• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Patrik Flodin

  Przeczytaj także...
  Rajd Jordanii (oficjalnie Jordan Rally) — rajd samochodowy z bazą zlokalizowaną około 50 km od miasta Amman – stolicy Jordanii. W oficjalnym kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata rajd pojawił się po raz pierwszy w 2008 roku.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Rajdowe samochodowe mistrzostwa świata (w skrócie RSMŚ, WRC – ang. World Rally Championship) – najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach samochodowych, coroczny cykl mistrzowski o tytuły rajdowego mistrza świata kierowców, rajdowego mistrza świata pilotów oraz rajdowego mistrza świata konstruktorów. Cykl składa się z kilkunastu (w sezonie 2016: czternastu) rund – trzydniowych rajdów rozgrywanych na całym świecie.

  Patrik Flodin (ur. 16 sierpnia 1984 w Ilsbo) – szwedzki kierowca rajdowy. W swojej karierze wywalczył mistrzostwo Szwecji.

  Swój debiut rajdowy Flodin zaliczył w 2001 roku. W 2005 roku zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Pilotowany przez Morgana Olssona i jadący Mitsubishi Lancerem Evo 7 zajął wówczas 36. miejsce w Rajdzie Szwecji. W 2007 roku rozpoczął starty w serii Production Car World Rally Championship samochodem Subaru Impreza WRX STI. W 2007 roku był 26. w klasyfikacji, w 2008 roku - 10., a w 2009 roku - zajął 7. pozycję w PCWRC. Z kolei w 2010 roku odniósł 2 zwycięstwa w PCWRC - w Rajdzie Szwecji i Rajdzie Jordanii.

  Pilot rajdowy – członek załogi startującej w rajdzie samochodowym – drugi zawodnik w samochodzie, zajmujący w nim pozycję pasażera. Podstawowym zadaniem pilota jest dyktowanie kierowcy, opisu trasy odcinka specjalnego (w tym m.in. kierunku i trudności zakrętów oraz możliwych przeszkód) z przygotowanych na rekonesansie notatek. Poza podstawowymi informacjami pilot dyktuje które zakręty ciąć, gdzie wypuścić itp. Pilot to też zazwyczaj psycholog, który potrafi umiejętnie motywować drugiego zawodnika i stale kontrolować "tempo" z jakim podróżuje auto rajdowe.Subaru Impreza - samochód osobowy klasy kompaktowej marki Subaru produkowany od 1993 roku jako następca Subaru Leone - pierwszego masowo produkowanego samochodu osobowego z napędem na cztery koła. Obecnie produkowana jest czwarta generacja modelu. Wszystkie silniki montowane w modelu Impreza to silniki typu boxer.

  W 2006 roku Flodin osiągnął sukces na rodzimych trasach, w Szwecji. Jadąc Subaru Imprezą wywalczył wówczas mistrzostwo Szwecji. W 2009 roku natomiast został rajdowym mistrzem Rosji.

  Występy w mistrzostwach świata[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Subaru Imprezą WRC startował w Rajdzie Szwecji.
  2. Mitsubishi Lancerem startował w Rajdzie Finlandii.
  3. Z zespołem Grifone startował w Rajdzie Włoch samochodem Mini WRC.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • RallyBase: Patrik Flodin (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2010-05-12].
 • Rallye-Info: Patrik Flodin (ang.). Rallye-Info.com. [dostęp 2010-05-12].
 • eWRC-results: Patrik Flodin (ang.). eWRC. [dostęp 2010-05-12].
 • Rajd Szwecji (oficjalnie Rally Sweden) – rajd samochodowy organizowany corocznie w środkowej Szwecji w regionie Värmland. Rajd odbywa się zwykle w lutym na zaśnieżonych drogach. Trasa wiedzie przez lasy i ma około 1600 km podzielonych na odcinki specjalne i łączące je odcinki dojazdowe.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.956 sek.