• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paul Mercurio

  Przeczytaj także...
  Sąsiedzi (ang. Neighbours) – australijska opera mydlana, emitowana od 18 marca 1985 roku. Na początku (1985) serial był emitowany na kanale Seven Network. W 1986 roku został przeniesiony na kanał Network Ten i jest na nim nadawany do dnia dzisiejszego.Dancing with the Stars – program rozrywkowy nadawany przez TVNZ od 2005 do 2009 roku. W Nowej Zelandii wyemitowano pięć edycji.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Paul Joseph Mercurio (ur. 31 marca 1963 w Swan Hill) – australijski aktor, tancerz i choreograf.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Swan Hill, w stanie Wiktoria, w Australii jako syn Jean i aktora Augustino Eugenia „Gusa” Mercurio (1928–2010). Wychowywał się z siostrą Connie oraz dwoma braćmi - Michaelem i Joeyem. W 1963, od dziewiątego roku życia uczęszczał na zajęcia baletu. Do 19 roku życia był głównym tancerzem Sydney Dance Company - pełnił tę funkcję przez 10 lat. W tym czasie powierzono mu choreografię sześciu dzieł tej grupy. W sierpniu 1992 opuścił Sydney Dance Company, aby znaleźć Australian Choreographic Ensemble, gdzie tańczył w latach 1992-98, gdzie był reżyserem, solistą i choreografem. Ukończył John Curtin College of the Arts. W Australian Ballet School w Melbourne uczył się tańca, a po swoim debiucie stał się bardzo cenionym i poszukiwanym choreografem oraz fenomenalnym tancerzem.

  Ucieczka do Edenu (tyt. oryginalny Exit to Eden) – powieść erotyczna amerykańskiej autorki Anny Rice, wydana po raz pierwszy w 1985 roku pod pseudonimem Anne Rampling. Dedykowana jest Stanowi Rice. Józef, Józef Egipski (hebr. יוֹסֵף; arab. يوسف Jusuf, skrócona forma imienia Josifiasz: [oby] Jah dodał [pomnożył]) – patriarcha biblijny, syn Jakuba i Racheli, żył 110 lat. Jego historia jest opisana jedynie w Księdze Rodzaju, nie ma potwierdzenia w źródłach egipskich. Jednakże biblijny opis dostarcza spójnych i zbieżnych informacji z faktami historycznymi na temat okresu, na który datuje się pobyt Józefa w Egipcie takich jak cena niewolnika czy panujący władcy. Znamiennym faktem, który jest jednym z silnych dowodów potwierdzających pobyt Józefa w Egipcie jest znalezisko w Muzeum Egipskim w Kairze. Badacze z zespołu Sa’ida Muhammada Thabeta, prowadzący prace inwentaryzacyjne w muzeum, twierdzą, że odkryli monety z imieniem i wizerunkiem biblijnego patriarchy. Ich zdaniem mogą one pochodzić z czasów, kiedy Józef żył w Egipcie, co jednak spotyka się ze sceptycznymi komentarzami.

  Za debiutancką rolę Scotta Hastingsa w filmie Roztańczony buntownik (Strictly ballroom, 1992) otrzymał nominację do nagrody Australian Film Institute.

  W sierpniu 2008 był jurorem australijskiej wersji Dancing with the Stars i nowozelandzkich wersjach Dancing with the Stars. Był konsultantem na planie filmu Ja, robot (2004), reklamy Coca-Coli, a także musicalu Jesus Christ Superstar. W styczniu 2004 pracował podczas realizacji przedstawienia Goło i wesoło w Dance World Studios w Melbourne.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Mercurio uczy także studentów w pełnym wymiarze godzin w Dance World Studios w Melbourne w Australii.

  5 grudnia 1987 ożenił się z Andreą Toy, z którą ma 3 córki: Elise, Emily i Erin.

  Wybrana filmografia[ | edytuj kod]

 • 1992: Roztańczony buntownik (Strictly ballroom) jako Scott Hastings
 • 1994: Ucieczka do Edenu (Exit to Eden) jako Elliot Slater
 • 1995: Józef (Joseph) jako Józef
 • 1997: Witajcie w krainie Woop Woop (Welcome to Woop Woop) jako Midget
 • 1998: Pierwsze dziewięć i pół tygodnia (The First 9 1/2 Weeks) jako Matt Wade
 • 2019: Sąsiedzi (Neighbours) jako Grant
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Personalidade: Paul Mercurio (Austrália) (port.). InterFilmes.com. [dostęp 2019-11-01].
  2. Paul Mercurio (cz.). ČSFD.cz. [dostęp 2019-11-01].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Paul Mercurio w bazie IMDb (ang.)
 • Paul Mercurio w bazie Filmweb
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski.
  Coca-Cola (w USA, Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii powszechnie znana jako Coke) – marka bezalkoholowego napoju gazowanego firmy The Coca-Cola Company. Powstała pod koniec XIX wieku i jest obecnie jedną z najpopularniejszych marek na świecie. Od 1960 roku charakterystyczny kształt butelki jest także prawnie zastrzeżony. Coca-Cola jest jedną z ikon kultury masowej XX wieku.
  Jesus Christ Superstar – rock opera z przełomu lat 1969 i 1970 autorstwa Brytyjczyków Andrew Lloyd Webbera (muzyka) i Tima Rice’a (libretto), traktująca o ostatnim tygodniu życia Jezusa Chrystusa widzianego oczami jego zwolenników i przeciwników.
  Roztańczony buntownik (ang. Strictly ballroom) – australijski film fabularny (komedia romantyczna) z 1992 roku, reż. Baz Luhrmann.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.