• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pax Americana

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Pokój (łac. pax, staropolskie mir) - pojęcie opisujące stosunki między państwami, lub wewnątrz nich, oznaczające brak wojny, wykluczające konflikt zbrojny i używanie przemocy.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Pax Americana (łac. „Amerykański pokój“) – koncepcja relatywnego pokoju w świecie zachodnim od końca II wojny światowej w 1945 roku, związana z dominującą pozycją Stanów Zjednoczonych w sferze militarnej i ekonomicznej. Koncepcja ta powstała na wzór starożytnej koncepcji Pax Romana, wywodzącej się z Cesarstwa Rzymskiego.

  Pax Romana (łac. pokój rzymski) – określenie stanu pokoju istniejącego wewnątrz i na zewnątrz starożytnego Rzymu. Został wprowadzony po wojnach domowych w Rzymie w I wieku p.n.e., które toczyły się o władzę w republice. Jako, że zapanował za panowania Oktawiana Augusta, jest czasem nazywany Pax Augusta. Pokój trwał od rozpoczęcia panowania Augusta w 27 p.n.e. do śmierci Marka Aureliusza w 180 n.e., czyli 207 lat.Cesarstwo rzymskie – starożytne państwo obejmujące obszary basenu Morza Śródziemnego, powstałe z przekształcenia republiki rzymskiej w system monarchiczny. Przyjmuje się, że początkiem cesarstwa był rok 27 p.n.e., kiedy Gajusz Oktawiusz otrzymał od senatu tytuł augusta (wywyższony przez bogów). Potwierdzało to pozycję Oktawiana jako najważniejszej osoby w państwie i przyniosło definitywny koniec republice rzymskiej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bogumiła Mucha-Leszko, Globalna czy regionalna liberalizacja handlu międzynarodowego?, „Współczesne Problemy Ekonomiczne. Globalizacja. Liberalizacja. Etyka“, 8, 2014, s. 143.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bogumiła Mucha-Leszko, Magdalena Kąkol, Polityka handlowa w warunkach Pax Britannica i Pax Americana, „Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska“, sectio H, XLVI, 2012, 2, s. 154-163.
 • Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.