• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Patty Pravo  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo (w skrócie: Festiwal w San Remo; wł. Festival della Canzone Italiana di Sanremo) – jeden z najstarszych w Europie festiwali piosenki, odbywający się corocznie od 1951 w mieście San Remo. Na jego wzór powstały inne międzynarodowe konkursy: Konkurs Piosenki Eurowizji oraz Sopot Festival.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Patty Pravo (właśc. Nicoletta Strambelli) – włoska piosenkarka pop, urodzona w Wenecji w 1948 roku. Czas największej popularności wokalistki przypada na drugą połowę lat 60. i lata 70. XX wieku. Do jej największych przebojów zalicza się utwory "La bambola" (1968), "Pazza idea" (1973), "Pensiero stupendo" (1978) oraz "...E dimmi che non vuoi morire" (1997). Uczestniczyła w konkursie Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo 10 razy, zdobywając na nim do tej pory 3 nagrody krytyków. Pravo jest w czołówce włoskich artystów, którzy sprzedali najwięcej płyt - łączną sprzedaż jej nagrań szacuje się na 110 milionów egzemplarzy.

  Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji.Vangelis (właściwie Ευάγγελος Οδυσσέας Παπαθανασίου, Ewangelos Odiseas Papatanasiu, ur. 29 marca 1943) – grecki twórca muzyki elektronicznej i muzyki filmowej. Charakterystyczną cechą muzyki artysty jest bogate brzmienie instrumentów elektronicznych.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Uczęszczała do szkoły muzycznej im. Benedetto Marcellego w Wenecji. Mając 15 lat opuściła rodzinny dom i wyjechała na krótko do Londynu, a następnie przeprowadziła się do Rzymu. Tam zaczęła pracować jako piosenkarka w klubie nocnym o nazwie Piper Club. W 1966 roku nagrała pierwszy utwór, włoski cover "But You're Mine" z repertuaru Sonny & Cher o tytule "Ragazzo triste" ("Smutny chłopak"), który spotkał się z popularnością. W 1968 nagrała jeden ze swoich największych przebojów, "La bambola" ("Lalka"), który utrzymywał się na miejscu 1. we Włoszech przez 6 tygodni i trafił na zestawienia w kilku innych europejskich krajach. Debiutancka płyta Patty ukazała się w tym samym roku i także odniosła duży sukces, docierając do 1. miejsca na liście sprzedaży we Włoszech. Ten sam rok przyniósł kolejne przebojowe single, m.in. "Gli occhi dell'amore" ("Oczy miłości") oraz "Tripoli 1969", a w kolejnych latach wylansowała "Il paradiso" ("Raj", 1969) i "La spada nel cuore" ("Miecz w sercu", 1970). Z tą ostatnią piosenką wystąpiła na Festiwalu w San Remo w duecie z Little Tonym, zajmując 5. miejsce. Nagrała kolejne albumy, w tym Concerto per Patty (1969), Patty Pravo (1970), Di vero in fondo (1971), które uplasowały się w top 10 we Włoszech. Jej płyta Bravo Pravo zawierała następny duży przebój "Tutt'al più".

  Little Tony, właściwie Antonio Ciacci (ur. 9 lutego 1941 w Tivoli, zm. 27 maja 2013 w Rzymie) – sanmaryński piosenkarz i aktor, popularny zwłaszcza w latach 60.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Pravo podczas występu w 1969 roku

  W roku 1973 wydała jeden ze swoich największych przebojów, "Pazza idea" ("Szalony pomysł"), który był numerem 1 we Włoszech przez 9 tygodni i wszedł na listy także w Belgii i Holandii. Kolejne albumy, Pazza idea (1973) i Mai una signora (1974) także dotarły do miejsca 1. Współpracowała z greckim muzykiem Vangelisem nad swoją płytą Tanto (1976), a następnie wylansowała kolejny duży hit "Tutto il mondo è casa mia" ("Cały świat to mój dom"). W 1978 roku wystąpiła w kontrowersyjnym włoskim programie Stryx u boku Amandy Lear i Grace Jones. Wykonywała tam piosenki z albumu Miss Italia, który zawierał jeden z jej największych przebojów, "Pensiero stupendo" ("Wspaniała myśl", #2 we Włoszech).

  Instagram – fotograficzny serwis społecznościowy hostingu zdjęć, połączony z aplikacją o tej samej nazwie (dostępną aktualnie na systemy operacyjne iOS oraz Android), który umożliwia użytkownikom robienie zdjęć, stosowanie do nich filtrów cyfrowych oraz udostępnianie ich w różnych serwisach społecznościowych. Charakterystyczną cechą jest to, że nadaje zdjęciom kwadratowy kształt, podobne jak aparaty fotograficzne marki Kodak serii Instamatic, aparaty do fotografii błyskawicznej firmy Polaroid oraz średnioformatowe aparaty formatu 6x6 w przeciwieństwie do proporcji obrazu 4:3, który jest wykorzystywany przez większość aparatów fotograficznych oraz urządzeń mobilnych dysponujących funkcją foto.Benedetto Marcello (ur. 31 lipca lub 1 sierpnia 1686 – zm. 24 lipca 1739) był weneckim szlachcicem, który studiował prawo i komponował.

  Na początku lat 80. Pravo wyjechała do USA, a w 1982 roku wyszła za mąż. W roku 1984 występowała we włoskim programie rozrywkowym, Premiatissima, i zdobyła swoją pierwszą nagrodę krytyków na Festiwalu w San Remo za utwór "Per una bambola" ("Dla lalki"). Kolejna próba udziału w tym festiwalu, w 1987 roku, jednak zakończyła się dla niej skandalem, kiedy to utwór "Pigramente signora" ("Leniwa pani") został uznany za plagiat. W latach 80. nastąpił spadek zainteresowania artystką i żaden z wydanych przez nią wówczas albumów nie podbił list przebojów, choć płyta Oltre l'Eden... (Więcej niż Eden...) z 1989 roku spotkała się z pozytywnymi opiniami krytyków.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Amanda Lear – francuska piosenkarka, prezenterka telewizyjna, malarka, aktorka, była modelka, autorka tekstów i pisarka, urodzona 18 listopada 1939 w Hongkongu lub 1950 w Sajgonie.

  W 1992 roku została aresztowana za posiadanie haszyszu. Dwa lata później wyjechała do Chin, gdzie nagrała swój kolejny album Ideogrammi (1994), inspirowany chińską muzyką i kulturą. W 1995 roku ponownie wystąpiła na festiwalu w San Remo, jednak proponowana przez nią piosenka "I giorni dell'armonia" ("Dni harmonii") nie spotkała się z sukcesem. Już 2 lata później powróciła do San Remo z utworem "...E dimmi che non vuoi morire" ("...I powiedz mi, że nie chcesz umierać"), który zajął 8. miejsce w konkursie i zdobył nagrodę krytyków. Piosenka okazała się też sukcesem komercyjnym i jednym z największych hitów w karierze, docierając do 2. miejsca listy przebojów we Włoszech, a koncertowy album Bye Bye Patty z 1997 roku był jej pierwszym od niemal dwudziestu lat, który trafił do pierwszej dziesiątki włoskiej listy sprzedaży. Następna płyta studyjna Notti, guai e libertà (Noce, kłopoty i wolność) z 1998 roku również dotarła do top 10 listy sprzedaży we Włoszech i uznawana jest za jedną z najlepszych w dorobku Patty.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  W roku 2000 artystka wydała album Una donna da sognare (Kobieta marzeń), który dotarł do miejsca 6. we Włoszech i zawierał hit o tym samym tytule. Płyta Radio Station (2002) również cieszyła się sukcesem komercyjnym i zawierała utwór "L'immenso" zgłoszony na San Remo. W 2004 roku Pravo wydała awangardowy w brzmieniu album Nic-Unic, z przebojem "Che uomo sei" ("Jaki z ciebie człowiek"), a w 2007 roku ukazała się płyta Spero che ti piaccia... Pour toi (Mam nadzieję, że ci się podoba... Dla ciebie), będąca hołdem dla Dalidy. Następnie opublikowała swoją pierwszą biografię o tytule Bla, bla, bla... i nagrała nową wersję piosenki "La bambola" z okazji jej 40-lecia.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Cher, właśc. Cherilyn Sarkisian LaPiere (ur. 20 maja 1946 w El Centro w Kalifornii) – amerykańska piosenkarka, aktorka, reżyserka i producentka muzyczna, określana jako „Bogini Pop” (ang. Goddess of Pop).

  W 2009 i 2011 roku znów brała udział w festiwalu w San Remo, z piosenkami "E io verrò un giorno là" ("Będę tam pewnego dnia") oraz "Il vento e le rose" ("Wiatr i róże"), jednak bez powodzenia. W 2012 roku nagrała piosenkę "Com'è bello far l'amore" ("Jak pięknie jest się kochać") do filmu pod tym samym tytułem, która zdobyła włoskiego Złotego Globa (Globo d'oro). W 2016 roku wystąpiła na festiwalu w San Remo z utworem "Cieli immensi" ("Ogromne nieba"), który okazał się jednym z jej największych triumfów na festiwalu, plasując się na 6. miejscu i wygrywając nagrodę krytyków. Piosenka okazała się także hitem na listach przebojów, a nowy album Eccomi (Oto ja) zadebiutował w pierwszej dziesiątce listy sprzedaży.

  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  W 2019 roku Pravo po raz 10. wzięła udział w konkursie na San Remo, z utworem "Un po' come la vita" ("Trochę tak jak życie"), w którym towarzyszył jej piosenkarz Briga. Para zajęła jednak zaledwie 21. miejsce. Piosenka promowała nowy album Patty, zatytułowany Red.

  La Stampa (wł. dosłownie Prasa) – jeden z największych, opiniotwórczych dzienników włoskich. Wydawany w Turynie, jest własnością koncernu Fiata.Sonny Bono (ur. 16 lutego 1935 w Detroit, USA, zm. 5 stycznia 1998 w South Lake Tahoe, Kalifornia, USA) – amerykański producent muzyczny, wokalista, aktor i polityk, burmistrz Palm Springs i kongresmen.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Grace Jones, właściwie Grace Mendoza (ur. 19 maja 1948 w Spanish Town na Jamajce) – amerykańska piosenkarka i aktorka, była modelka; ikona światowej popkultury lat 70. i 80., kojarzona z oryginalnym stylem i wyrafinowanym smakiem, symbol nocnego życia Nowego Jorku.
  Haszysz (pot. hasz) – substancja otrzymywana ze zlepionej i sprasowanej żywicy konopi indyjskich (Cannabis sativa indica) bądź siewnych (Cannabis sativa sativa), bogatych w substancję psychoaktywną THC (do 50%).
  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
  Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.
  Facebook – serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook, Inc. z siedzibą w Menlo Park. W październiku 2012 liczba użytkowników na całym świecie wynosiła ponad 1 miliard, a co miesiąc wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów, których obecnie jest 265 miliardów. Średni wiek użytkownika serwisu to 22 lata. Dane zgromadzone na Facebooku to ponad 180 petabajtów, co 24 godziny przybywa ponad 0,5 petabajta.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.642 sek.