• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paul Manning

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym zostały ustanowione przez Międzynarodową Unię Kolarską w roku 1893 i są rozgrywane corocznie w wielu konkurencjach.
  Na XXVIII. Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 w Atenach w ramach dyscypliny kolarstwo rozegrano łącznie 18 konkurencji, 11 dla mężczyzn i 7 dla kobiet.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Paul Manning (ur. 6 listopada 1974 w Sutton Coldfield) – brytyjski kolarz torowy, trzykrotny medalista olimpijski, trzykrotny mistrz świata.

  Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. Kolarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000 w Sydney rozgrywane było w dniach 16 - 20 września. W zawodach wzięło udział 462 kolarzy z 55 krajów. W programie zadebiutowały kolejne konkurencje torowe: 500 m na czas kobiet oraz keirin, madison i sprint drużynowy mężczyzn. Największe sukcesy odniosła Holenderka Leontien Zijlaard, która wywalczyła 3 złote i 1 srebrny medal. Reprezentacja Polski ponownie nie zdobyła żadnego medalu. Długość indywidualnego wyścigu szosowego wynosiła 119,7 km dla kobiet i 229,4 km dla mężczyzn.

  Trzykrotnie występował w igrzyskach olimpijskich (2000, 2004, 2008) w konkurencji drużynowego wyścigu na dochodzenie na dystansie 4000 m. W 2000 w Sydney zdobył brązowy, cztery lata później w Atenach, natomiast w Pekinie (2008) osiągnął największy sukces, zdobywając razem z Geraintem Thomasem, Bradleyem Wigginsem i Edem Clancy'em złoty medal.

  Edward Clancy (ur. 12 marca 1985 w Barnsley) – brytyjski kolarz torowy i szosowy, dwukrotny mistrz olimpijski, siedmiokrotny medalista mistrzostw świata i trzykrotny medalista mistrzostw Europy.Geraint Thomas (ur. 25 maja 1986 w Cardiff) – brytyjski kolarz torowy i szosowy. Jest Walijczykiem, jeździ w barwach profesjonalnej drużyny Sky Procycling.

  Wielokrotny medalista mistrzostw świata, trzykrotnie (2005, 2007, 2008) zdobył złoty medal w drużynowym wyścigu na dochodzenie.

  Jest wielokrotnym mistrzem Wielkiej Brytanii.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Paul Manning na stronie www.cyclingarchives.com
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. http://www.sports-reference.com. [dostęp 2010-12-04].goły link w tytule  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sutton Coldfield – miasto w Wielkiej Brytanii; w Anglii; w hrabstwie West Midlands; 106 tys. mieszkańców (2006). Przemysł spożywczy. Zabytkiem jest kościół św. Trójcy z około 1300 roku. Atrakcję tego miasta stanowi rówineż Sutton Park,jeden z największych parków miejskich w Europie, którego powierzchnia zajmuje 970 hektarów.
  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.
  Kolarstwo na XXIX Letnich Igrzyskach Olimpijskich rozgrywane były od 9 do 23 sierpnia 2008 roku. Zawody odbyły się na Pekińskiej Trasie Kolarskiego Wyścigu Szosowego (kolarstwo szosowe), Pekińskiej Trasie Kolarskiego Wyścigu MTB Laoshan (kolarstwo górskie), Pekińskim Welodromie Laoshan (kolarstwo torowe), Laoshan Bicycle Moto Cross (kolarstwo BMX).
  Sir Bradley Marc Wiggins CBE (ur. 28 kwietnia 1980 w Gandawie, w Belgii) – brytyjski kolarz szosowy i torowy, zawodnik profesjonalnej grupy Sky Procycling.
  Ateny (nowogr. Αθήνα = Athina, st.gr. Ἀθῆναι = Athenai, łac. Athenae) – stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.