• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Patriarcha Wschodnich Indii

  Przeczytaj także...
  José Vieira Alvernaz (ur. 5 lutego 1898 w Ribeirinha na Azorach, zm. 13 marca 1986) – portugalski duchowny rzymskokatolicki, biskup kocziński, arcybiskup Goa i Damanu, patriarcha Wschodnich Indii. Ostatni Portugalczyk na katedrze patriarszej w Goa. José da Costa Nunes, (ur. 15 marca 1880 w Candelaria w diecezji Angra na Azorach, zm. 29 listopada 1976 w Rzymie) – portugalski duchowny katolicki, kardynał, arcybiskup Goa e Damão, wicekamerling.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Patriarcha Wschodnich Indii – honorowy tytuł katolickiego arcybiskupa Goa i Damão. Jest on patriarchą mniejszym podobnie jak patriarchowie Wenecji i Lizbony i w odróżnieniu od patriarchów katolickich Kościołów wschodnich we wszystkich sprawach podlega papieżowi oraz posiada znacznie mniejszą autonomię. Tytuł po raz pierwszy nadano w 1886 dzięki wysiłkom Portugalczyków, którzy wówczas kontrolowali Goa. Archidiecezja formalnie straciła status metropolitalny 1 stycznia 1975 roku. 25 listopada 2006 roku Benedykt XVI podniósł znów do rangi metropolii indyjską archidiecezję Goa i Damão. Dotychczas ta kościelna jednostka administracyjna podlegała bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Nowej metropolii została podporządkowana diecezja Sindhudurg.

  Archidiecezja goańska i damańska (łac. Archidioecesis Goana et Damanensis, port. Arquidiocese de Goa e Damão) – archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego z siedzibą w Starym Goa w Indiach, położona na zachodnim wybrzeżu. Miejscowi ordynariusze noszą honorowy tytuł patriarchy Indii Wschodnich.Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.

  Lista patriarchów[ | edytuj kod]

  1. abp Antonio Sebastião Valente (18861908)
  2. abp Matheus de Oliveira Xavier (19091929)
  3. abp Teotonio Emanuele Ribeira Vieira de Castro (19291940)
  4. kard. José da Costa Nunes (19401953)
  5. abp José Vieira Alvernaz (19531975)
  6. abp Raul Nicholau Gonsalves (19782004)
  7. abp Filipe Neri Ferrão (od 2004)

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona archidiecezji Goa i Damanu
 • Catholic Encyclopedia
 • Giga-Catholic Information
 • 25 listopada jest 329. (w latach przestępnych 330.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 36 dni. Goa (hindi गोवा, trb.: Gowa, trl.: Govā; konkani गोंय, trb.: Gomja, trl.: Goṃya; port. Goa, ang. Goa) – stan na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego, nad Morzem Arabskim, słynny region turystyczny Indii, 500 km na południe od Mumbaju.
  Warto wiedzieć że... beta

  Patriarcha Wenecji (wł. Patriarchatus Venetiarum) tytuł patriarchy w Kościele katolickim we Włoszech używany przez biskupa w Wenecji.
  Filipe Neri António Sebastião do Rosário Ferrão (ur. 20 stycznia 1953 w Aldona), indyjski duchowny katolicki, arcybiskup Goa i Damão i Patriarcha Wschodnich Indii od 2003.
  Patriarcha – (gr. πατριάρχης „praojciec”) w Starym Testamencie określenie protoplastów Izraelitów (Abraham, Izaak, Jakub oraz dwunastu synów Jakuba), ale także protoplastów ludzkości, oraz protoplastów rodów, np. Dawid.
  Diecezja Sindhudurg (łac. Dioecesis Sindhudurgiensis) – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w Indiach. Jej siedziba znajduje się w Sawantwadi, w taluku Sawantvadi, w dystrykcie Sindhudurg, w stanie Maharasztra. Funkcję katedry pełni kościół Matki Bożej od Cudów (Milagris Cathedral, Our Lady of Miracles) w Sawantwadi.
  Katolickie Kościoły wschodnie – określenie Kościołów wschodnich, wchodzących w skład Kościoła katolickiego, które pozostają w jedności ze Stolicą Apostolską, uznając władzę i autorytet papieża. Po przyjęciu doktryny katolickiej Kościoły te zachowały liturgie Kościołów wschodnich, z których się wyodrębniły. Składają się one z niezależnych Kościołów, należących do pięciu wielkich tradycji liturgicznych.
  Metropolia kościelna – prowincja kościelna obejmująca kilka diecezji (sufraganii) oraz archidiecezję, od której najczęściej przejmuje nazwę. Stolicą metropolii jest równocześnie stolica archidiecezji. Zwierzchnikiem metropolii jest metropolita, który jest jednocześnie arcybiskupem ordynariuszem archidiecezji leżącej w granicach metropolii.
  Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.599 sek.