• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pawilon

  Przeczytaj także...
  Architektura (gr. αρχιτεκτονική architektonike) – nauka i sztuka projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych.Altana (chłodnik, ciennik) – lekka budowla, często ażurowa, stawiana w ogrodzie, często ozdobna, również niewielki plac zacieniony przez krąg drzew. Ma za zadanie chronić przed deszczem i słońcem. Miejsce spotkań i odpoczynku. Często stawiana w punktach widokowych lub jako akcent na zakończeniu osi kompozycyjnych ogrodu.
  Pałac Oppersdorfów w Ołdrzychowicach Kłodzkich – barokowy dwór rodziny Oppersdorfów, wybudowany w XVIII wieku i przebudowany w stylu klasycystycznym w XIX i XX wieku. W 1929 roku hrabina Zofia Gabriela Antonia von Oppersdorf (1863-1942) sprzedała pałac siostrom franciszkankom szpitalnym. Pałac jest budynkiem dwukondygnacyjnym na rozczłonkowanym, asymetrycznym rzucie z dostawioną wieżyczką, czworoboczną, dwukondygnacyjną, nakrytą łamanym, czterospadowym dachem. Na osi pałacu znajduje się kolumnowy portyk podtrzymujący balkon, wyżej jest skromny tympanon. Elewacja jest dzielona pilastrami. Całość otacza ładnie utrzymany park krajobrazowy. Obecnie w pałacu mieści się dom macierzysty – siedziba prowincji polskiej ss. franciszkanek szpitalnych.
  Pawilon w parku zdrojowym w Polanicy

  Pawilon – budowla architektoniczna.

  Dach – górna, najwyższa część budynku, mająca za zadanie przykrycie i osłanianie go przed wpływami atmosferycznymi.
  1. Część reprezentacyjnej budowli – najczęściej pałacowej, rezydencjonalnej – lub jej skrzydło, które wyróżnia się z całości założenia architektonicznego odrębnym dachem i ornamentyką. Pawilon może być również osobnym elementem pałacowego zespołu architektonicznego.
  2. Lekka, niewielka budowla wywodząca się z altany wykorzystywana w architekturze ogrodowej, szczególnie rozpowszechniona w XVI–XIX wiecznych ogrodach.
  3. Współcześnie budynek zwykle wolno stojący, parterowy lub dwukondygnacyjny, o lekkiej konstrukcji, który występuje pojedynczo lub w kompleksach (np. pawilony w ośrodkach wypoczynkowych).

  Bibliografia[]

 • Witold Szolginia: Architektura. Warszawa: Sigma NOT, 1992, s. 117. ISBN 83-85001-89-1. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.