• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Patrick Friesacher

  Przeczytaj także...
  Karting – wyścigi gokartów rozgrywane na specjalnych torach o nawierzchni bitumicznej, w różnych klasach w zależości od wieku kierowcy i pojemności skokowej silnika. W Polsce, jak i w większości krajów Europy karting można uprawiać wyczynowo już po ukończeniu ośmiu lat. Należy wówczas zgłosić się do wybranego klubu, gdzie należy uzyskać licencję zawodnika sportu kartingowego, a po dołączeniu badań lekarskich oraz świadectwa kwalifikacji można wystartować w zawodach.Formuła 3000 (w skrócie F3000) – seria wyścigowa samochodów jednomiejscowych o otwartym nadwoziu, istniejąca w latach 1985-2004.
  Francuska Formuła 4 – klasa wyścigów samochodów jednomiejscowych, odbywająca się we Francji pod patronatem Fédération Française du Sport Automobile i Auto Sport Academy. Założona przez Louisa Droueta w 1993 roku jako Formuła Campus Renault Elf, od 2011 roku pod obecną nazwą. Zwycięzca serii otrzymuje wsparcie w kontynuowaniu kariery w Formule Renault 2.0.

  Patrick Friesacher (ur. 26 września 1980 roku w Wolfsbergu) – austriacki kierowca wyścigowy, przez ponad połowę sezonu 2005 reprezentował barwy stajni Minardi w Formule 1.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Karting[ | edytuj kod]

  Startował kartingu w kartingu od najmłodszych lat. W 1998 r. przeniósł się do Francuskiej Formuły Campus, gdzie sezon ukończył na trzecim miejscu. Rok później awansował do klasy "B" Francuskiej Formuły 3. W 2000 r. startował w Niemieckiej Formule 3.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Niemiecka Formuła 3 (ang. German F3) – narodowa seria wyścigowa Niemiec, o otwartym nadwoziu. Jest trzecim z kolei najdłużej istniejącym serialem F3, zainaugurowanym w 1975 roku. Triumfowało w niej wielu przyszłych kierowców F1, m.in. statystycznie najlepszy kierowca w historii- Michael Schumacher. W 2003 roku seria znacznie straciła jednak na swej popularności, czego głównym powodem było utworzenie przez Niemiecką i Francuską Federację Samochodową Europejskiej Formuły 3. Pierwotnie miała ona zostać zlikwidowana (tak jak jej francuski odpowiednik), jednakże za sprawą dużych sponsorów, ostatecznie postanowiono ją utrzymać. Odtąd jej oficjalna nazwa brzmi – "ATS Formel F3 Cup".

  W 2001 r. przeniósł się do Formuły 3000, gdzie sześciokrotnie finiszował w punktowanej szóstce. Startował dla zespołu Red Bull Junior Team. Współpraca z Red Bullem trwała także w 2002 i 2003 r. Właśnie w ostatnim sezonie startów dla tego zespołu wygrał wyścig na torze Hungaroring. Tego samego roku rozpoczął współpracę z zespołem Super Nova. W 2004 r. wygrał kolejny wyścig na torze Hungaroring, tym razem dla zespołu Coloni.

  Compagnie Générale des Établissements Michelin – największy w Europie i jeden z największych na świecie producent opon. Jego siedziba znajduje się w Clermont-Ferrand (Puy-de-Dôme) we Francji. Michelin znany jest również z wydawanych przez siebie map i przewodników („Guide Michelin”) dla turystów zmotoryzowanych.Red Bull Junior Team - program rozwojowy dla młodych kierowców prowadzony przez Red Bulla w celu zidentyfikowania potencjalnych przyszłych gwiazd w samochodach o otwartym nadwoziu. W podobny sposób był prowadzony program Red Bull Driver Search w Stanach Zjednoczonych, lecz ten program został zamknięty. Członkowie Red Bull Junior Team są finansowani i sponsorowani przez austriackiego producenta w niższych seriach wyścigowych.

  Formuła 1[ | edytuj kod]

  Friesacher w bolidzie Minardi PS05 podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii

  W listopadzie 2004 r. testował dla zespołu Minardi na torze Misano we Włoszech. Swoimi wynikami zaimponował szefowi zespołu - Paulowi Stoddartowi, który 4 lutego 2005 r. ogłosił podpisanie z Austriakiem kontraktu na starty w sezonie 2005 Mistrzostw Świata Formuły 1. O decyzji zespołu Minardi zaważyło także wsparcie sponsorów Austriaka. Jego partnerem został Holender - Christijan Albers, który tylko w jednym wyścigu (z tych, które obydwaj ukończyli) finiszował na gorszej pozycji od niego.

  Sezon 2005 Formuły 1 był 56 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrza kierowców zdobył Fernando Alonso pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Michaela Schumachera z 1994 roku, natomiast tytuł mistrza konstruktorów zdobyła ekipa Renault.Wolfsberg (słoweń. Volšperk) – miasto w Austrii, w kraju związkowym Karyntia, siedziba powiatu Wolfsberg, nad rzeką Lavant. Około 25,3 tys. mieszkańców.

  Friesacher nie miał szans zdobyć punktów w normalnych warunkach, zdobył jednak trzy. Wszystko dzięki Grand Prix Stanów Zjednoczonych, gdzie siedem zespołów zaopatrywanych w opony przez firmę Michelin wycofało się jeszcze przed startem. W tej sytuacji Firesacher musiał tylko dojechać do mety (w rywalizacji pozostało tylko sześciu kierowców).

  A1 Grand Prix – nieistniejąca seria wyścigowa uznawana za puchar świata w sportach motorowych. W A1 Grand Prix rywalizowały raczej kraje niż poszczególni kierowcy. Wyścigi odbywały się między listopadem a kwietniem, dzięki czemu seria nie kolidowała z Formułą 1. Całą infrastrukturą i dostarczaniem bolidów na potrzeby zespołów zajmowała się organizacja A1, a właściciele ekip mogli się skupić na prowadzeniu biznesu, czerpiąc zyski ze sponsoringu i reklam. Każdy zespół mógł wystawić do wyścigu tylko jeden bolid. Unikatową rzeczą w tych wyścigach było to, że kierowca i każdy członek w zespole oraz sponsorzy musieli pochodzić z danego kraju. Każda drużyna dysponowała takim samym samochodem. Serię założył szejk Maktoum Hasher Maktoum Al-Maktoum.Minardi – włoski zespół wyścigowy założony przez Giancarlo Minardiego w 1979. Team zadebiutował w Formule 1 w sezonie 1985. Przez 20 lat startów (do końca sezonu 2005) uczestniczył w 340 wyścigach Grand Prix. Zespół nigdy nie wywalczył miejsca na podium. W 2005 roku ówczesny właściciel, Australijczyk Paul Stoddart, sprzedał Minardi koncernowi Red Bull, w wyniku czego został on przekształcony w zespół Scuderia Toro Rosso.

  W lipcu Minardi zerwało z nim współpracę. Powodem był brak wsparcia ze strony dotychczasowych sponsorów, którzy przestali płacić zespołowi za miejsce dla swojego kierowcy (praktyka stosowane przez niektóre słabe zespoły). Jego następcą od Grand Prix Niemiec został Robert Doornbos.

  Coloni (pełna nazwa: Scuderia Coloni, wcześniej Enzo Coloni Racing Car Systems) – włoski zespół wyścigowy, były konstruktor Formuły 1. Poza Formułą 1 zespół brał także udział w wyścigach Formuły 3000, serii GP2, azjatyckiej serii GP2, Euroseries 3000, Superleague Formula, Formuły BMW i włoskiej Formuły 3.Super Nova – dwunasty album studyjny amerykańskiego saksofonisty jazzowego Wayne’a Shortera, wydany po raz pierwszy w 1969 roku z numerem katalogowym BST 84332 nakładem Blue Note Records. Zawarte na płycie utwory Swee-Pea (jako Sweet Pea), Capricorn i Water Babies autorstwa Shortera zostały wcześniej nagrane przez Milesa Davisa, a zamieszczone na jego wydanym w 1976 roku albumie Water Babies.

  A1 Grand Prix[ | edytuj kod]

  W 2006 r. Friesacher dołączył do serii A1 Grand Prix startując dla zespołu Austrii w Grand Prix Meksyku. W pierwszej sesji kwalifikacyjnej wywalczył osiemnastą pozycję. W wyścigach zajął dziesiątą i dziewiątą (jedno Grand Prix w A1GP składa się z dwóch wyścigów), zdobywając trzy punkty dla swojego kraju.

  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej. Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.

  Starty w Formuła 1[ | edytuj kod]

  Wyniki[ | edytuj kod]

  Statystyki[ | edytuj kod]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Robert Michael Doornbos (ur. 23 września 1981 w Rotterdamie) – holenderski kierowca wyścigowy. W sezonie 2005 Formuły 1 startował jako Monakijczyk.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.