• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paz Lenchantin

  Przeczytaj także...
  Queens of the Stone Age (QOTSA lub Queens) – amerykański zespół rockowy, sformowany w 1997 roku przez Josha Homme po rozpadzie grupy Kyuss.Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.
  A Perfect Circle – amerykańska supergrupa muzyczna grająca rock alternatywny, utworzona w 1999 roku przez gitarzystę Billy’ego Howerdela (choć plany tego projektu muzycznego powstały już w 1996), pracującego wcześniej jako technik przy trasach koncertowych takich grup jak m.in. Nine Inch Nails, Tool, The Smashing Pumpkins, Guns N’ Roses.

  Paz Lenchantín (ur. 12 grudnia 1973 w Mar del Plata w Argentynie) – amerykańska basistka i multiinstrumentalistka (sekcja smyczkowa, fortepian) pochodzenia argentyńskiego.

  Wychowana w Los Angeles w rodzinie zawodowych pianistów zaczęła grać na fortepianie w wieku 5 lat, na skrzypcach w wieku 8 lat, a na gitarze w wieku 12 lat. Gry na gitarze basowej nauczył ją basista Jane’s Addiction, Eric Avery.

  Członkini pierwszego składu A Perfect Circle opuściła zespół po nagraniu w 2000 pierwszego albumu Mer de Noms (który, oprócz gry na gitarze basowej, wspierała również wokalnie a także grała na smyczkach), by przystapić do nieistniejącego już projektu Billy’ego Corgana (Smashing Pumpkins), Zwan.

  Melissa Auf der Maur (ur. 17 marca 1972 w Montrealu) – kanadyjska basistka i wokalistka rockowa z francusko-szwajcarskimi korzeniami.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 2004 wspomogła A Perfect Circle grą na fortepianie i smyczkach na albumie eMOTIVe, remiksowała też utwór 'Hollow' na wydanym w tym samym roku DVD aMOTION.

  Wydała jeden album solowy Yellow mY skYcaptain, obecnie od kilku lat pracuje nad następnym.

  Wspomaga również gościnnymi występami (głównie sekcją smyczkową, grą na fortepianie i gitarze basowej oraz wokalnie) takich artystów jak m.in. Queens of the Stone Age czy Melissa Auf der Maur. Często w ramach takich gościnnych współpracy gra z nią siostra, Ana Lenchantin.

  Obecnie gra w RTX oraz (wraz z siostrą) w założonym przez Davida Pajo (gitarzysty i kompozytora współpracującego z wieloma artystami, m.in. ze Zwan czy szkocką post-rockową grupą Mogwai) indie-folkowym projekcie Papa M.

  Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W grudniu 2013 zespół Pixies ogłosił Paz swoją basistką na trasę koncertową po Ameryce Północnej i Południowej oraz Europie w roku 2014 (zastępując oryginalną basistkę Kim Deal oraz basistkę z trasy koncertowej w roku 2013 Kim Shattuck).

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • „Kiss My Grits: The Herstory of Women in Punk and Hard Rock” (2001, film dokumentalny, reżyseria: Jacqueline Lesko, Bethany Ward-Lawe)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Paz Lenchantin (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-04-04].
  2. Tracy Frey: A Perfect Circle Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-04-04].
  3. Steve Bekkala: Zwan Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-04-04].
  4. Stephen Thomas Erlewine: Pixies Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-04-04].
  5. Kiss My Grits: The Herstory of Women in Punk and Hard Rock (2001) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2016-04-04].
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. William Patrick "Billy" Corgan, Jr. (ur. 17 marca 1967 w Elk Grove Village w stanie Illinois) – amerykański wokalista, gitarzysta i autor piosenek, najlepiej znany jako frontman grupy The Smashing Pumpkins.
  Warto wiedzieć że... beta

  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Mar del Plata – miasto we wschodniej Argentynie, w prowincji Buenos Aires, nad Oceanem Atlantyckim. Około 550 tys. mieszkańców. Mar del Plata jest siedzibą polskiego konsulatu honorowego.
  The Smashing Pumpkins (dosłownie Powalające Dynie) – amerykański zespół rockowy założony w Chicago w roku 1988. Jego skład kilkukrotnie ulegał zmianom; przez większość kariery tworzyli go Billy Corgan (wokal, gitara prowadząca), James Iha (gitara rytmiczna, chórki), D’arcy Wretzky (gitara basowa, chórki) oraz Jimmy Chamberlin (perkusja).
  Mogwai – szkocki zespół rockowy założony w 1995 roku w Glasgow. Jego styl muzyczny jest określany jako post-rock.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Post rock – gatunek rocka alternatywnego, w którym charakterystyczne jest użycie instrumentów typowych dla muzyki rockowej, lecz rytm, progresja, harmonika i barwa dźwięku przy ich pomocy tworzone, są różne od rockowej. Typowa w gatunku jest też redukcja roli wokalu. Estetyka postrockowa jest pod silnym wpływem utworów Velvet Underground, Public Image Ltd., rytmu krautrocka i improwizacyjności jazzowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.