• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paul Lockhart

  Przeczytaj także...
  Lista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA) i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA). Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou. NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Paul Scott Lockhart (ur. 28 kwietnia 1956 w Amarillo) – amerykański inżynier, astronauta i lotnik wojskowy.

  Wykaz grup i oddziałów kosmonautów zawiera zestawienie nazwisk ludzi, którzy brali udział w misjach kosmicznych lub przygotowywali się do lotów w kosmos, nazywanych kosmonautami, astronautami, taikonautami, spationaute itp. Sporządzony został z zachowaniem chronologii poszczególnych naborów astronautów, podziałem na lata i kraje, które ich dokonywały. Poza narodowymi zespołami (astronautami zawodowymi) są tu również grupy przygotowujące się do określonych misji oraz tzw. „kosmiczni turyści”.28 kwietnia jest 118. (w latach przestępnych 119.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 247 dni.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1974 ukończył szkołę w Amarillo, w 1978 studia matematyczne na Texas Tech University, a w 1981 inżynierię techniki lotniczej i astronautycznej na University of Texas; w ramach wymiany studenckiej studiował też na uniwersytecie w Innsbrucku i w Wiedniu. Skończył też kursy na Syracuse University, University of Florida i Royal College of Defence Studies w Londynie. Od 1981 służył w United States Air Force, w 1983 ukończył szkolenie lotnicze, później służył w amerykańskich bazach wojskowych w Europie (Niemczech), w 1991 został skierowany na roczne szkolenie na pilota doświadczalnego do Edwards Air Force Base, po ukończeniu którego służył w Eglin Air Force Base na Florydzie. Ma wylatane ponad 5000 godzin na ponad 30 typach samolotów. 1 maja 1996 został wyselekcjonowany przez NASA jako kandydat na astronautę, od sierpnia 1996 przechodził przygotowanie i szkolenie w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona. Od 5 do 19 czerwca 2002 był pilotem misji STS-111 trwającej 13 dni, 20 godzin i 35 minut. Od 24 listopada do 7 grudnia 2002 również jako pilot uczestniczył w misji STS-113 trwającej 13 dni 18 godzin i 47 minut. Łącznie spędził w kosmosie 27 dni, 15 godzin i 22 minuty.
  W styczniu 2005 opuścił NASA i powrócił do służby w USAF. Ma stopień pułkownika.

  Uniwersytet Florydy, Uniwersytet Florydzki (ang. University of Florida) – amerykański uniwersytet publiczny znajdujący się w Gainesville w stanie Floryda. Uniwersytet Leopolda i Franciszka w Innsbrucku (niem. Leopold-Franzens-Universität Innsbruck) – austriacki uniwersytet z siedzibą w Innsbrucku.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • alfabetyczna lista astronautów
 • grupy i oddziały astronautów
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Paul Lockhart Oficjalna biografia na stronie NASA (ang.) [dostęp 2018-08-28]
 • Paul Lockhart Informacje na stronie spacefacts.de (ang.) [dostęp 2018-08-28]
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Warto wiedzieć że... beta

  STS-111 (ang. Space Transportation System) była misją wahadłowca Endeavour do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która miała za cel dostarczenie zaopatrzenia i wymianę załóg 4 i 5 ISS.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Uniwersytet Wiedeński (niem. Universität Wien, pełna nazwa łacińska Alma Mater Rudolphina Vindobonensis) – uniwersytet z siedzibą w Wiedniu w Austrii. Został założony 12 marca 1365 r. przez Rudolfa IV. Największy i najstarszy uniwersytet w krajach niemieckojęzycznych. 87.000 studiujących (2010/2011).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  United States Air Force (USAF) – Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialny za pewną część działań w powietrzu (duża liczba samolotów i śmigłowców bojowych podlega także marynarce wojennej, wojskom lądowym i korpusowi piechoty morskiej). Utworzone zostały jako odrębny rodzaj sił zbrojnych na bazie lotnictwa armii amerykańskiej, 18 września 1947, poprzednikiem USAF były:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.724 sek.