• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paulias Matane

  Przeczytaj także...
  Prezbiterianizm lub Kościół Prezbiteriański – część protestanckich kościołów reformowanych. Władze w kościołach sprawują wybierani przez wiernych starsi. Kościoły Prezbiteriańskie zaczęły rozprzestrzeniać się w XVI wieku, impulsem do tego była reformacja zapoczątkowana przez Marcina Lutra w 1517 roku. Głównym propagatorem był John Knox, który był Szkotem, studiował on z Janem Kalwinem w Genewie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Papua-Nowa Gwinea (Papua New Guinea, Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei – Independent State of Papua New Guinea) – państwo w Oceanii, w Melanezji, położone w większości na wyspie Nowa Gwinea oraz dodatkowo na około 2800 wyspach. Lądowo graniczy jedynie z Indonezją, ale w najbliższym otoczeniu leżą również Australia i Wyspy Salomona. Papuę-Nową Gwineę oblewają wody Oceanu Spokojnego, Morza Nowogwinejskiego oraz Morza Koralowego.

  Paulias Matane (ur. 21 września 1931), papuaski polityk, gubernator generalny Papui-Nowej Gwinei od 29 czerwca 2004 do 13 grudnia 2010.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Paulias Matane pochodzi z ludu Tolai z papuaskiej prowincji Nowa Brytania Wschodnia. Jest rodowitym użytkownikiem języka kuanua oraz wyznawcą prezbiteriańskiego Zjednoczonego Kościoła Papui-Nowej Gwinei i Wysp Salomona. Matane w latach 1975-1980 pełnił funkcję ambasadora Papui-Nowej Gwinei w Stanach Zjednoczonych.

  Gubernator generalny Papui-Nowej Gwinei – najwyższe stanowisko polityczne na Papui-Nowej Gwinei. Gubernator jest reprezentantem monarchy brytyjskiego jako głowy państwa. Pod nieobecność suwerena (która faktycznie trwa przez cały czas), gubernator generalny wykonuje jego kompetencje. W praktyce czyni to jednak wyłącznie na wniosek rządu.Jeffrey Nape (ur. 1964), papuański polityk, przewodniczący Parlamentu Narodowego od 2004, pełniący obowiązki gubernatora generalnego od maja do czerwca 2004 oraz ponownie od 13 do 20 grudnia 2010.

  Na urząd gubernatora generalnego został wybrany przez parlament 27 maja 2004, otrzymując 50 głosów poparcia, podczas gdy jego rywal, Pato Kakeraya, zdobył ich 46. Kakeraya odwołał się od wyniku głosowania do Sądu Najwyższego Papui-Nowej Gwinei pod zarzutem nieprawidłowości w przebiegu elekcji, jednak sąd oddalił jego wniosek. 29 czerwca 2004 Matane został zaprzysiężony na stanowisku. 13 października 2004 miała miejsce uroczystość nadania inwestytury przez królową brytyjską Elżbietę II.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  25 czerwca 2010 parlament ponownie wybrał go na stanowisko gubernatora generalnego. Wybór spotkał się jednakże z krytyką ze strony opozycji, gdyż nie dochowano w jego trakcie wymogu tajności głosowania. 10 grudnia 2010 Sąd Najwyższy z tego powodu uznał jego reelekcję za niekonstytucyjną i nieważną. Nakazem Sądu Najwyższego 13 grudnia 2010 Matane ustąpił ze stanowiska, a pełniącym obowiązki gubernatora generalnego został przewodniczący parlamentu Jeffrey Nape.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Paulias Matane jest autorem wielu książek, pisanych prostym językiem angielskim, w których często opisywał własne podróże zagraniczne. Jego zamiarem było przekonanie rodaków do czytania i traktowania książek jako źródła cennych informacji oraz jako dobra przeznaczonego dla wszystkich.

  Nowa Brytania Wschodnia (ang. East New Britain) – prowincja Papui-Nowej Gwinei, obejmująca wschodnią część wyspy Nowa Brytania. Ośrodkiem administracyjnym prowincji jest Rabaul (8,9 tys., 2000).Elżbieta II, właśc. Elżbieta Aleksandra Maria (ang. Elizabeth Alexandra Mary, ur. 21 kwietnia 1926 w Londynie) – królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów, koronowana 2 czerwca 1953, córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon zw. Królową-Matką.

  Przez wiele lat redagował kolumnę w papuaskiej gazecie, "The National", zamieszczając w niej porady dla wszystkich pokoleń, starszych i młodszych. Matane był również fundatorem Zjednoczonej Agencji Informacyjnej Melanezji.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sir Paulias Matane to become country's eighth governor general (ang.). accessmylibrary.com, 28 maja 2004. [dostęp 2010-12-13].
  2. After nine months and three elections PNG swears in a new Governor General (ang.). rnzi.com, 29 czerwca 2004. [dostęp 2010-12-13].
  3. Queens formally appoints PNG’s governor-general (ang.). rnzi.com, 15 października 2004. [dostęp 2010-12-13].
  4. Controversy surrounds reappointment of Sir Paulias Matane as PNG Governor General (ang.). rnzi.com, 28 czerwca 2010. [dostęp 2010-12-13].
  5. PNG’s Supreme Court rules appointment of GG invalid (ang.). rnzi.com, 10 grudnia 2010. [dostęp 2010-12-13].
  6. PNG's Governor General out of top job at noon (ang.). radioaustralianews.net.au, 12 grudnia 2010. [dostęp 2010-12-13].
  21 września jest 264. (w latach przestępnych 265.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 101 dni.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.