• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pavlov - stanowisko archeologiczne

  Przeczytaj także...
  Mamut (Mammuthus) – rodzaj trąbowców wymarłych pod koniec ostatniej epoki lodowej, u schyłku plejstocenu, zamieszkujących rozległe obszary Europy, Ameryki Północnej i północnej Azji.Brzecław (czes. Břeclav, niem. Lundenburg) to miasto w kraju południowomorawskim w Czechach, 50 km na południowy wschód od Brna. Leży w pobliżu granicy z Austrią i Słowacją nad rzeką Dyją, ma powierzchnię 87,17 km² i około 26000 mieszkańców.
  Kość (łac. os, lm ossa; gr ostéon) – narząd, budujący układ kostny. Nauką zajmującą się kośćmi jest osteologia.

  Pavlov – otwarte stanowisko archeologiczne datowane na okres między 26-24 tys lat temu, zaliczane do kręgu kultur graweckich.

  Leży u stóp Wzgórz Pawłowskich, niedaleko Břeclavia na południowych Morawach. Na stanowisku tym poświadczona jest obecność kilku konstrukcji mieszkalnych zaopatrzonych w ogniska. Na stanowisku tym odkryto ok. 100 tys. różnego rodzaju wyrobów i odpadków powstałych z produkcji narzędzi. Główne surowce wykorzystywane do produkcji tych narzędzi to krzemień morenowy oraz kości. Z kości produkowane były głównie różnego rodzaju ozdoby np. bransolety, diademy. Na stanowisku tym odnaleziono również ciosy mamuta z rytami interpretowanymi przez badaczy jako mapa topograficzna okolicy stanowiska. Na stanowisku tym badacze natrafili również na pochówki ludzkie.

  Wzgórza Pawłowskie (513.1**; cz. Pavlovské vrchy, Pálava) – mikroregion w łańcuchu Karpat Austriacko-Morawskich w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich. Leży w południowych Morawach w Czechach.Morawy (czes. Morava, łac. Moravia, niem. Mähren) – kraina historyczna we wschodniej części Republiki Czeskiej (potocznie – dzisiejszych Czech), jedna z trzech krain (obok Czech i Śląska Czeskiego) wchodzących w skład tego państwa. Północne fragmenty Moraw leżą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (Kietrz, Baborów) – były to dawne enklawy morawskie na obszarze Śląska, powstałe w wyniku włączenia do Śląska większości terytoriów dawnego morawskiego księstwa opawskiego (który to około dwustuletni proces zakończył się w 1613 r.).

  Zapoznaj się również z:

 • Pavlov • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.