• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pawonków - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Lipie Śląskie – część wsi Lisowice w Polsce, położonej w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w gminie Pawonków przy skrzyżowaniu dróg krajowych nr 11 (zachodnia obwodnica Lublińca) i 46. Przebiega tędy również linia kolejowa Lubliniec – Opole. Do 20 lipca 1987 istniała na niej stacja Lipie Śląskie.
  Łagiewniki Wielkie (niem. Groß-Lagiewnik) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w gminie Pawonków.

  Pawonkówgmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie częstochowskim.

  Siedziba gminy to Pawonków.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 6483 osoby.

  Gwoździany (niem. Gwosdzian, od 1936r. Nagelschmieden) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w zachodniej części gminy Pawonków.Lisowice (niem. Lissowitz) - górnośląska wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w gminie Pawonków.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Pawonków ma obszar 118,74 km², w tym:

 • użytki rolne: 47%
 • użytki leśne: 45%
 • Gmina stanowi 14,44% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Województwo śląskie – jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski o powierzchni 12 333,09 km², położona na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Beskidów Zachodnich. Obejmuje wschodnią część historycznych ziem Górnego Śląska i część zachodniej Małopolski, w tym Zagłębie Dąbrowskie, Zagłębie Krakowskie, Żywiecczyznę i Częstochowę. Zamieszkuje je 4,62 mln osób. Jest województwem o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia. Siedzibą władz województwa są Katowice.Draliny (niem. Dralin) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w gminie Pawonków.
  Gmina Pawonków na tle powiatu lublinieckiego
  Smok z Lisowic odkryty na terenie gminy
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Pawonków w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Pawonkow.png

  Sołectwa[]

  Draliny, Gwoździany, Koszwice, Kośmidry, Lisowice, Lipie Śląskie, Łagiewniki Małe, Łagiewniki Wielkie, Pawonków, Skrzydłowice, Solarnia.

  Sąsiednie gminy[]

  Ciasna, Dobrodzień, Kochanowice, Krupski Młyn, Lubliniec, Zawadzkie

  Lubliniec (śl. Lublynec, łac. Lobin, niem. Lublinitz, Loben. pol. hist. Lublin Śląski) – miasto w województwie śląskim, siedziba powiatu lublinieckiego. Położone nad rzekami Lublinicą oraz Małą Panwią, historycznie na Górnym Śląsku. Główny ośrodek gospodarczy, turystyczny, kulturalny, edukacyjny i przemysłowy ziemi lublinieckiej oraz drugi co do wielkości (po Częstochowie) w północnej części województwa śląskiego. Jedno z najstarszych miast Śląska, główne miasto Równiny Opolskiej.Kośmidry (niem. Koschmieder) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w gminie Pawonków.

  Przypisy

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Powiat lubliniecki – powiat w Polsce (województwo śląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Lubliniec.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Solarnia (niem. Sollarnia) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w gminie Pawonków. Solarnia dawniej była dzielnicą Lublińca.
  Skrzydłowice (niem. Skrzidlowitz, od 1936r. Flügeldorf) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w gminie Pawonków.
  Gmina Dobrodzień (niem. Gemeinde Guttentag) – gmina miejsko-wiejska w województwie opolskim, w powiecie oleskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie częstochowskim. Przed rokiem 1975 gmina należała do powiatu lublinieckiego. W 2009 roku w gminie wprowadzono język niemiecki jako język pomocniczy.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Gmina Ciasna (dawn. gmina Ciasno) - gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie częstochowskim.
  Pawonków (niem. Pawonkau) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w gminie Pawonków. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego. Miejscowość jest siedzibą gminy Pawonków.
  Gmina Krupski Młyn – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie katowickim. Gmina została utworzona 2 kwietnia 1991 r., poprzez wydzielenie jej z gminy Tworóg (na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 22 XII 1990).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.