• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Patrick McLoughlin

  Przeczytaj także...
  Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii w 2015 roku odbyły się 7 maja. Zwyciężyła Partia Konserwatywna, która uzyskała 331 z 650 mandatów do Izby Gmin.Przewodniczący Partii Konserwatywnej (ang. Chairman of the Conservative Party) jest odpowiedzialny za utrzymanie dyscypliny partyjnej i kontroluje pracę Centralnego Biura Partii. Jeśli konserwatyści są u władzy, przewodniczący Partii zwykle wchodzi w skład gabinetu.
  Stafford – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii. Ośrodek administracyjny hrabstwa Staffordshire. Położone w samym sercu regionu West Midlands. Według Narodowego Spisu Ludności wydanego w 2001 roku, miasto ma 63.681 mieszkańców. Jest miastem partnerskim Skarżyska-Kamiennej.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Patrick McLoughlin (ur. 30 listopada 1957 w Stafford) – brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej. Od 1986 członek Izby Gmin, od 14 lipca 2016 Kanclerz Księstwa Lancaster w gabinecie Theresy May oraz Przewodniczący Brytyjskiej Partii Konserwatywnej.

  Strajk (ang. strike, niem. Streik) - forma nacisku i protestu społecznego stosowanego przez różne grupy społeczne, głównie jednak przez pracowników najemnych. Znane są różne formy strajku, większość z nich polega na dobrowolnym powstrzymaniu się od pracy przez protestujących.Marketing – handel aktywny, wychodzący naprzeciw potrzebom klienta, próbujący odgadnąć skryte potrzeby klienta, usiłujący te potrzeby uświadamiać oraz pobudzać, a nawet kreować i zaspokajać je. Pojęcie marketingu zdefiniowano po raz pierwszy w 1941 roku i opisano je jako „prowadzenie działalności gospodarczej, odnoszącej się do przepływu towarów i usług od producenta do konsumenta lub użytkownika”.

  Życiorys[]

  Kariera zawodowa[]

  Pochodzi z rodziny górników, zarówno jego dziadek, jak i ojciec, pracowali przy wydobyciu węgla. Ukończył technikum rolnicze, po czym w 1975 podjął pracę zawodową na farmie. W 1979 rozpoczął pracę pod ziemią w kopalni węgla w Cannock. Tam zaangażował się w działalność związkową. W 1984 już jako funkcyjny (lecz wciąż pracujący pod ziemią) członek Narodowego Związku Pracowników Kopalń (National Union of Mineworkers) wyłamał się z organizowanego przez tę strukturę strajku, a następnie wystąpił na konferencji Partii Konserwatywnej, w której młodzieżówce aktywnie działał przez poprzednich kilka lat. Wkrótce później został przeniesiony do działu marketingu kopalni.

  David Ivor Young, baron Young of Graffham (ur. 27 lutego 1932), brytyjski polityk i przedsiębiorca, członek Partii Konserwatywnej, minister w rządach Margaret Thatcher.David William Donald Cameron (ur. 9 października 1966 w Londynie) – brytyjski polityk, od 11 maja 2010 premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, od 2005 lider Partii Konserwatywnej.

  Kariera polityczna[]

  Karierę polityczną zaczynał od zasiadania w różnych gremiach samorządowych, gdzie trafił po raz pierwszy w 1980 roku. W 1983 kandydował bez powodzenia do Izby Gmin. W 1986 wystartował po raz kolejny, tym razem w wyborach uzupełniających w okręgu West Derbyshire, gdzie Partia Konserwatywna wygrywała we wszystkich wyborach od 1974 roku. Zwyciężył niewielką większością głosów. W 1987 został tzw. prywatnym sekretarzem parlamentarnym (posłem na bieżąco reprezentującym ministra w parlamencie) Angeli Rumbold, ówczesnej wiceminister edukacji. W 1988 objął podobne stanowisko u boku ministra handlu i przemysłu Davida Younga.

  Gabinet Theresy May – gabinet Wielkiej Brytanii, urzędujący od 13 lipca 2016. Jest gabinetem jednopartyjnym Partii Konserwatywnej.Partia Konserwatywna (ang. Conservative Party, CP, oficjalna nazwa: Partia Konserwatywno-Unionistyczna, Conservative and Unionist Party), brytyjska partia polityczna powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów, popularnie nazywana w dalszym ciągu torysami. Jedna z dwu (obok Partii Pracy) głównych partii w Wielkiej Brytanii.

  W latach 1989–1995 był członkiem rządu w randze parlamentarnego podsekretarza stanu, początkowo w resorcie transportu, później zatrudnienia, i wreszcie w Departamencie Handlu i Przemysłu. W 1995 został jednym z whipów Partii Konserwatywnej w Izbie Gmin, zaś w 1998 objął stanowisko zastępcy głównego whipa. W 2005 decyzją nowego lidera partii Davida Camerona został głównym whipem opozycji. Zachował stanowisko głównego whipa również po wyborach z maja 2010, w których Partia Konserwatywna zdobyła władzę (w koalicji z Liberalnymi Demokratami). Podczas rekonstrukcji rządu we wrześniu 2012 został awansowany na członka Gabinetu jako trzeci od początku kadencji premiera Camerona szef Departamentu Transportu. Po wyborach w 2015, w których konserwatyści uzyskali samodzielną większość w Izbie Gmin, pozostał na dotychczasowym stanowisku. Kanclerz Księstwa Lancaster w gabinecie Theresy May oraz Przewodniczący Brytyjskiej Partii Konserwatywnej od 2016.

  Cannock – miasto w środkowej Anglii, w hrabstwie Staffordshire, w dystrykcie Cannock Chase, położone na północ od aglomeracji Birmingham. W 2011 roku miasto liczyło 86 121 mieszkańców.Whip - członek partii politycznej, którego zadaniem jest upewnienie się, iż pozostali członkowie partii zagłosują zgodnie z wolą lidera.

  Życie prywatne[]

  Od 1984 jego żoną jest Lynn Newman, z którą ma dwoje dzieci.

  Bibliografia[]

 • Biogram na stronie Izby Gmin (ang.) [dostęp 2012-09-21]
 • Biogram na stronie Partii Konserwatywnej (ang.) [dostęp 2012-09-21]
 • Profil w serwisie BBC Democracy Live (ang.) [dostęp 2012-09-21]
 • Profil w bazie dziennika The Guardian (ang.) [dostęp 2012-09-21]
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Polityk – osoba działająca w sferze polityki, którą w klasycznym rozumieniu pojmujemy jako sztukę zdobywania władzy i rządzenia państwem, przy czym celem jest tu dobro wspólne, a przyporządkowanie działania temu celowi ostateczne. Polityk dąży więc do udziału we władzy lub do wywierania wpływu na podział władzy.The Guardian – dziennik brytyjski o poglądach liberalno-lewicowych, przez wiele lat zbliżony do Partii Pracy, wydawany przez Guardian News & Media (część Guardian Media Group plc).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Związek zawodowy – masowa organizacja społeczna zrzeszająca na zasadzie dobrowolności ludzi pracy najemnej. Jej celem jest obrona interesów społeczno-ekonomicznych. Tworzona może być według kryteriów gałęzi produkcji, zawodu lub regionu w którym operuje. Związki ponadto rozwijając mogą działalność samopomocową, edukacyjną czy kulturalną.
  Kanclerz Księstwa Lancaster (ang. Chancellor of the Duchy of Lancaster) - stanowisko istniejące w rządzie Wielkiej Brytanii. Historycznie był to jeden z najwyższych urzędów związanych z sądownictwem. Współcześnie ma charakter czysto honorowy, nie wiąże się z żadnymi konkretnymi obowiązkami. Często jest łączony z innym, poważniejszym stanowiskiem (obecnie z funkcją Przewodniczącego Izby Lordów). Bywa też zajmowany przez członków gabinetu faktycznie będących ministrami bez teki.
  Izba Gmin (ang. House of Commons) – izba niższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, odgrywa jednak rolę nadrzędną wobec Izby Lordów. W obecnej kadencji (2010-) w jej skład wchodzi 650 deputowanych (MPs od angielskiego Member of Parliament – "członek parlamentu"), wybieranych przez całość obywateli Zjednoczonego Królestwa w powszechnych, czteroprzymiotnikowych wyborach.
  Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii odbyły się 6 maja 2010. W całych wyborach Brytyjczycy wybierali 650 posłów do Izby Gmin (o 4 więcej niż w poprzednich wyborach), jednak 6 maja zostało wyłonionych tylko 649 członków Izby. W okręgu wyborczym Thirsk and Malton wybory zostały przeniesione na 27 maja ze względu na śmierć jednego z kandydatów w czasie kampanii wyborczej, już po zamknięciu listy kandydujących. Pierwsze posiedzenie nowo wybranego Parlamentu odbyło się 18 maja.
  Liberalni Demokraci (ang. Liberal Democrats, LD, pot. libdems; oficj. Social and Liberal Democrats) – brytyjska socjalliberalna partia polityczna powstała w 1988 r. w wyniku połączenia Partii Liberalnej i Partii Socjaldemokratycznej.
  Brytyjczycy – obecnie przede wszystkim ogół obywateli, ewentualnie mieszkańców Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. British citizens). Według spisu powszechnego z 2001 roku grupa ta obejmowała 58 789 194 osoby, z czego w Anglii zamieszkiwało 49 138 831 osób (83,6%), w Szkocji – 5 062 011 osób (8,6%), w Walii – 2 903 085 osób (4,9%), zaś w Irlandii Północnej – 1 685 267 osób (2,9%).
  Młodzieżówka - popularne określenie stowarzyszeń młodzieżowych współpracujących z partiami politycznymi o podobnych celach. Najczęściej ta współpraca ma charakter instytucjonalny, tzn. w statucie partii i w statucie organizacji jest zapis mówiący o współpracy (np. o wybieraniu do władz partii określonej liczby przedstawicieli "młodzieżówki").

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.