• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paul Walker  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Podwójna tożsamość (tytuł oryg. The Death and Life of Bobby Z) jest amerykańsko-niemiecką koprodukcją filmową z 2007 roku, thrillerem kryminalnym zekranizowanym według powieści Dona Winslowa.Producent wykonawczy (ang. executive producer) – osoba, która z ramienia wytwórni filmowej bądź muzycznej ma generalny nadzór nad powstawaniem dzieła, ale zasadniczo nie uczestniczy w procesie jego realizacji. Producent wykonawczy ma kontrolę nad stanem zaawansowania produkcji filmu czy albumu, budżetem i bieżącymi kosztami, ale konkretne decyzje realizacyjne znajdują się w gestii producenta filmu lub producenta muzycznego, który jest najczęściej głównym inwestorem projektu..
  Życiorys[]

  Przyszedł na świat jako najstarsze z czworga dzieci emerytowanego krawca i fotografa Paula Williama Walkera III oraz modelki Cheryl Ann Crabtree. Wychowywał się w mormońskiej rodzinie członków Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Miał dwóch młodszych braci – Caleba i Cody’ego, a także młodszą siostrę Ashlie. Jego dziadek ze strony ojca – William „Irlandczyk” Walker – był zawodowym bokserem. Podczas II wojny światowej przeżył atak na Pearl Harbor i dowodził batalionem, który wkraczał do Włoch pod dowództwem generała Pattona.

  Szybcy i wściekli 7 (ang. Furious 7) – amerykański film fabularny (sensacyjny), który kontynuuje wydarzenia z poprzedniego filmu serii Szybcy i wściekli. Po raz ostatni pojawia się w nim jedna z głównych postaci serii, Brian O’Connor. Wcielający się w tę postać Paul Walker zginął tragicznie w wypadku w 2013 roku, a w niezrealizowanych scenach z Brianem zagrali go bracia Walkera, Caleb i Cody, na których sylwetki na etapie postprodukcji cyfrowo naniesiono twarz Walkera.Santa Barbara – miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, nad Oceanem Spokojnym. Miasto ma 92,3 tys. mieszkańców, a jego obszar metropolitalny (hrabstwo Santa Barbara) 399,3 tys. mieszkańców. W tym mieście urodziła się piosenkarka Katy Perry.

  Dorastał w południowej Kalifornii. Już we wczesnych latach dzieciństwa brał udział w reklamach. Mając dwanaście lat, trafił na srebrny ekran w serialu NBC Autostrada do nieba (Highway to Heaven, 1985-1986). W wieku czternastu lat zadebiutował w kinowym horrorze komediowym Potwór w szafie (Monster in the Closet, 1987) oraz sensacyjnym filmie sci-fi Rozkaz – zabijać (Programmed to Kill, 1987). Po ukończeniu szkoły średniej Village Christian High School w dzielnicy Los Angeles Sun Valley w 1991 roku, studiował biologię morską na jednej z kalifornijskich uczelni (był fanem biologa morskiego Jacques’a-Yves’a Cousteau). Powrócił jednak na mały ekran w dwóch serialach CBS: Żar młodości (The Young and the Restless, 1993) i Dotyk anioła (Touched by an Angel, 1996). W kinowej komedii wytwórni Walta Disneya Postrzelone bliźniaki (Meet the Deedles, 1998) wystąpił w roli pływaka na desce surfingowej. W Miasteczku Pleasantville (Pleasantville, 1998) był czarującym koszykarzem ze szkolnej drużyny. W dramacie sportowym Luz Blues (Varsity Blues, 1999) pojawił się jako jeden z czołowych zawodników teksańskiej drużyny futbolu amerykańskiego. Rolą szkolnego przystojniaka w młodzieżowym przeboju Cała ona (She’s All That, 1999) ujawnił swój talent komediowy. Kamieniem milowym w jego karierze okazała się rola agenta FBI w pięciu filmach o gangach organizujących uliczne wyścigi samochodowe – Szybcy i wściekli (The Fast and the Furious, 2001) oraz sequelach Za szybcy, za wściekli (2 Fast 2 Furious, 2003) , Szybko i wściekle (Fast & Furious, 2009), Szybcy i wściekli 5 (Fast Five, 2011) i Szybcy i wściekli 6 (Furious Six, 2013). Za rolę w pierwszym z tych projektów wraz ze swoim filmowym partnerem Vinem Dieselem odebrał nagrodę MTV w kategorii najlepszego duetu 2002. W thrillerze akcji Potęga strachu (Running Scared, 2006) wcielił się w postać szeregowego gangstera, którego zadaniem jest pozbywanie się broni użytej w porachunkach gangsterskich, natomiast w kryminale Podwójna tożsamość (The Death & Life of Bobby Z, 2007) jako były żołnierz piechoty morskiej udawał zmarłego bossa narkotykowej mafii.

  Szybcy i wściekli 6 (ang. Fast & Furious 6) – amerykański film akcji z 2013 roku z Vin Dieselem i Paulem Walkerem w rolach głównych. To szósty film z serii Szybcy i wściekli.Błękitna głębia (ang. Into the Blue, 2005) – amerykański thriller filmowy w reżyserii Johna Stockwella. Światowa premiera filmu miała miejsce 30 września 2005 roku podczas Rio de Janeiro International Film Festival. Film kręcony był na Bahamach, na Florydzie i na Wyspach Kajmańskich.

  W 2010 roku po akcji pomocy w zniszczonym trzęsieniu ziemi w Haiti założył organizację Reach Out WorldWide, która od tamtej pory wysyła ekipy ratunkowe i niesie pomoc w różnych zakątkach świata.

  Wystąpił w teledysku do piosenki „Act a Fool” rapera Ludacrisa.

  Dzień przed śmiercią wystąpił w teledysku do piosenki „All I Feel is You” Natalii Safran do filmu Hours.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Surfing – jazda (ślizg) na przystosowanej do tego specjalnej desce, unoszonej przez czoło fali morskiej. Największy efekt osiąga się na przybrzeżnych falach oceanicznych. Deska wyposażona w żagiel służy do uprawiania windsurfingu, deski do uprawiania kitesurfingu napędzane są rodzajem latawca - paralotni. Jednym z rodzajów surfingu jest bodyboard, czyli ślizg na desce w pozycji leżącej.

  Śmierć[]

  Grób Paula Walkera
  Miejsce śmierci
  Porsche Carrera GT 2005

  30 listopada 2013 roku Walker brał udział w aukcji charytatywnej założonej przez niego organizacji Reach Out Worldwide, prowadzącej zbiórkę pieniędzy na rzecz ofiar tajfunu Haiyan. Około godziny 15.30 (23.30 czasu polskiego) wraz z Rogerem Rodasem, będącym jego doradcą finansowym i współzałożycielem organizacji, wybrał się na przejażdżkę Porsche Carrerą GT, stanowiącym główną atrakcję aukcji. Kierujący samochodem Rodas, wskutek nadmiernej prędkości, stracił panowanie nad maszyną, która uderzyła w latarnię i w drzewo, a następnie stanęła w płomieniach. Obaj zginęli. Po przeprowadzonej sekcji zwłok aktora okazało się, że Paul Walker zmarł na skutek urazów i poparzeń odniesionych w wypadku – poinformował koroner z Los Angeles. Przyczyną śmierci jest wynik połączonych efektów traumatycznych i termicznych obrażeń, co wskazuje na to, że aktor spłonął żywcem.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Film dramatyczny – gatunek filmowy zawierający najczęściej utwory o charakterze fabularnym, rzadziej także dokumentalnym, których struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Akcja filmu skupia się wokół głównego konfliktu. W zależności od typu konfliktu i problematyki występują różne odmiany gatunku.

  Wiele gwiazd, w tym m.in. Vin Diesel i inni partnerzy Walkera z planu Szybkich i wściekłych, za pośrednictwem portali społecznościowych wyrażali smutek i składali kondolencje rodzinie aktora. Ponadto sześć dni po śmierci aktora, w serwisie YouTube, na kanale twórców serii owych filmów pojawił się oficjalny film oddający hołd Walkerowi.

  ABC News - amerykański dział informacyjny sieci ABC powstały 15 czerwca 1945 roku. Współpracuje z siostrzaną telewizją ABC Network i radiem Citadel Media. ABC News obecnie należy do ABC Entertainment Group, części korporacji The Walt Disney Company.Przygoda na Antarktydzie (tytuł oryg. Eight Below) – amerykański film przygodowy w reżyserii Franka Marshalla z 2006 roku.

  Walker zginął w czasie, kiedy nie zakończono jeszcze zdjęć do Szybkich i wściekłych 7, w tym scen z udziałem jego postaci. Reżyser projektu wyjawił podczas konferencji prasowej, że film zostanie ukończony, jednak ze względu na żałobę jego produkcja została tymczasowo wstrzymana. W niezrealizowanych scenach z postacią Walkera zastąpiony został on przez swoich młodszych braci. Dzięki wykorzystaniu technik komputerowych i zarejestrowanych wypowiedzi Walkera postać Briana O’Connera wyglądała i brzmiała jak Walker.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Autostrada do nieba (oryg. Highway to Heaven) – amerykański serial telewizyjny, opowiadający o aniele Jonathanie Smicie, który, z pomocą nawróconego alkoholika Marka Gordona, pomaga ludziom w trudnych sytuacjach. W główne role wcielili się, znany z serialu Bonanza oraz Domek na prerii, Michael Landon oraz Victor French również znany z serialu Domek na prerii.

  Życie prywatne[]

  Walker mieszkał w Santa Barbara w Kalifornii. Miał córkę Meadow Rain (ur. 4 listopada 1998) ze swoją byłą dziewczyną Rebeccą. Meadow mieszkała od kilku lat w domu zmarłego ojca.

  Wybrana filmografia[]

  Paul Walker (pierwszy z prawej) na planie filmu Szybcy i wściekli 5 (13 kwietnia 2011)
 • 1985-1986: Autostrada do nieba (Highway to Heaven, serial TV) jako Todd Bryant (gościnnie)
 • 1986-1987: Throb (serial TV) jako Jeremy Beatty
 • 1987: Potwór w szafie (Monster in the Closet) jako "Profesor" Bennett
 • 1987: Rozkaz: zabijać (Programmed to Kill) jako Jason
 • 1988: Ja opowiadam! (I'm Telling!, serial TV) jako konkurent
 • 1990: Karol w oskarżeniu (Charles in Charge, serial TV) jako Russell Davis
 • 1991: Kto jest szefem? (Who's the Boss?, serial TV) jako Michael Haynes
 • 1993: Żar młodości (The Young and the Restless, serial TV) jako Brandon Collins
 • 1994: Młody T-Rex (Tammy and the T-Rex) jako Michael
 • 1996: Dotyk anioła (Touched by an Angel, serial TV) jako Jonathan
 • 1998: Miasteczko Pleasantville (Pleasantville) jako Skip Martin
 • 1998: Postrzelone bliźniaki (Meet the Deedles) jako Phil Deedle
 • 1999: Cała Ona (She's All That) jako Dean Sampson
 • 1999: W matni (Brokedown Palace) jako Jason
 • 1999: Luz Blues (Varsity Blues) jako Lance Harbor
 • 2000: Sekta (The Skulls) jako Caleb Mandrake
 • 2001: Prześladowca (Joy Ride) jako Lewis Thomas
  Paul Walker (luty 2006)
 • 2001: Szybcy i wściekli (The Fast and the Furious) jako detektyw Brian O’Conner
 • 2001: Life Makes Sense If You're Famous jako Mikey
 • 2003: Linia czasu (Timeline) jako Chris Johnston
 • 2003: Za szybcy, za wściekli (2 Fast 2 Furious) jako były detektyw Brian O’Conner
 • 2004: Czekając na cud (Noel) jako Mike Riley
 • 2005: Błękitna głębia (Into the Blue) jako Jared
 • 2006: Sztandar chwały (Flags of Our Fathers) jako sierżant Hank Hansen
 • 2006: Przygoda na Antarktydzie (Eight Below) jako przewodnik Jerry Shephard
 • 2006: Potęga strachu (Running Scared) jako Joey Gazelle
 • 2007: Podwójna tożsamość (The Death & Life of Bobby Z) jako Tim Kearney/Bobby Z
 • 2008: Nowe życie (The Lazarus Project) jako Ben Garvey
 • 2009: Szybko i wściekle (Fast & Furious) jako detektyw Brian O’Conner
 • 2010: Chętni na kasę (Takers) jako John Rahway
 • 2011: Szybcy i wściekli 5 (Fast Five) jako Brian O’Conner
 • 2013: Szybcy i wściekli 6 (Furious Six) jako Brian O’Conner
 • 2013: Godziny (Hours) jako Nolan Hayes
 • 2013: Kroniki Lombardu jako Raw Dog
 • 2013: Trefny wóz jako Michael Woods
 • 2014: Brick Mansions. Najlepszy z najlepszych jako Damien Collier
 • 2015: Szybcy i wściekli 7 jako Brian O'Conner
 • Producent
 • 2006: Szampańskie życie (Bottoms Up)
 • 2007: Podwójna tożsamość (The Death & Life of Bobby Z)
 • 2009: Shelter (producent wykonawczy)
 • Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Trefny wóz (ang. Vehicle 19) – amerykański film sensacyjny z gatunku thriller z 2013 roku oparty na scenariuszu i reżyserii Mukundy Michaela Dewila.
  Film akcji (ang. action movie) − film sensacyjny, którego głównym zadaniem jest dostarczanie rozrywki widzom poprzez pokazywanie pościgów samochodowych, strzelanin, bijatyk i innych scen kaskaderskich o dużym ładunku napięcia i emocji. Najsłynniejszymi producentami filmów akcji są Amerykanie. Film akcji jest często łączony z innymi gatunkami takimi jak: fantastyka naukowa (Terminator), horror (Blade: Wieczny łowca) czy komedia (Zabójcza broń).
  Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.
  Sekta (oryg. The Skulls) – thriller filmowy koprodukcji amerykańsko-kanadyjskiej z 2000 roku. Powstały dwie kontynuacje filmu. Hasło reklamowe filmu: "Dadzą ci wszystko, czego pragniesz. Za pewną cenę".
  Jacques-Yves Cousteau (ur. 11 czerwca 1910 w Saint-André-de-Cubzac, zm. 25 czerwca 1997 w Paryżu) – francuski oficer marynarki, badacz mórz, podróżnik oraz filmowiec i pisarz, zwany „kapitanem” lub „komendantem Cousteau”.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Walter Elias „Walt” Disney (ur. 5 grudnia 1901 w Chicago, zm. 15 grudnia 1966 w Los Angeles) – amerykański producent filmowy, reżyser, scenarzysta, aktor dubbingowy, animator, przedsiębiorca, wizjoner i filantrop. Jeden z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii, legenda animacji i filmu. Zdobył rekordową liczbę 59 nominacji do Oscarów, z czego zdobył również rekordową liczbę 22 statuetek, siedmiokrotny zdobywca Nagrody Emmy. Wraz z bratem, Royem Oliverem Disneyem, założyli wspólnie przedsiębiorstwo Walt Disney Productions, znaną obecnie pod nazwą The Walt Disney Company, największą korporację mediową świata.

  Reklama