l
 • Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Temat nie został wyczerpany?
  Zapraszamy na Forum Naukowy.pl
  Jeśli posiadasz konto w serwisie Facebook rejestracja jest praktycznie automatyczna.
  Wystarczy kilka kliknięć.

  Paweł Mykietyn

  Przeczytaj także...
  Gmach Teatru Miejskiego wzniesiono przy ulicy Świdnickiej w latach 1839 - 1841 wg projektu Carla Ferdinanda Langhansa, z nowoczesną sceną i widownią na około 1600 miejsc. Po pożarach (w 1865 i 1871), budynek przebudowano podwyższając widownię i nadscenium, dostawiono pawilon malarni i rozbudowano portyk oraz ozdobiono z zewnątrz malowidłami. Odbudową z 1865 kierował Karl Lüdecke, a tą z 1871-1872 Karl Schmidt. W 1871 postawiono także na krawędzi dachu rzeźby muz wykonane ze sztucznego piaskowca (obecnie stoją tam odlewy z zaginionych oryginałów wykonane na początku XXI wieku). Po 1945 usunięto zniszczone pociskami figury muz oraz z przyczyn politycznych zdjęto z fasady nieuszkodzone popiersia artystów niemieckich: Beethovena, Goethego, Mozarta i Schillera oraz skuto freski Schmidta z zewnętrznej ściany. W 1954-1956 rozbudowano południową część budynku. Gruntowna modernizacja rozpoczęła się w 1997 a zakończyła w 2006.Jerzy Skolimowski (ur. 5 maja 1938 w Łodzi) – polski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, poeta, malarz. Przedstawiciel Nowej fali w polskim kinie.
  Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (UMFC, daw. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, PWSM w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Warszawie) – najstarsza i największa uczelnia muzyczna w Polsce, a także jedna z najstarszych w Europie. Mieści się w Warszawie. Jako jedyna w Polsce posiada status uniwersytetu przymiotnikowego, ponieważ posiada zdolność nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce oraz doktora sztuk muzycznych w pięciu dyscyplinach. Posiada także uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki, instrumentalistyki i wokalistyki.

  Paweł Mykietyn (ur. 20 maja 1971 w Oławie) – polski kompozytor i klarnecista.

  Studia kompozytorskie w klasie prof. Włodzimierza Kotońskiego w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył w 1996 roku.

  Komponuje muzykę dla teatru, współpracując z takimi reżyserami jak Krzysztof Warlikowski czy Grzegorz Jarzyna. Jest też twórcą muzyki filmowej, między innymi do filmu Solidarność, Solidarność..., Ono, 33 sceny z życia Małgorzaty Szumowskiej, Tatarak (film) Andrzeja Wajdy czy Essential Killing Jerzego Skolimowskiego. Otrzymał dwie Polskie Nagrody Filmowe (na cztery nominacje) oraz cztery nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszą muzykę.

  Essential Killing – polsko-norwesko-irlandzko-węgierski film fabularny. Dramat psychologiczny z 2010 roku w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Zdjęcia powstawały w Izraelu, Norwegii i Polsce.33 sceny z życia (ang. 33 Scenes from Life, 2008) − polsko-niemiecki dramat obyczajowy w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Obraz nagrodzony Nagrodą Jury - Srebrnym Lampartem podczas 61. Festiwalu Filmowego w Locarno. Następnie film został zaprezentowany podczas 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobył cztery nagrody, w tym za reżyserię. Podczas gali rozdania Polskich Nagród Filmowych - Orłów film również otrzymał cztery nagrody, w tym za najlepszy film roku, muzykę i montaż. Na 23. Festiwalu Tarnowskiej Nagrody Filmowej, film został nagrodzony statuetką "Maszkarona" (Grand Prix) oraz nagrodą "Kamerzysty" przyznawaną przez młodzież. Okres zdjęciowy trwał od 12 czerwca do 19 lipca 2007

  W czerwcu 2008 roku za swoją II Symfonię otrzymał jako pierwszy Nagrodę Mediów Publicznych Opus w dziedzinie muzyki poważnej. Jury jednogłośnie wyłoniło zwycięzcę, określając kompozycję Mykietyna jako dzieło będące godną kontynuacją dzieł Witolda Lutosławskiego i otwierające polską muzykę na XXI w. W tym samym roku, na festiwalu Wratislavia Cantans odbyła się premiera "Pasji według św. Marka". Jego kolejnym dziełem będzie opera, zamówiona przez Operę Wrocławską - druga już w dorobku tego kompozytora; pierwszą był "Ignorant i szaleniec" którego premiera odbyła się w 2001 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy "Wratislavia Cantans" – festiwal muzyczny odbywający się co roku jesienią (we wrześniu), głównie we Wrocławiu. Część koncertów odbywa się także w innych miejscowościach na Dolnym Śląsku.

  Od 2008 roku jest dyrektorem muzycznym Nowego Teatru w Warszawie.

  Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).

  W 2012 roku otrzymał nagrodę Prix France Musique Sacem 2012 za muzykę do filmu Essential Killing Jerzego Skolimowskiego.

  Ważniejsze kompozycje[ | edytuj kod]

 • ...Choć doleciał Dedal..., trio na fortepian, klarnet i wiolonczelę (1990)
 • La strada na trzy instrumenty (1991)
 • Cztery preludia na fortepian (1992)
 • U Radka na klarnet, puzon, wiolonczelę i fortepian (1993)
 • 3 for 13 dla 13 wykonawców (1994)
 • Sonatina für Alina na saksofon altowy i taśmę (1994)
 • Eine kleine Herbstmusik na 11 instrumentów (1995)
 • Epifora na fortepian i taśmę (1996)
 • Koncert na fortepian i orkiestrę (1996)
 • ...Na temat własny na zespół kameralny (1997)
 • Four for four na klarnet, puzon, wiolonczelę i fortepian (1997)
 • Koncert na wiolonczelę i orkiestrę (1998)
 • Kwartet smyczkowy (1998)
 • Commencement de siècle na zespół kameralny i live electronics (1999)
 • Before «Four for four» na klarnet, puzon, wiolonczelę i fortepian (1999)
 • Koncert na skrzypce i orkiestrę (1999)
 • Sonety Shakespeare’a na sopran męski i fortepian (2000)
 • Ignorant i szaleniec, opera kameralna (2001)
 • Ładnienie (2004)
 • II Kwartet smyczkowy (2006)
 • II Symfonia (2007)
 • Pasja według św. Marka na orkiestrę, sopran, chór i recytatora (2008).
 • Vivo XXX (2010)
 • III Symfonia na alt i orkiestrę (2011)
 • Król Lear musical w 2 aktach (2012)
 • Przypisy

  1. Paweł Mykietyn – Nagrody. filmweb.pl. [dostęp 2011-12-01].
  2. Prezydent odznaczył ludzi kultury. prezydent.pl, 17 stycznia 2011. [dostęp 3 marca 2011].
  3. [1=&przedm=2759891 Nagroda dla Pawła Mykietyna]. pwm.com.pl, 12 listopada 2012. [dostęp 19 listopada 2012].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biografia na stronie Instytutu Adama Mickiewicza
 • Filmografia na stronie www.filmpolski.pl
 • Paweł Mykietyn na stronie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
 • Nagroda Mediów Publicznych – nagrody, w zamiarze mające być przyznawane corocznie od 2008 przez Telewizję Polską S.A. i Polskie Radio SA w dziedzinie:Witold Roman Lutosławski (ur. 25 stycznia 1913 w Warszawie, zm. 7 lutego 1994 tamże) – polski kompozytor współczesny i dyrygent, także pianista. Syn Józefa Lutosławskiego i Marii z Olszewskich. Uważany za najwybitniejszego – obok Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego – polskiego kompozytora wszech czasów. Odznaczony Orderem Orła Białego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Czy wiesz że...? beta

  Nowy Teatr w Warszawie - teatr w Warszawie przy ulicy Madalińskiego 10/16. Teatr nie ma jeszcze wybudowanej własnej sceny.
  Klarnet (klarynet, wł. clarinetto) – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych z pojedynczym stroikiem. Do tej samej rodziny należą także saksofony.
  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.
  Oława (łac. Olavia, niem. Ohlau, czes. Olava) – miasto we wschodniej części województwa dolnośląskiego, siedziba powiatu oławskiego oraz dwóch gmin: gminy miejskiej (miasto Oława) i gminy wiejskiej.
  Andrzej Witold Wajda (ur. 6 marca 1926 w Suwałkach) – polski reżyser filmowy i teatralny, w latach 1989–1991 senator I kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.
  Solidarność, Solidarność... – film nowelowy z 2005 roku powstały z okazji 25 rocznicy powstania „Solidarności”. Składa się z 13 etiud 10-minutowych. Są tu różne formy: minifabuła, teledysk, dokument, animacja, wywiad. Oglądanie filmu dozwolone od 12 lat (wg KRRiT)

  Reklama

  tt