• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paweł Binkowski

  Przeczytaj także...
  Fala zbrodni – polski serial kryminalno-sensacyjny, emitowany w telewizji Polsat od 7 listopada 2003 do 7 lutego 2008, realizowany na licencji szwedzkiej firmy Jarowskij Enterprises AB (w Szwecji jego odpowiednik nosił tytuł Brottsvåg). Serial cechuje się dużą ilością akcji, brutalnością i często padającymi wulgaryzmami.Telekurier (od 8 października 2007 do 25 września 2009 nazwa programu miała dopisek Bliżej Ciebie) – magazyn interwencyjny TVP Regionalna (wcześniej TVP3 i TVP Info) realizowany przez poznański ośrodek TVP, tworzony przez reporterów Telewizji Polskiej z całego kraju.
  Poznań Główny – dworzec kolejowy w Polsce sklasyfikowany przez PKP w kategorii A. Położony w centrum Poznania, przy ul. Dworcowej, na terenie pomiędzy ulicami: Zachodnią, Głogowską, Mostem Dworcowym, Przemysłową i Spichrzową (dawniej również ul. Składową na terenie tzw. Wolnych Torów).

  Paweł Binkowski (ur. 1 maja 1958 w Radomsku) – polski aktor, lektor i prezenter telewizyjny.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W 1983 roku ukończył studia na PWST we Wrocławiu. Po studiach pracował w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Od 1987 pracuje w Teatrze Nowym w Poznaniu. W 2004 prowadził program Telekurier. Aktor użyczył swojego głosu do komputerowego systemu zapowiadania pociągów na stacji kolejowej Poznań Główny. W 2013 roku odznaczony medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu - jeden z poznańskich teatrów. Znajduje się w secesyjnej kamienicy wzniesionej w latach 1906 - 1907 na posesji przy ul. Dąbrowskiego 5 przez architektów i jednocześnie właścicieli Hermana Böhmera i Paula Preula. W budynku znajdowała się sala widowiskowa "Bandolina", która następnie stała się lokalem o charakterze kabaretu o nazwie "Alt-Posen Vergnügungslokal". Po I wojnie światowej budynek przejął Zarząd Towarzystwa Bratniej Pomocy Studentów Uniwersytetu Poznańskiego, który wydzierżawił go spółce "Maski. Teatr Nowy im. Heleny Modrzejewskiej". Inauguracyjne przedstawienie miało miejsce 14 września 1923 roku. Teatr prezentował repertuar lżejszy. W 1937 roku teatr zbankrutował i został zamknięty. W 1973 Teatr Nowy reaktywowała Izabella Cywińska. 22 lutego 1992 roku podczas próby "Króla Leara" na deskach teatru zmarł Tadeusz Łomnicki. Dokładnie w dziesiątą rocznicę jego śmierci Teatr Nowy otrzymał jego imię.

  Wybrana filmografia[]

 • 1992: Mama - Nic − doktor Jacek
 • 1996: Poznań '56
 • 2007: Fala zbrodni
 • Przypisy

  1. Wydanie "Telekuriera" z 30 listopada 2004.
  2. Krzysztof Springer: Tu stacja: Poznań Centralny. inforail.pl, 22 grudnia 2009. [dostęp 3 maja 2010].
  3. „150 LAT STANISŁAWSKIEGO” W TEATRZE NOWYM W POZNANIU. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, 2013-03-25. [dostęp 2014-03-09].

  Linki zewnętrzne[]

 • Paweł Binkowski w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Paweł Binkowski w bazie filmweb.pl
 • Paweł Binkowski w bazie filmpolski.pl
 • Paweł Binkowski w bazie e-teatr.pl
 • Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego – publiczna szkoła wyższa założona w 1946 w Krakowie, kształcąca przyszłych aktorów i reżyserów.Radomsko – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim. Położone jest na Wyżynie Przedborskiej, nad rzeką Radomką. Radomsko jest siedzibą gminy Radomsko i powiatu radomszczańskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.