• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paweł Kaleta - 1912–1991

  Przeczytaj także...
  Ostrawa (czes.: Ostrava, niem.: Ostrau) – miasto w Czechach na granicy Śląska Cieszyńskiego, Śląska Opawskiego i Moraw, u ujścia do Odry dwóch rzek: Opawy i Ostrawicy. Miasto leży przy północnym wejściu Bramy Morawskiej.Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.
  Trzyniec (czes. Třinec, niem. Trzynietz, słow. Trinec) – miasto we wschodnich Czechach, w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Frydek-Mistek, w obrębie Zagłębia Ostrawsko-Karwińskiego. Położone jest w historycznych granicach regionu Śląska Cieszyńskiego, nad rzeką Olzą, na granicy Pogórza Morawsko-Śląskiego i Pogórza Śląskiego, południowe dzielnice zaś w kotlinie rozdzielającej Beskid Śląski i Beskid Śląsko-Morawski. Liczy 38 tys. mieszkańców.

  Paweł Kaleta (ur. 11 listopada 1912 w Trzyńcu, zm. 27 maja 1991) – polski kompozytor i działacz społeczny.

  Od 1930 roku studiował na Wydziale Pedagogicznym Instytutu Kształcenia Nauczycieli Muzyki w Ostrawie. W 1932 roku założył w Trzyńcu kwartet smyczkowy "Arco", którego był pierwszym skrzypkiem i kierownikiem artystycznym. Rozpoczął też studia w klasie kompozycji w Państwowym Konserwatorium w Pradze, ale musiał je przerwać już po jednym semestrze w wyniku wydarzeń 1938 roku.

  Józef Golec (urodzony 30 marca 1935 r. w Cieszynie syn Józefa i Zofii z domu Wanat), mieszkaniec Sopotu, pedagog, działacz społeczny, esperantysta i popularyzator esperanta, organizator turystyki, nauczyciel plastyki, organizator wielu konkursów plastycznych młodzieży szkolnej, twórca ekslibrisów głównie dla esperantystów o tematyce esperanckiej oraz judaiców; popularyzator rodzinnego Śląska Cieszyńskiego.

  Od 1954 roku był członkiem Związku Kompozytorów Czechosłowackich, od 1958 roku Zrzeszenia Śpiewaczo-Muzycznego ZG PZKO.

  Ma na swoim koncie ponad 300 utworów muzycznych.

  Bibliografia[]

 • Golec J., Bojda S., Słownik biograficzny ziemi cieszyńskiej, t. 1, Cieszyn 1993, s. 138. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.