Pavlov (stanowisko archeologiczne)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pavlov – otwarte stanowisko archeologiczne datowane na okres między 26-24 tys lat temu, zaliczane do kręgu kultur graweckich.

Wzgórza Pawłowskie (513.1**; cz. Pavlovské vrchy, Pálava) – mikroregion w łańcuchu Karpat Austriacko-Morawskich w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich. Leży w południowych Morawach w Czechach.Morawy (czes. Morava, łac. Moravia, niem. Mähren) – kraina historyczna we wschodniej części Republiki Czeskiej (potocznie – dzisiejszych Czech), jedna z trzech krain (obok Czech i Śląska Czeskiego) wchodzących w skład tego państwa. Północne fragmenty Moraw leżą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (Kietrz, Baborów) – były to dawne enklawy morawskie na obszarze Śląska, powstałe w wyniku włączenia do Śląska większości terytoriów dawnego morawskiego księstwa opawskiego (który to około dwustuletni proces zakończył się w 1613 r.).

Leży u stóp Wzgórz Pawłowskich, niedaleko Břeclavia na południowych Morawach. Na stanowisku tym poświadczona jest obecność kilku konstrukcji mieszkalnych zaopatrzonych w ogniska. Na stanowisku tym odkryto ok. 100 tys. różnego rodzaju wyrobów i odpadków powstałych z produkcji narzędzi. Główne surowce wykorzystywane do produkcji tych narzędzi to krzemień morenowy oraz kości. Z kości produkowane były głównie różnego rodzaju ozdoby np. bransolety, diademy. Na stanowisku tym odnaleziono również ciosy mamuta z rytami interpretowanymi przez badaczy jako mapa topograficzna okolicy stanowiska. Na stanowisku tym badacze natrafili również na pochówki ludzkie.

Zapoznaj się również z:

  • Pavlov
  • Reklama