• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pau Gargallo

  Przeczytaj także...
  Reus – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, w Katalonii, na zachód od miasta Tarragona. Stolica comarki Baix Camp. W kierunku południowo-wschodnim, 3 km od miasta znajduje się Port lotniczy Reus.Instytut Pere Mata to szpital psychiatryczny w Reus w Katalonii, mieszczący się w kompleksie zaprojektowanym przez Lluísa Domènecha i Montanera, utrzymany w typowym dla tego architekta stylu katalońskiej secesji. Zbudowany w latach 1897-1912.
  Kowalstwo – rzemiosło wykonywane przez kowala, przy użyciu narzędzi kowalskich. Polega na kształtowaniu metali na gorąco, po ogrzaniu ich do temperatury mięknięcia. Miejsce pracy kowala nazywane jest kuźnią.

  Pablo Emilio Gargallo Catalán - kat. Pau Gargallo i Catalán (ur. 5 stycznia 1881 w Maelli, zm. 28 grudnia 1934 w Reus) − hiszpański rzeźbiarz pochodzący z Katalonii, uczeń i współpracownik Eusebi Arnaua. Jego ojciec miał zakład kowalski, dzięki czemu Gargallo zdobył umiejętność obróbki metali.

  Pałac Muzyki Katalońskiej (kat. Palau de la Música Catalana) – budynek z salą koncertową w Barcelonie przy ulicy Carrer Sant Pere Més Alt w dzielnicy Ciutat Vella. Jeden z najważniejszych zabytków katalońskiej secesji. Dzieło Lluisa Domènecha i Montanera wzniesiono w ciągu trzech lat, między 1905 a 1908 rokiem. Jego budowę sfinansowali katalońscy przemysłowcy tekstylni, którzy zasponsorowali również barceloński teatr opery i baletu – Gran Teatre del Liceu.Pablo Ruiz Picasso właśc. Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso (ur. 25 października 1881 w Maladze, zm. 8 kwietnia 1973 w Mougins) – hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. On i Georges Braque są twórcami nurtu malarstwa zwanego kubizmem.

  W 1888 r. wyjechał wraz z rodziną do Barcelony. Tu rozpoczął swoją karierę artystyczną. Był związany z miejscową bohemą, bywalcami słynnej barcelońskiej kawiarni Els Quatre Gats, m.in. Picassem i Nonellem. Współpracował z Lluísem Domènechem i Montanerem, wykonując rzeźby z kamienia i brązu do projektowanych przez niego budynków, m.in. Pałacu Muzyki Katalońskiej, szpitalu św. Pawła i Instytutu Pere Mata. Jego najbardziej znane dzieła to Wielka tancerka, Wielka bachantka, Nosiwody, Wielki prorok, Arlekin i Kąpiąca się.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Isidro Nonell y Monturiol (kataloński: Isidre Nonell i Monturiol, ur. 30 listopada 1872 w Barcelonie, zm. 23 lutego 1911) – malarz hiszpański XIX wieku, uważany za pioniera modernistycznego malarstwa w Hiszpanii.

  Wybrane dzieła[]

 • Los Humildes (1904)
 • La Pareja (1904)
 • Pablo Picasso
 • Fauno con barba, Fauno con monóculo, Faunesa con flequillo i Faunesa con pendientes (1915)
 • Retrato de Ángel Fernández de Soto i Mano de Ángel Fernández de Soto (1920).
 • El virtuoso (1921)
 • La mujer con la sombrilla (1921)
 • Pequeño marinero con pipa, (1922)
 • El joven de la margarita (El aragonés) (1927)
 • El pastor del águila (1928)
 • Kiki de Montparnasse (1928)
 • Muchacha de Caspe (1929)
 • Greta Garbo con pestañas, (1930)
 • Bailarina española (1931)
 • El profeta (1933)
 • Urano (1933)
 • Galeria[]

  Profeta
  El Profeta
  Pastor
  El Pastor
  kiki de montparnasse
  Kiki de Montparnasse
  Jezdziec
  El Jinete
  Rzeźby Pau Gargallo


  Brązy – stopy miedzi z cyną lub innymi metalami i ewentualnie innymi pierwiastkami, w których zawartość miedzi zawiera się w granicach 80-90% wagowych (stopy miedzi, które nie noszą nazwy "brąz", to mosiądze – stopy miedzi i cynku oraz miedzionikiel – stop miedzi z niklem). Składy brązów specyfikuje Polska Norma PN-xx/H-87050.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Przypisy

  1. Rafael Ordóñez Fernández: Museo Pablo Gargallo. Catálogo.. Saragossa: Urząd Miasta Saragossa. ISBN 84-8069-351-7.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Maella – gmina w Hiszpanii, w prowincji Saragossa, w Aragonii, o powierzchni 174,88 km². W 2011 roku gmina liczyła 1986 mieszkańców.
  Els Quatre Gats (pol. Cztery Koty) – kawiarnia w Barri Gòtic, w dzielnicy Ciutat Vella w Barcelonie, istniejąca w latach 1897–1903, a następnie od roku 1978. Znana jako jedno z nieformalnych centrów katalońskiego modernizmu.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.