• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paweł Vogel

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – powstały w 1919 państwowy uniwersytet z siedzibą w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 393. pośród wszystkich typów uczelni.Ostrowiec Świętokrzyski – miasto w województwie świętokrzyskim. Siedziba władz powiatu ostrowieckiego. Prawa miejskie od 1613. Ośrodek przemysłowy: huta żelaza i zakład metalurgiczny, zakłady materiałów ogniotrwałych, odzieżowe, spożywcze; przemysł chemiczny, poligraficzny i drzewny. Według danych GUS z grudnia 2009 miasto posiadało 72 455 mieszkańców.
  Zamarła Turnia (2179 m n.p.m.) – dwuwierzchołkowy szczyt w długiej wschodniej grani Świnicy w polskich Tatrach Wysokich. Górną częścią jego północnej ściany, omijając sam wierzchołek, przechodzi szlak Orlej Perci.

  Paweł Vogel, od 1955 r. Fogel (ur. 15 września 1904 r. w Wadowicach, zm. 28 lutego 2000 r. w Zakopanem) – polski taternik, alpinista i przewodnik tatrzański, z zawodu nauczyciel.

  Paweł Vogel studiował na uniwersytecie w Poznaniu oraz w warszawskim Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego. W młodości uprawiał m.in. boks i wioślarstwo. Po zakończeniu studiów pracował jako nauczyciel szkół średnich m.in. w Ostrowcu Świętokrzyskim, propagując aktywny styl życia. Wspinanie w Tatrach rozpoczął w 1924 roku. Był autorem wielu nowych dróg oraz przejść, m.in. północną ścianą Małego Kieżmarskiego Szczytu oraz nowymi drogami na północnej ścianie Jaworowego Szczytu (1932 r., z Wiesławem Stanisławskim), północno-wschodnią ścianą Cubryny (1949 r., z bratem Januszem i Adamem Truszowskim), zimowe przejścia południowej ściany Zamarłej Turni oraz zachodniej i wschodniej ściany Kościelca (lata 1947-49, z Ludwikiem Ziemblicem). Szczególnym osiągnięciem było pierwsze przejście zimowe północno-wschodniego filara Ganku z Doliny Kaczej, odbyte w dnia 13-15 grudnia 1948 roku wraz z bratem Januszem. Latem 1934 roku, wraz z Janem Staszlem przeszedł główną grań Tatr od Hawrania po Rysy.

  Cubryna (słow. Čubrina, węg. Csubrina, 2376 m n.p.m.) – szczyt w głównej grani Tatr, widoczny znad Morskiego Oka na prawo od Hińczowej Przełęczy (2323 m) i Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego. Dalsza część grani to Zadni Mnich oddzielony od Cubryny Przełączką pod Zadnim Mnichem (widok na niego z okolic schroniska nad Morskim Okiem jest zasłonięty przez charakterystyczny wierzchołek Mnicha).Nowy Cmentarz w Zakopanem Na Palenicy – cmentarz pod Gubałówką poświęcony został przez ks. Kazimierza Kaszlewskiego w 1908; natomiast decyzja o jego lokalizacji zapadła w lutym 1904 na zebraniu rady gminy.

  W 1945 roku zamieszkał na stałe w Zakopanem. W latach 1951-1957 był kierownikiem schroniska PTTK w Dolinie Roztoki. Był również instruktorem narciarskim Polskiego Związku Narciarskiego – szkolił m.in. prof. Józefa Barbaga oraz Zenona Kliszkę. W 1963 zdobył uprawnienia przewodnika tatrzańskiego, zaś w 1966 roku – przewodnika II klasy. Sporo też pisał oraz fotografował. Jego opowiadania i wspomnienia drukowane były m.in. w „Taterniku”, „Słowie Polskim”, „Dzienniku Polskim” oraz „Przekroju”.

  Rysy (słow. Rysy, niem. Meeraugspitze, węg. Tengerszem-csúcs, 2503 m n.p.m.) – góra położona na granicy polsko-słowackiej, w Tatrach Wysokich – jednej z części Tatr. Ma trzy wierzchołki, z których najwyższy jest środkowy (2503 m n.p.m.), znajdujący się w całości na terytorium Słowacji. Wierzchołek północny, przez który biegnie granica, stanowi najwyżej położony punkt Polski (2499 m n.p.m.).Ganek (słow. Ganek, Gánok) – trójwierzchołkowy szczyt w słowackiej części Tatr Wysokich. Położony jest w głównej grani Tatr Wysokich w miejscu, w którym zmienia ona kierunek na południowo-wschodni. Najwyższy wierzchołek Wielki Ganek (Veľký Ganek) ma wysokość 2462 m n.p.m. Dwa niższe to Pośredni Ganek (Prostredný Ganek) i Mały Ganek (Malý Ganek, 2425 m n.p.m.). Mały i Pośredni Ganek oddzielone są Małą Gankową Przełączką, natomiast Pośredni i Wielki Ganek – Pośrednią Gankową Przełączką.

  W latach 50. Paweł Vogel stracił oko, z czasem – w wyniku jaskry i zaćmy – utracił widzenie w drugim. Po śmierci został pochowany na Nowym Cmentarzu w Zakopanem.

  Bibliografia[]

 • Józef Nyka: Paweł Vogel 1904-2000. www.nyka.home.pl, marzec 2000. [dostęp 2015-01-15].
 • Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1. wersja internetowa www.z-ne.pl, dostęp [2013-10-18].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Zofia Radwańska-Paryska (ur. 3 maja 1901 w Warszawie, zm. 24 października 2001 w Zakopanem) – botaniczka, taterniczka, pisarka. Żona i współtowarzyszka pracy Witolda Henryka Paryskiego.Wadowice – miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, siedziba władz powiatu wadowickiego i gminy miejsko-wiejskiej Wadowice. Miasto położone jest na Pogórzu Wielickim, nad Skawą. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 28, droga krajowa nr 52 i linia kolejowa nr 117.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gazeta Wrocławska (pełny tytuł Polska Gazeta Wrocławska) – dziennik dolnośląski wydawany we Wrocławiu od 1948 r.
  „Taternik” – magazyn informacyjny Polskiego Związku Alpinizmu, wydawany od 1907 roku. Od 2008 r. ukazuje się jako kwartalnik zarówno w wersji drukowanej jak i elektronicznej, jako plik PDF.
  Jan Staszel senior (ur. 16 stycznia 1915 w Zakopanem, zm. 3 lutego 2003 w Warszawie) – taternik, przewodnik tatrzański, alpinista, żołnierz w wojnie obronnej 1939, jeniec wojenny, uczestnik ruchu oporu w szeregach Armii Krajowej, inżynier poligraf, wieloletni pracownik Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW).
  Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego (AWF Warszawa) w Warszawie – publiczna szkoła wyższa, powstała w 1929 roku jako Wyższy Zakład Naukowo-Wychowawczy i przekształcona w 1938 w Wojskową Szkołę Akademicką.
  Polski Związek Narciarski – stowarzyszenie kultury fizycznej pełniące rolę polskiej federacji narodowej w biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwie alpejskim oraz skokach narciarskich i narciarstwie dowolnym.
  Grań główna Tatr – główny grzbiet Tatr ciągnący się przez 75 kilometrów od Huciańskiej Przełęczy (905 m n.p.m.) do Zdziarskiej Przełęczy (1081 m). Składa się z grani Tatr Zachodnich, grani Tatr Wysokich i części grani Tatr Bielskich.
  Przewodnik tatrzański – współcześnie przewodnik turystyczny górski mający uprawnienie do prowadzenia wycieczek na terenie Tatr.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.