• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paweł Ciećwierz

  Przeczytaj także...
  29 października jest 302. (w latach przestępnych 303.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 63 dni.Creatio Fantastica (nazwa skrócona CF) – polskie czasopismo internetowe poświęcone fantastyce. Zostało założone przez Emila Strzeszewskiego jako e-zin w 2005 roku. W CF pojawiają się recenzje książek, filmów, komiksów, gier i seriali z nurtu fantasy, science fiction i horroru, a także felietony, artykuły naukowe, wywiady z pisarzami, twórcami i znawcami kultury popularnej oraz relacje z konwentów. Jest także dział recenzji naukowych oraz utworów literackich.
  Literaturoznawstwo (także: nauka o literaturze, wiedza o literaturze) – dyscyplina humanistyczna, której przedmiotem zainteresowania jest literatura, a przede wszystkim analiza poszczególnych utworów literackich oraz rekonstruowanie historycznoliterackich procesów. W obrębie literaturoznawstwa formułuje się także ogólne teorie oraz metodologie badań literackich.

  Paweł Ciećwierz (ur. 29 października 1978 na Śląsku) – polski pisarz fantasy i science fiction.

  Życiorys[]

  Z wykształcenia literaturoznawca. Jest absolwentem filmoznawstwa i doktorem literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego.

  Jego teksty kulturoznawcze ukazały się m.in. w czasopismach Dialog, Opcje i Kultura Popularna. Opowiadania fantastyczne publikował m.in. w magazynach Science Fiction, Fantasy i Horror, Arkadii i w antologii Bez bohatera (Fantasmagoricon, 2005).

  Opcje − wydawany w Katowicach ogólnopolski kwartalnik o szerokiej formule – pismo zainteresowane literaturą, filmem, teatrem, muzyką poważną i rozrywkową, współczesną sztuką, ale także filozofią i socjologią.Dialog – czasopismo literacko-artystyczne, którego tematyką jest dramaturgia współczesna (teatralna, radiowa i telewizyjna). Miesięcznik powstał w 1956 roku, wydawany jest w Warszawie. Od 1 kwietnia 2010 wydawcą jest Instytut Książki. W każdym numerze drukowany jest dramat lub scenariusz, najczęściej jeszcze przed premierą teatralną lub telewizyjną. Pismo drukuje też eseje i felietony dotyczące sztuki dramatycznej oraz umieszcza przekłady dramatów obcych.

  Jest stałym współpracownikiem czasopisma internetowego Creatio Fantastica. Organizuje i prowadzi przeglądy kinematografii światowej w jednym ze śląskich kin.

  Publikacje[]

 • Nekrofikcje (superNowa, 2009)
 • Synowie Kaina, córy Lilith... (Fantasmagoricon, 2009)
 • Środkowy palec opatrzności (Solaris 2013)
 • Przypisy

  1. Doktoranci Profesora Tadeusza Miczki. W: Zakład Komunikacji Kulturowej. Instytut Nauki o Kulturze. Uniwersytet Śląski w Katowicach [on-line]. [dostęp 2011-03-23].

  Bibliografia[]

  1. Paweł Ciećwierz. W: superNOWA [on-line]. [dostęp 2011-03-22].
  2. Wywiad z Pawłem Ciećwierzem. W: GameExe Portal fantastyczny [on-line]. środa, 25 sierpnia 2010. [dostęp 2011-03-23].
  „Science Fiction” – polski miesięcznik literacki w całości poświęcony tematyce fantastycznej, założony w 2001 roku przez jego pierwszego redaktora naczelnego, Roberta J. Szmidta, a ukazujący się do 2012 roku. Nastawiony był przede wszystkim na publikację polskich opowiadań.Uniwersytet Śląski w Katowicach – polski uniwersytet w Katowicach; powstał 8 czerwca 1968 roku jako dziewiąta tego typu placówka w kraju.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.
  Filmoznawstwo (również: wiedza o filmie lub filmologia) jest dyscypliną humanistyczną, zajmującą się naukową refleksją nad filmem. Obejmuje trzy zasadnicze dziedziny: teorię filmu (z historią myśli filmowej), historię filmu oraz krytykę filmową. W kręgu zainteresowań filmoznawców znajduje się także wiele innych przenikających się dyscyplin, np. antropologia filmu, teoria nowych mediów i audiowizualności.
  Fantasy – gatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń. Fantasy jest na ogół odróżniane od science fiction oraz od horroru, przy założeniu, że względnie nie wchodzi w tematykę naukową (w sensie SF) lub tematykę grozy (ang. macabre). Jednak gatunki te w znacznym stopniu przenikają się. Wszystkie trzy mieszczą się w pojęciu fantastyki (ang. speculative fiction).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.