• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pavel Doležel

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Zdeněk Dohnal (ur. 11 sierpnia 1948 w Znojmie) – czechosłowacki kolarz torowy i szosowy, brązowy medalista torowych mistrzostw świata.

  Pavel Doležel (ur. 30 listopada 1940 w Černej Horze) – czechosłowacki kolarz torowy i szosowy, brązowy medalista torowych mistrzostw świata.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze Pavel Doležel osiągnął w 1974 roku, kiedy wspólnie z Michalem Klasą, Zdenkiem Dohnalem i Petrem Kockiem wywalczył brązowy medal w drużynowym wyścigu na dochodzenie podczas torowych mistrzostw świata w Montrealu. Startował także w wyścigach szosowych, zwyciężając w klasyfikacji generalnej brytyjskiego Milk Race w 1965 roku. W tym samym roku zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Wyścigu Pokoju, a rok później zwyciężył w wyścigu Koszyce-Tatry-Koszyce. Nigdy nie startował na igrzyskach olimpijskich.

  Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.

  Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem reprezentacji CSRS na Wyścig Pokoju.

  Przypisy

  1. Sportovní Síň Slávy Města Brna (cz.)
  2. Trybuna Robotnicza nr 37 z 1977 r.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wyścig Pokoju (czes. Závod Míru, niem. Friedensfahrt, fr. Course de la Paix) – największy amatorski wyścig kolarski po II wojnie w Europie Wschodniej, organizowany od 1948 do 2006 roku. W 2006 otrzymał kategorię 2.HC UCI.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  71. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1974 odbyły się w kanadyjskim Montrealu. W programie mistrzostw znalazło się jedenaście konkurencji: sprint i wyścig na dochodzenie dla kobiet oraz sprint, wyścig na dochodzenie, wyścig ze startu zatrzymanego zarówno dla zawodowców jak i amatorów, wyścig drużynowy na dochodzenie zawodowców, a także wyścig tandemów i wyścig na 1000 m dla mężczyzn.
  Michal Klasa (ur. 19 grudnia 1953 w Brnie) – czechosłowacki kolarz torowy i szosowy, brązowy medalista olimpijski, dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata oraz brązowy medalista torowych mistrzostw świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.