• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Peabody Award  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Historia[]

  Nagroda została powołana w 1939 r. przez amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Nadawców (National Association of Broadcasters), jako wyróżnienie dla wybitnych audycji radiowych. Po wybraniu przez stowarzyszenie miejsca wyłaniania nagrody, patronem (przydzielonym w 1940 r.) został przedsiębiorca i filantrop George Peabody, darczyńca uniwersytetu. Od 1948 r. nagroda obejmuje telewizję, od 1989 roku sieci kablowe, a od 2003 także szeroko rozumiane nowe media - w 2012 roku nagroda została przydzielona blogowi internetowemu.

  George Peabody (ur. 18 lutego 1795 w Danvers, zm. 4 listopada 1869 w Londynie) – amerykański filantrop i przedsiębiorca, założyciel Peabody Institute.Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.

  Ogólna charakterystyka[]

  Odbiorcą Nagrody są osoby bądź organizacje odpowiedzialne za powstanie lub dystrybucję danego dzieła, a w szczególnych przypadkach podmioty odpowiedzialne za więcej niż jedno dzieło w ocenianym roku. Wyróżniane bywają również instytucje bądź sieci medialne, jak np. Radio BBC. Nagroda nie wyklucza nominacji dzieł nadawanych poza Stanami Zjednoczonymi, jednak w swojej historii liczba nagród przyznanych twórcom zagranicznym jest niewielka.

  Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.Wykładowca to nauczyciel, który prowadzi wykładnię tematu z zakresu przedmiotu (np. kursu akademickiego)) poprzez wykład zamknięty lub otwarty na wyższej uczelni, kursach itp. Termin ten popularnie utożsamiany jest z zawodem - Nauczyciel akademicki.

  Nagroda Peabody'ego, w zamyśle twórców radiowy odpowiednik Nagrody Pulitzera, jest ścisłe powiązana z uniwersytetem i z tego powodu cieszy się dużym prestiżem w amerykańskim przemyśle medialnym. Zdaniem byłego członka komitetu nagrody, Fraziera Moore'a, wyróżnia się ona od np. Nagrody Emmy międzynarodową perspektywą oceniania, jurorzy zaś są restrykcyjni i reprezentują różnorodne środowiska artystyczne i różne doświadczenie. Jak podkreśla z kolei pełniący od 2001 do 2013 roku funkcję dyrektora komisji nagrody, profesor Horace Newcomb, spośród ponad tysiąca nominacji każdego roku każda współzawodniczy ze sobą na równi, a wśród oceniających panuje opinia, że posiadają "jedno kryterium, a jest nim doskonałość".

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.

  Ocenianie[]

  Wczesnego lutego każdego roku około 30 komisji rozpoczyna badanie przydzielonej im części spośród ponad 1000 wszystkich zgłoszeń. Skład tych komisji tworzą wykładowcy, pracownicy oraz wybrani studenci Uniwersytetu Georgii. Po analizie składają one pisemną rekomendację dla każdego ze swoich faworytów. Nominację może złożyć dowolna osoba, jeżeli zrobiła to przed ustalonym przez regulamin terminem oraz uiściła wyznaczoną składkę (na rok 2015 wynosiła ona 225$ dla radia i wytworów audio, 350$ dla telewizji i pozostałych mediów). Zawężone listy trafiają do kilkunastoosobowego (obecnie liczącego 17 osób), głównego ciała komisji Nagrody Peabody'ego, do którego należą przedstawiciele amerykańskich środowisk naukowych, krytyków artystycznych, dziennikarzy i specjalistów przemysłu medialnego. Jurorzy omawiają między sobą kandydatury na zasadzie wolnej dyskusji, na terenie kampusu uczelni. Ostatnie ze spotkań odbywa się pod koniec marca. By zwyciężyć, dana nominacja musi zdobyć jednogłośną aprobatę każdego z członków jury. Liczba nagród nie jest z góry określona, a zwycięzcy nie są w żaden sposób stopniowani bądź kategoryzowani. Uroczystość wręczania nagród odbywa się w Nowym Jorku późną wiosną.

  Uniwersytet Georgii (ang. University of Georgia) – najstarszy publiczny uniwersytet w USA z siedzibą w Athens. Został założony 27 stycznia 1785 roku. Jest największym uniwersytetem w stanie Georgia, należy do tzw. Wielkiej Trójki Południa (South’s three Public Ivy). W roku 2007 liczba studentów wynosiła 34 180 osób, przy całkowitym zatrudnieniu wynoszącym 10 053 osoby.Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.
  Athens – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Georgia, w hrabstwie Clark założone w XVIII wieku. Jest nazywane Klasycznym miastem.
  Darowizna – rodzaj umowy nazwanej prawa cywilnego, która ma na celu nieodpłatne przysporzenie obdarowanemu korzyści (wzbogacenie obdarowanego) kosztem majątku darczyńcy.
  Student (łac. studere – starać się, przykładać się do czegoś) – osoba kształcąca się na studiach wyższych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.