• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paul Delaroche

  Przeczytaj także...
  Muzeum Narodowe w Poznaniu (gmach główny) – główny gmach Muzeum Narodowego w Poznaniu, jedna z największych kolekcji malarstwa w Polsce. Mieści się w Poznaniu przy Al. Marcinkowskiego 9 na Starym Mieście przy granicy z centrum Poznania. Do 2014 występował pod nazwą Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu. Muzeum Narodowe w Poznaniu (MNP) – muzeum sztuki w Poznaniu, narodowa instytucja kultury, założone w 1919 jako Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu, od 1950 nosi obecną nazwę; wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 80) w 2005.
  Antoine-Jean Gros (ur. 16 marca 1771 w Paryżu, zm. 25 czerwca 1835 w Meudon) – francuski malarz neoklasycystyczny, prekursor romantyzmu. W 1827 roku otrzymał tytuł barona.

  Paul Delaroche (właśc. Hippolyte Delaroche, ur. 17 lipca 1797 w Paryżu, zm. 4 listopada 1856 w Paryżu) – francuski malarz, uczeń Grosa, przedstawiciel akademizmu w sztuce.

  Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW) – muzeum sztuki w Warszawie, założone w 1862 jako Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie, narodowa instytucja kultury; jedno z największych muzeów w Polsce i największe w Warszawie.Akademizm to kierunek w sztuce europejskiej rozwijający się od XVII do XIX wieku, przede wszystkim w malarstwie i rzeźbie. Polegał na odwoływaniu się do zasad i ideałów sztuki antycznej oraz renesansowej, a także naśladowaniu dzieł uznanych za doskonałe, preferujący tematykę historyczną, religijną i mitologiczną. Propagowany głównie przez Akademie Sztuk Pięknych.

  Malował głównie obrazy o tematyce historycznej, rzadziej religijne, portrety i freski. Jego prace odznaczały się patosem i precyzją w przedstawieniu szczegółów. W 1832 został członkiem Akademii Francuskiej, a następnie profesorem w École des Beaux-Arts w Paryżu. Wywarł znaczny wpływ na wielu malarzy, wśród jego uczniów byli m.in. Tony Robert-Fleury, Gustave Boulanger, Jean-Léon Gérôme, Louis Gallait, Régis François Gignoux, Ernest Hébert, Charles Landelle i Jean-François Millet.

  Jean-François Millet (ur. 4 października 1814 w Grouchy w gminie Gréville-Hague, zm. 20 stycznia 1875 w Barbizon) – francuski malarz. W początkach swej twórczości najchętniej malował sceny z mitologii, a także portrety i pejzaże. Pod wpływem realizmu zaczął ożywiać swoje dzieła ludźmi pracującymi na świeżym powietrzu np. Kobiety zbierające kłosy (1857). Pochodził z chłopskiej rodziny, malował głównie wiejskie życie chłopów, ukazywał etos ich pracy. Akcentował więź człowieka z naturą oraz sferę pobożności.National Gallery – galeria sztuki w Londynie, w północnej części Trafalgar Square. Jest to galeria państwowa, prezentująca kolekcję 2300 dzieł malarstwa, głównie zachodnioeuropejskiego, z lat 1250–1900, w tym zbiór obrazów sławnych francuskich impresjonistów i Vincenta van Gogha. Udostępniona jest bezpłatnie, jednak w przypadku okazjonalnych wystaw pobiera się opłatę za wstęp.

  Wybrane dzieła[ | edytuj kod]

 • Dzieci Edwarda IV, 1831,
 • Egzekucja Lady Jane Grey – 1833, olej na płótnie, 246 × 297 cm. National Gallery w Londynie
 • Głowa chłopca – , olej na płótnie, 263 × 218 cm. Muzeum Narodowe w Warszawie
 • Kardynał Richelieu – 1829, Wallace Collection, Londyn
 • Napoleon Bonaparte abdykuje w Fontainbleau– 1845, olej na płótnie, 180,5 x 137,5 cm Muzeum Sztuk Pięknych w Lipsku
 • Pielgrzymi w Rzymie - 1842, olej na płótnie, 164 x 205 cm Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu
 • Portret Adam Jerzy Czartoryski - 1857, olej na płótnie, 125 × 80 cm. Muzeum Narodowe w Warszawie
 • Portret Delfina Potocka – 1849, olej na płótnie, 605 × 49 cm. Muzeum Narodowe w Warszawie
 • Żyrondyści w więzieniu, 1855-56.
 • Galeria[ | edytuj kod]

  Napoleon Bonaparte abdykuje w Fontainbleau (1845), Muzeum Sztuk Pięknych w Lipsku
  Egzekucja Lady Jane Grey (1833), National Gallery Londyn
  Kardynał Richelieu (1829), Wallace Collection Londyn
  Moïse exposé sur le Nil, ok. 1857
  Dzieła Paula Delaroche

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Andrzej. Dulewicz: Słownik sztuki francuskiej. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1986, s. 118. ISBN 83-214-0048-5.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Paul Delaroche w Artcyclopedia.com (ang.). [dostęp 21.12.2010].
 • Web Gallery of Art – biogram i galeria (ang.). [dostęp 21.12..2010].
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Gustave Rodolphe Clarence Boulanger (ur. 25 kwietnia 1824 w Paryżu, zm. październik 1888 tamże) – francuski malarz akademicki, orientalista.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, jedna z największych kolekcji malarstwa w Polsce. Mieści się w Poznaniu przy ul. Marcinkowskiego 9.
  Régis François Gignoux (ur. 1816 w Lyonie, zm. 6 sierpnia 1882 w Paryżu) – malarz francuskiego pochodzenia działający w Stanach Zjednoczonych.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.