• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Patrycja Maliszewska

  Przeczytaj także...
  Dordrecht – miasto i gmina w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa, w delcie Renu i Mozy, na południowy wschód od Rotterdamu. Liczy 113 381 mieszkańców (2012) i tym samym stanowi trzecie co do wielkości miasto w tej prowincji, po Rotterdamie i Hadze.Igrzyska olimpijskie – najstarsza i zarazem największa międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 2 lata (na przemian letnie i zimowe) w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Patrycja Maliszewska (ur. 12 marca 1988 w Białymstoku) – polska łyżwiarka szybka, czołowa polska zawodniczka w short tracku, sześciokrotna medalistka mistrzostw Europy. Mistrzyni Europy z Dordrecht (2015), dwukrotna olimpijka. Zawodniczka klubu Juvenia Białystok, wielokrotna mistrzyni Polski.

  Jorien ter Mors (ur 21 grudnia 1989 w Enschede) – holenderska łyżwiarka szybka, złota medalistka olimpijska z Soczi na dystansie 1500 m.Aida Bella, z d. Popiołek (ur. 20 stycznia 1985) – polska łyżwiarka szybka, specjalizująca się w short tracku, brązowa medalistka mistrzostw Europy w sztafecie (2013), zawodniczka OMŁKS Opole i AZS Opole, wielokrotna mistrzyni Polski.

  Kariera[ | edytuj kod]

  15 stycznia 2011 zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy na 500 metrów – jest to pierwszy medal Polski w zawodach tej rangi w short tracku.

  Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny). Arianna Fontana (ur. 14 kwietnia 1990) – włoska łyżwiarka szybka, specjalizująca się w short tracku, dwukrotna medalistka olimpijska, srebrna i brązowa medalistka mistrzostw świata, jedenastokrotna mistrzyni Europy.

  19 stycznia 2013 roku w szwedzkim Malmö Maliszewska zdobyła swój drugi w karierze krążek Mistrzostw Europy. W finale startowały cztery zawodniczki: Polka, Arianna Fontana (Włochy), Jorien ter Mors (Holandia) i Tatiana Borodulina (Rosja). Po dobrym starcie, Maliszewska przegrała walkę o drugą pozycję z Holenderką.

  Holendrzy – naród germański zamieszkujący głównie Holandię (około 16 mln), a także USA (ok. 5 mln osób pochodzenia holenderskiego), Kanadę (około 900 tys.) oraz Niemcy i holenderskie posiadłości na Morzu Karaibskim. W Południowej Afryce mieszka około 5 milionów Afrykanerów, którzy są w dużej mierze potomkami holenderskich osadników.XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w kanadyjskim mieście Vancouver w dniach 12-28 lutego 2010 roku. Zawody, oprócz Vancouver, przeprowadzono również w Whistler oraz w Richmond.

  Dzień później na tej samej imprezie zdobyła brązowy medal w biegu sztafetowym kobiet, reprezentując Polskę wspólnie ze swoją młodszą siostrą Natalią Maliszewską, Aidą Bellą, Paulą Bzurą oraz Martą Wójcik (Wójcik biegła tylko w eliminacjach).

  Na Mistrzostwa Europy (2015) w holenderskim Dordrecht zdobyła złoty medal na 3000 m oraz dwa brązowe medale; na 500 m oraz w wieloboju.

  Malmö – miasto (tätort) w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania. Siedziba władz (residensstad) regionu administracjnego (län) Skåne, powstałego w 1997 po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Malmö (Malmö kommun lub Malmö stad). Do obszaru tätortu Malmö zalicza się także Arlöv, siedzibę władz (centralort) sąsiedniej gminy Burlöv.Paula Bzura (ur. 4 września 1990 w Białymstoku) – polska łyżwiarka szybka startująca w short tracku, olimpijka, medalistka mistrzostw Europy.

  | edytuj kod]

  Maliszewska wystartowała na zimowych igrzyskach olimpijskich w Vancouver. W biegu na 500 metrów zajęła 29. miejsce, a w biegu na 1500 metrów także uplasowała się na tej pozycji.

  | edytuj kod]

  Maliszewska wystartowała na XXII Igrzyskach Olimpijskich w Soczi jako jedyna reprezentantka Polski w short tracku. Nie zakwalifikowała się do ćwierćfinału na 500 metrów, zakończyła wyścig na czwartym miejscu. Podczas wywiadu z TVP Sport wyznała, że wiąże duże nadzieje z kolejną konkurencją short tracku – biegiem na 1000 metrów. We wtorek, dwunastego dnia Igrzysk wystartowała w tejże konkurencji, jej rywalkami były: Brytyjka Elise Christie, Japonka Ayuko Itu i Włoszka Elena Viviani. Polka uzyskała drugą pozycję i tym samym przeszła do ćwierćfinału. W piątek, piętnastego dnia Igrzysk Maliszewska zajęła czwarte miejsce i tym samym zakończyła swoje występy na Olimpiadzie 2014.

  MKS Juvenia Białystok (Międzyszkolny Klub Sportowy Juvenia Białystok) - polski wielosekcyjny klub sportowy z siedzibą w Białymstoku założony w 1957 roku.XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie – odbędą się w rosyjskiej miejscowości Soczi w dniach 7 - 23 lutego 2014 roku. Zawody oprócz Soczi odbędą się również w Krasnej Polanie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Paweł Borkowski: ME w Malmoe: Polska z dwoma brązowymi medalami! (pol.). nicesport.pl, 2013-01-21. [dostęp 2013-01-21].
  2. ŁYŻWIARSKIE ŚWIĘTO W ELBLĄGU, pzls.pl [dostęp 2014-03-03] (pol.).
  3. ME w short tracku: Historyczny wyczyn Maliszewskiej, SportoweFakty.pl [dostęp 2011-01-15] (pol.).
  4. ME w short tracku. Historyczny wyczyn Maliszewskiej, Sport.pl Gazeta Wyborcza Białystok [dostęp 2011-01-16] (pol.).
  5. ME w short tracku: brązowy medal Patrycji Maliszewskiej!, tylkoigrzyska.pl [dostęp 2013-01-19] (pol.).
  6. Wyniki mistrzostw Europy, Dordrecht 2015 (ang.). isu. [dostęp 2017-05-03].
  7. Wyniki biegu na 500 metrów (ang.). [dostęp 2010-07-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-08)].
  8. Wyniki biegu na 1500 metrów (ang.). [dostęp 2010-07-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-08)].
  9. TVP Sport – Soczi 2014 – Maliszewska nie wystąpi w ćwierćfinale na 500 m
  10. TVP Sport – Soczi 2014 – Maliszewska: cel się nie zmienia, walczę o medal
  11. TVP Sport – Soczi 2014 – Maliszewska z awansem do ćwierćfinału na 1000 m
  12. TVP Sport – Soczi 2014 – Azjatyckie podium na 1000 m kobiet

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie ISU (ang.)
 • Wyniki olimpijskie Maliszewskiej w serwisie Sports-Reference.com (ang.)
 • Natalia Maliszewska (ur. 16 września 1995 w Białymstoku) – polska łyżwiarka szybka specjalizująca się w short tracku, wicemistrzyni świata, uczestniczka igrzysk olimpijskich w 2018. Polska reprezentacja na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014 w Soczi liczy 59 sportowców i jednego zawodnika rezerwowego, w tym 35 (+1) mężczyzn i 24 kobiet. Reprezentacja Polski ma swoich przedstawicieli w 11 spośród wszystkich 15 dyscyplin. Pierwotnie zawodników miało być 56, jednak skład reprezentacji poszerzyli Joanna Zając, Jan Antolec oraz Paweł Klisz. Chorążym reprezentacji jest bobsleista Dawid Kupczyk, który w powołanej polskiej ekipie był najstarszym zawodnikiem wśród reprezentantów Polski oraz najbardziej doświadczonym olimpijczykiem, jako że olimpiada w Soczi była jego piątymi igrzyskami w karierze.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa Europy w short tracku po raz pierwszy odbyły się w szwedzkim Malmö w roku 1997. Organizatorem mistrzostw jest Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU).
  Soczi (ros.: Сочи, gruz.: სოჭი) – miasto – największy letni kurort w Rosji – położone w Kraju Krasnodarskim niedaleko granicy z Gruzją (Abchazja). Od strony północno-zachodniej miasto otoczone jest przez góry Kaukaz; aglomeracja rozpościera się nad brzegiem Morza Czarnego, wzdłuż drogi biegnącej z Dżubga do Suchumi, na długości 147 km, co czyni je drugim pod względem długości miastem na świecie. Liczba mieszkańców: 328.014 (2004). Organizator 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
  Short track na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014 odbędzie się w dniach 10 – 21 lutego 2014 roku. Zawodnicy i zawodniczki walczyć będą w czterech męskich i w czterech kobiecych konkurencjach: biegach na 500m, 1000m, 1500m, oraz sztafecie kobiet (na 3000m) i sztafecie mężczyzn (na 5000m). Łącznie rozdanych zostanie osiem kompletów medali. Zawody odbywać się będą w Soczi, na obiekcie Dworiec zimniego sporta Ajsberg.
  Walka o medale olimpijskie w short tracku na dystansie 500 m kobiet odbyła się w dniu 17 lutego w hali Pacific Coliseum. Tytuł mistrzyni olimpijskiej na tym dystansie obroniła Chinka Wang Meng która zdążyła pobić trzy rekordy olimpijskie w Vancouver. Wicemistrzynią olimpijską została Kanadyjka Marianne St-Gelais, a brąz wywalczyła Włoszka Arianna Fontana.
  Mistrzostwa Europy w Short Tracku 2011 – 15. edycja mistrzostw Europy w short tracku, która odbyła się w holenderskim Heerenveen, w dniach 14–16 stycznia 2011.
  Short track, łyżwiarstwo szybkie na torze krótkim – jedna z najmłodszych wyczynowych dyscyplin sportów zimowych. Narodziła się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wpisana do programu Zimowych igrzysk azjatyckich.
  TVP Sport – kanał tematyczny Telewizji Polskiej S.A. o charakterze sportowym (jednostka organizacyjna TVP S.A.), pierwszy komercyjny i kodowany kanał w historii polskiej telewizji publicznej, na który TVP S.A. udziela operatorom medialnym płatnych licencji na reemisję (przez to jest on dostępny w niektórych sieciach telewizji kablowej, DSL oraz na platformach cyfrowych).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.962 sek.