Pat Cox

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pat Cox, irl. Pádraig Cox (ur. 28 listopada 1952 w Dublinie) – irlandzki polityk, dziennikarz i prezenter telewizyjny, eurodeputowany w latach 1989–2004, od 2002 do 2004 przewodniczący Parlamentu Europejskiego V kadencji.

Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego została ustanowiona w Akwizgranie po II wojnie światowej i przyznawana jest corocznie od 1950 wybitnym osobistościom i instytucjom za zasługi w promowaniu pokoju i jedności w Europie.Trinity College (irl. Coláiste na Tríonóide, tłum. Kolegium Trójcy Świętej) – irlandzka uczelnia założona w roku 1592 przez królową Elżbietę I w Dublinie na terenie dawnego klasztoru augustianów.

Życiorys[ | edytuj kod]

Pat Cox jest absolwentem Trinity College w Dublinie, który ukończył w 1974. Następnie pracował jako wykładowca nauk ekonomicznych w Instytucie Administracji Publicznej w Dublinie oraz na Uniwersytecie w Limerick. Przyczynił się m.in. do tego, że po raz pierwszy w Irlandii na jednym z uniwersytetów wprowadzono kierunek studiów europejskich.

Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W latach 1982–1986 był komentatorem politycznym, prezenterem i dziennikarzem programu telewizyjnego Today Tonight emitowanego w RTÉ.

Po utworzeniu pod koniec 1985 nowej liberalnej partii Progresywni Demokraci powołany został na jej sekretarza generalnego. W wyborach w 1989 jako kandydat tego ugrupowania został wybrany do Parlamentu Europejskiego III kadencji. W tym samym roku Pat Cox odgrywał istotną rolę w rokowaniach nad programem rządowym, które latem 1989 doprowadziły po raz pierwszy do udziału Progresywnych Demokratów w krajowej koalicji rządzącej. W listopadzie 1992 uzyskał mandat do niższej izby parlamentu irlandzkiego (Dáil Éireann) jako reprezentant okręgu wyborczego Cork South.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.28 listopada jest 332. (w latach przestępnych 333.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 33 dni.

W 1994 ponownie wybrany został do Parlamentu Europejskiego, startując jako kandydat niezależny. Grupa Europejskiej Liberalno-Demokratycznej Partii Reform mianowała go na swojego wiceprzewodniczącego. Powierzono mu kierownictwo komitetu programowego, który dla europejskich liberałów opracował program wyborczy, który przyjęto w kwietniu 1999 na zjeździe liberałów europejskich w Berlinie. W 1998, po zakończeniu dotychczasowej kadencji przewodniczącego frakcji ELDR, Pat Cox został jednogłośnie wybrany na to stanowisko. Po wyborach w 1999, w których po raz trzeci z rzędu odnowił mandat, wybrano go ponownie na przewodniczącego frakcji ELDR. 15 stycznia 2002 został przewodniczącym Parlamentu Europejskiego V kadencji, funkcję tę sprawował do 19 lipca 2004. Nie ubiegał się o reelekcję.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Ruch Europejski lub Międzynarodowy Ruch Europejski (ang. European Movement International, fr. Mouvement européen) – międzynarodowe stowarzyszenie pozarządowe, składające się z kilkudziesięciu krajowych rad narodowych oraz organizacji członkowskich, zajmujące się lobbingiem na rzecz integracji europejskiej. Siedziba ruchu mieści się w Brukseli.

Odznaczony m.in. Orderem Gwiazdy Rumunii i Orderem Zasługi Republiki Włoskiej. W uznaniu roli odgrywanej przez Parlament Europejski w decydującym momencie rozwoju Europy, jakim było piąte rozszerzenie Unii Europejskiej, jak również w uznaniu wybitnego wkładu jej przewodniczącego, Pat Cox został uhonorowany w maju 2004 nagrodą Karola Wielkiego przyznawaną za wybitny wkład na rzecz jedności europejskiej.

Limerick (wym. [ˈlɪmrɪk]; irl. Luimneach, wym. [ˈl̪imʲɨnʲəx]) – miasto w środkowo-zachodniej Irlandii (prowincja Munster), położony nad estuarium rzeki Shannon, 195 km na zachód od Dublina. Ośrodek administracyjny hrabstwa Limerick. Trzecie największe pod względem ludności miasto Republiki Irlandii. Wybory do Parlamentu Europejskiego w Irlandii w 1999 roku zostały przeprowadzone 11 czerwca 1999. Irlandczycy wybrali 15 przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego V kadencji. Frekwencja wyborcza wyniosła 50,2%.

W 2006 został prezydentem Ruchu Europejskiego, organizacji paneuropejskiej wspierającej idee integracji, funkcję tę pełnił do 2011.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Profil na stronie electionsireland.org (ang.). [dostęp 24 marca 2011].
 2. Le Prix Charlemagne (fr.). aachen.de. [dostęp 24 marca 2011].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 24 marca 2011].
 • Nota biograficzna na stronie Parlamentu Europejskiego (ang.). [dostęp 24 marca 2011].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Order Narodowy Gwiazdy Rumunii (rum. Ordinul naţional Steaua României) – najstarsze odznaczenie Księstwa i Królestwa Rumunii, najwyższe w latach 1864–1906, nadawane przez monarchię do 1947, odnowione w 1998 jako najwyższe odznaczenie Republiki Rumunii.
  Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
  Partia Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ang. Alliance of Liberals and Democrats for Europe Party, ALDE Party) – europejska partia polityczna, działająca głównie na obszarze Unii Europejskiej, zrzeszająca ponad około 55 krajowych ugrupowań politycznych o profilu liberalnym. Do 2012 działająca jako Partia Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów (ang. Party of European Liberals, Democrats and Reformers, ELDR). Siedziba partii mieści się w Brukseli. Ugrupowanie należy do Międzynarodówki Liberalnej.

  Reklama