• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paul Herijgers

  Przeczytaj także...
  Kolarstwo przełajowe – rodzaj kolarstwa uprawianego na rowerach o konstrukcji zbliżonej do rowerów szosowych, a więc na kołach o rozmiarze 28 cali, lecz rozgrywanego na dość trudnych trasach terenowych obfitujących w liczne przeszkody, które zmuszają zawodnika do schodzenia z roweru i przenoszenia go.45. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Przełajowym 1994 odbyły się w belgijskim mieście Koksijde, 30 stycznia 1994 roku. Rozegrano wyścigi mężczyzn w kategoriach elite i juniorów.
  Kolarstwo górskie (MTB — z ang. mountain biking) — forma kolarstwa uprawianego za pomocą rowerów górskich, których konstrukcja umożliwia poruszanie się w trudnym terenie.

  Paul Herijgers (ur. 22 listopada 1962 w Herentals) – belgijski kolarz przełajowy, górski i szosowy, mistrz świata i zdobywca Pucharu Świata w kolarstwie przełajowym.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Puchar Świata w kolarstwie przełajowym – cykl wyścigów kolarskich rozgrywanych corocznie na przełomie roku (zazwyczaj od października do stycznia). Mężczyźni rozgrywają zawody z tego cyklu od sezonu 1993/1994, natomiast kobiety rywalizują od sezonu 2005/2006. Pierwszym zwycięzcą został Belg Paul Herijgers, a pierwszą triumfatorką została Holenderka Daphny van den Brand. W latach 2005-2008 nie prowadzono klasyfikacji generalnych dla kobiet i mężczyzn w kategorii elite, jednak zawody rozgrywano normalnie.

  Kariera[]

  Największe sukcesy w karierze Paul Herijgers osiągnął w 1994 roku. Zdobył wtedy złoty medal w kategorii elite podczas przełajowych mistrzostw świata w Koksijde. W zawodach tych wyprzedził bezpośrednio Holendra Richarda Groenendaala oraz swego rodaka Erwina Verveckena. Był to jednak jedyny medal wywalczony przez niego na międzynarodowej imprezie tej rangi. W sezonie 1993/1994 zwyciężył też w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w kolarstwie przełajowym. Pozostałe miejsca na podium również zajęli Belgowie: Danny De Bie i Marc Janssens. W 1992 roku został mistrzem Belgii w kolarstwie górskim. Brał też udział w wyścigach szosowych, jednak bez większych sukcesów.

  Danny De Bie (ur. 23 stycznia 1960 w Beerzel) – belgijski kolarz przełajowy i szosowy, dwukrotny medalista przełajowych mistrzostw świata.Richard Marinus Anthonius Groenendaal (ur. 13 lipca 1971 w ’s-Hertogenbosch) – holenderski kolarz przełajowy, mistrz świata w konkurencji elite (2000) i dwukrotny srebrny medalista (1994, 1995), mistrz świata juniorów (1989), trzykrotny zdobywca Pucharu Świata, wielokrotny mistrz Holandii.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Marc Janssens (ur. 13 listopada 1968 w Duffel) – belgijski kolarz przełajowy, torowy i szosowy, mistrz świata juniorów w kolarstwie przełajowym.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Erwin Vervecken (ur. 23 marca 1972 w Herentals) – belgijski kolarz przełajowy, trzykrotny mistrz świata w konkurencji elite (2001, 2006, 2007).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.