• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paznaun

  Przeczytaj także...
  Tyrol (niem. Tirol, wł. Tirolo) – kraj związkowy w zachodniej Austrii. Graniczy z Włochami, Szwajcarią, Vorarlbergiem, Niemcami, Salzburgiem i Karyntią. Jest częścią regionu geograficznego i historycznego Tyrol. Stolicą landu jest Innsbruck.Galtür – gmina w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, w powiecie Landeck. Galtür położone jest w dolinie Paznaun, pośród alpejskich trzytysięczników. Liczba ludności w gminie wynosi 862 osoby (według danych ze stycznia 2010), co daje 7 mieszkańców na kilometr kwadratowy. Głównym źródłem dochodów Galtür jest turystyka.
  Kappl – miasto w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, w powiecie Landeck. Kappl położone jest w dolinie Paznaun, pośród alpejskich trzytysięczników. Liczba ludności w mieście wynosi 2637 osób (według danych ze stycznia 2010 roku), co daje 27 mieszkańców na kilometr kwadratowy i sytuuje Kappl na drugim miejscu pod względem gęstości zaludnienia w całej dolinie Paznaun.

  Paznaun - dolina rzeki Trisanny w austriackim Tyrolu.

  Położenie i krajobraz[]

  Paznaun leży w zachodnim Tyrolu. Dolina zaczyna się przy gminie Pians w powiecie Landeck i rozciąga się na południowy zachód na długości ok. 30 kilometrów, aż do masywu Silvretty. Północna część Paznaun graniczy z krajem związkowym Vorarlberg, zaś południowa ze Szwajcarią. V-kształtna dolina otoczona jest ponadto przez łańcuch górski Ferwallu na północy oraz masyw Samnaun na południu. Najwyższą górą doliny jest Fluchthorn z wysokością 3399 m n.p.m.

  Dolina V-kształtna – typ doliny, której przekrój poprzeczny zbliżony jest kształtem do litery V. Charakteryzuje się ona stromymi zboczami, pokrytymi drobnym materiałem skalnym - zwietrzeliną oraz wąskim dnem, w którym płynie ciek wodny. Doliny te występują głównie na obszarach górskich - w górnych biegach rzek. Powstają wskutek erozji wgłębnej: woda niosąca ze sobą materiał skalny uderza nim o dno nieustannie je pogłębiając. Potok usuwa powstałe cząstki skalne transportując je w dół swojego biegu, dlatego, wraz z upływem czasu, dolina staje się coraz grubsza i szersza.Republika Austrii jest federacją, którą tworzy 9 krajów związkowych (niem.: Bundesland lub Land, l.m.: Bundesländer, Länder).

  Głównym źródłem dochodu mieszkańców doliny jest turystyka, która wzbogaciła w ciągu ostatnich dziesięcioleci tamtejszy krajobraz o wiele inwestycji. Dziś Paznaun jest mekką międzynarodowej turystyki masowej, której centrum znajduje się w gminie Ischgl.

  Miejscowości w Paznaun[]

 • Galtür
 • Mathon (gmina Ischgl)
 • Ischgl
 • Kappl
 • Langesthei (gmina Kappl)
 • See
 • Powódź w 2005 roku[]

  Utrudnienia w ruchu spowodowane powodzią w 2005 roku

  W wyniku powodzi w Paznaun w 2005 roku w dniach 23.08.-26.08.2005 dolina została odcięta od reszty Tyrolu, dotrzeć do niej można było tylko przez Silvrettamautstraße w Vorarlbergu. Wskutek powodzi najdotkiliwiej ucierpiało wtedy Kappl.

  Silvretta (niem. Silvrettagruppe) – masyw górski w Centralnych Alpach Wschodnich, stanowiący część Alp Retyckich, położony na granicy austriacko-szwajcarskiej. Jego najwyższy szczyt to Piz Linard (3411 m).Vorarlberg (łac. Cisarulana, pol. dawniej Przedarulania) – najbardziej wysunięty na zachód kraj związkowy Austrii. Jako jedyny land austriacki należy (w części) do zlewiska Morza Północnego.

  Linki zewnętrzne[]

 • Turystyka w Austrii
 • Ischgl w dolinie Paznaun w Tyrolu
 • Galtür w dolinie Paznaun w Tyrolu
 • See w dolinie Paznaun w Tyrolu
 • Kappl w dolinie Paznaun w Tyrolu • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powódź – przejściowe zjawisko hydrologiczne polegające na wezbraniu wód rzecznych lub morskich w ciekach wodnych, zbiornikach lub na morzu powodujące po przekroczeniu przez wodę stanu brzegowego zatopienie znacznych obszarów lądu - dolin rzecznych, terenów nadbrzeżnych lub depresyjnych, doprowadzające do wymiernych strat społecznych i materialnych. Jest jedną z najbardziej groźnych i niszczycielskich w skutkach klęsk żywiołowych. Walka z nią jest stale aktualnym problemem ogólnoświatowym. Poważny wpływ na występowanie powodzi ma istniejący układ rzek oraz występująca w poszczególnych okresach roku sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna.
  Samnaungruppe (także Samnaun) – łańcuch górski położony w Alpach Wschodnich, w części Alp Retyckich, na pograniczu Austrii (w Tyrolu) i Szwajcarii (w Gryzonii). Nazwa łańcucha pochodzi od szwajcarskiej gminy Samnaun.
  Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym.
  Powiat Landeck (niem. Bezirk Landeck) – powiat w zachodniej Austrii, w kraju związkowym Tyrol. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Landeck.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Dolina, dolina rzeczna – wklęsła forma terenu o wydłużonym kształcie i wyraźnie wykształconym dnie, otoczona ze wszystkich stron wzniesieniami, najczęściej powstała w wyniku działalności rzek (erozji i akumulacji rzecznej) lub lodowców.
  Verwallgruppe (także Verwall, Ferwallgruppe) – łańcuch górski w Alpach Centralnych, części Alp Wschodnich. Leży w Austrii. Pasmo rozciąga się równoleżnikowo na obszarze dwóch krajów związkowych: Tyrolu i Vorarlbergu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.