• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Patriotyczny Ruch Ocalenia

  Przeczytaj także...
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Hissène Habré (ur. 1942, Faya, Czad) – czadyjski polityk. Premier kraju od 29 sierpnia 1978 do 23 marca 1979; prezydent od 7 czerwca 1982 do 1 grudnia 1990.
  Wybory prezydenckie w Czadzie w 2006 roku zostały przeprowadzone 3 maja 2006. Wybory wygrał urzędujący prezydent Idriss Déby.

  Patriotyczny Ruch Ocalenia (franc. Mouvement Patriotique du Salut, MPS) – partia polityczna, rządząca Czadem od 1990 r.

  Historia[ | edytuj kod]

  Gdy w 1989 r. prezydent Hissène Habré oskarżył Idrissa Déby, dowódcę armii, o przygotowywanie zamachu stanu, Déby zdecydował się na ucieczkę do Libii, a następnie do Sudanu. Tam, mając wsparcie rządu sudańskiego oraz pomoc finansową ze strony Libii utworzył tzw. Ruch 1 Kwietnia, jednoczący przeciwników prezydenta Habré. Celem ugrupowania było zdestabilizowanie sytuacji wewnętrznej w Czadzie oraz obalenie rządzącego prezydenta.

  Sudan – państwo, położone w północno-wschodniej części Afryki nad Morzem Czerwonym. Do 9 lipca 2011 roku, był największym państwem w Afryce. Po secesji południowej części, spadł na trzecie miejsce ustępując miejsca Algierii i DRK.Senegal (Republika Senegalu, franc. République du Sénégal) – państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Mauretanią, Mali, Gwineą, Gwineą Bissau i Gambią.

  W październiku 1989 r. Déby podjął działania zbrojne zmierzające do obalenia prezydenta. W tym celu z terytorium Sudanu organizowane były ataki na nadgraniczne obszary czadyjskie. Podjął również rozmowy z innymi ugrupowaniami antyprezydenckimi działającymi na wygnaniu, czego efektem było utworzenie 10 marca 1990 r. Patriotycznego Ruchu Ocalenia, jednoczącego członków Ruchu 1 Kwietnia oraz innych ugrupowań emigracyjnych. Decydujący atak rozpoczął się 10 listopada 1990 a 2 grudnia Déby przy pomocy wiernych sobie oddziałów wojska zajął stolicę Czadu, Ndżamenę i wraz z MPS przejął władzę. Habré udał się na emigrację, najpierw do Kamerunu a potem do Senegalu.

  Czad, Republika Czadu (fr. Tchad, République du Tchad, arab. جمهوريّة تشاد [Jumhuriyat Tashad]) – państwo śródlądowe w środkowej Afryce. Graniczy od północy z Libią, od wschodu z Sudanem, od południa z Republiką Środkowoafrykańską, od południowego zachodu z Kamerunem i Nigerią, a od zachodu z Nigrem.Libia (arab. ليبيا – trl. Lībiyā, trb. Libija), oficjalnie Państwo Libia (arab. دولة ليبيا – trl. Dawlat Lībiyā, trb. Daulat Libija) – państwo położone w Afryce Północnej, nad zatoką Wielka Syrta (Morze Śródziemne).

  Déby był kandydatem MPS podczas wyborach prezydenckich w 1996 roku i wygrał je w drugiej turze. Deby zwyciężył również w wyborach w 2001 roku uzyskując 63,2% głosów. Podczas wyborów prezydenckich w 2006 roku Déby został wybrany na trzecią kadencję zdobywając 64,7% głosów.

  Kamerun, Republika Kamerunu (fr. Cameroun, République du Cameroun, ang. Cameroon, Republic of Cameroon) – państwo w środkowej Afryce, nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Nigerią, Czadem, Republiką Środkowoafrykańską, Kongiem, Gabonem i Gwineą Równikową. Kamerun jest członkiem ONZ, Unii Afrykańskiej i innych organizacji międzynarodowych.Wybory prezydenckie w Czadzie w 2001 roku zostały przeprowadzone 20 maja 2001. Wybory wygrał urzędujący prezydent Idriss Déby, który uzyskał poparcie konkurenta Lola Mahamata Chouy, lidera partii Ruch na rzecz Demokracji i Rozwoju.

  W 2002 r. Patriotyczny Ruch Ocalenia wygrał wybory parlamentarne zdobywając 113 spośród 155 miejsc. Dysponując większością głosów partia ta rządzi krajem w koalicji z dwoma mniejszymi ugrupowaniami politycznymi.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.