• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pawilon Cepelii w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Cepelia (Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego) – centralny związek spółdzielni rękodzieła, który prowadził placówki handlowe zajmujące się zbytem towarów produkowanych w zrzeszonych spółdzielniach, wykonywanych bądź inspirowanych twórczością polskich artystów ludowych. Istniał w latach 1949–1990. Rondo Dmowskiego – rondo położone w Śródmieściu, na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Marszałkowskiej, uważane za centralny punkt Warszawy.
  Ulica Nowogrodzka – ulica w dzielnicach Ochota i Śródmieście w Warszawie, biegnąca od ul. Brackiej do ul. Koszykowej.

  Pawilon Cepeliipawilon sklepu Cepelii znajdujący się w Warszawie u zbiegu ulic Marszałkowskiej (99/101) i Nowogrodzkiej (28/34) przy rondzie Dmowskiego, ukończony w 1966 jako ostatni w tej części miasta budynek zrealizowany w ramach programu handlowego „Ściany Wschodniej”.

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Opis[ | edytuj kod]

  Powstał według projektu architekta Zygmunta Stępińskiego we współpracy z Andrzejem Milewskim i inżynierem, Aleksandrem Hawemanem w sąsiedztwie powstałego rok wcześniej hotelu Metropol (również autorstwa Stępińskiego) oraz realizowanej w tym samym czasie zabudowy mieszkaniowo-usługowej ulicy Marszałkowskiej.

  Trójkondygnacyjny budynek został skonstruowany w oparciu o stalowo-aluminiową konstrukcję i duże połacie przeszkleń. Nieprzeszklona część elewacji, obecnie widoczna od strony hotelu Metropol, pokryto ręcznie wypalanymi ceramicznymi płytkami w kolorze turkusowym – każda z nich była niepowtarzalna, ozdobiona geometrycznymi wzorami autorstwa Stanisława Kucharskiego.

  28 kwietnia 2017 pawilon został wpisany do gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy, a 8 lutego 2019 do rejestru zabytków.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Kamienica przy ul. Marszałkowskiej 99 w Warszawie
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. EurobuildCEE - Cepelia dla miłośników architektury, eurobuildcee.com [dostęp 2018-12-27] (ang.).
  2. Wyborcza.pl, warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2018-12-27].
  3. GEZ: Aktualny wykaz zabytków (2017.09) zabytki.um.warszawa.pl
  4. Pawilon Cepelii wpisany do rejestru zabytków, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie, 8 lutego 2019 (pol.).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.