Anderson jako Arthur Shelby, najstarszy z braci i najbardziej krewki, neurotyczny. Jego charakter w dużej mierze ukształtował pobyt na wojnie.
 • Annabelle Wallis jako Grace Burgess (sezon 1–3), była agentka współpracująca z inspektorem Campbellem, związana z Tommym.
 • Sophie Rundle jako Ada Thorne, jako jedyna z rodzeństwa nie angażuje się bezpośrednio w sprawy gangu. Była związana z komunistą Freddym Thornem.
 • Joe Cole jako John Shelby (sezon 1–4), młodszy brat Tommy’ego i Arthura, weteran I wojny światowej i jeden z przywódców gangu.
 • Tom Hardy jako Alfie Solomons, przywódca żydowskiego gangu w Camden Town.
 • Finn Cole jako Michael Gray (sezon 2–5), syn Polly.
 • Paddy Considine jako ojciec John Hughes (sezon 3), członek Economic League.
 • Adrien Brody jako Luca Changretta (sezon 4), przywódca włoskiej rodziny mafijnej w Nowym Jorku, który prowadzi vendettę przeciwko rodzinie Shelby.
 • Nagrody[ | edytuj kod]

  Serial otrzymał Irlandzką Nagrodę Filmową i Telewizyjną (IFTA) w 2015 roku za najlepsze kostiumy, nagrodę BAFTA za najlepszą muzykę i zdjęcia

  Cillian Murphy (irl.: Cillian Ó Murchú; ur. 25 maja 1976 roku w Douglas, w Cork) - irlandzki aktor filmowy i teatralny.Zespół stresu pourazowego, zaburzenie stresowe pourazowe, PTSD (ang. posttraumatic stress disorder) - rodzaj zaburzenia lękowego będący efektem przeżycia traumatycznego wydarzenia.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Peaky Blinders season 4 and 5 release date ordered by BBC in ‘fantastic vote of confidence’ (ang.). The Independent, 2016-05-26. [dostęp 2016-06-11].
  2. Peaky Blinders: BBC confirm Season 4 and 5 for gangster drama (ang.). Evening Standard, 2016-05-26. [dostęp 2016-06-11].
  3. Peaky Blinders Show Summary and Episode Schedule Guide. pogdesign.co.uk. [dostęp 2016-06-11].
  4. IFTA Academy | Irish Film & Television Academy | Irish Film & Television Awards. ifta.ie. [dostęp 2016-06-11].
  5. Television Craft in 2014 | BAFTA Awards. awards.bafta.org. [dostęp 2016-06-11].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Peaky Blinders w bazie Filmweb
 • Peaky Blinders w bazie IMDb (ang.)
 • Helen McCrory (ur. 17 sierpnia 1968 w Londynie) - angielska aktorka. Laureatka kilku prestiżowych nagród m.in. BAFTA Award za rolę w filmie Streetlife. Znana jest także z filmów Królowa czy Hrabia Monte Christo. Zagrała Narcyzę Malfoy w filmie Harry Potter i Książę Półkrwi.Grała także w teatrze. Obecnie mieszka w Los Angeles.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Warto wiedzieć że... beta

  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Paul Anderson (ur. 12 lutego 1978 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Zyskał sławę jako Arthur Shelby w serialu Peaky Blinders i jako pułkownik Sebastian Moran w filmie Sherlock Holmes: Gra cieni.
  Wraz z wybuchem I wojny światowej w 1914 roku, niemiecka armia jako pierwsza utworzyła front zachodni atakując neutralny Luksemburg oraz neutralną Belgię, następnie przejmując kontrolę nad ważnymi okręgami przemysłowymi w północnej Francji. Niemieckie postępy na froncie zostały dramatycznie zatrzymane na skutek bitwy pod Marną. W rezultacie obie strony osadziły się w wzdłuż meandrujących linii ufortyfikowanych okopów, ciągnących się od Morza Północnego do granicy szwajcarsko–francuskiej. Linia ta w zasadzie nie ulegała większym zmianom przez większość czasu trwania działań wojennych.
  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.
  Annabelle Wallis (ur. 25 września 1984 w Oksfordzie) – brytyjska aktorka. Grała m.in. Jane Seymour w serialu Dynastia Tudorów i Jenny Halsey w filmie Mumia.
  Sam Neill (ur. 14 września 1947 w Omagh w Irlandii Północnej) – nowozelandzki aktor pochodzenia irlandzkiego, ale także reżyser i scenarzysta.
  Wendeta, vendetta, wróżda – zemsta jednej grupy na drugiej za zabójstwo krewnego. Rodzi to stosunek społeczny oparty na wzajemnej morderczej wrogości.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.