• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pasywne sieci optyczne

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ang. International Telecommunication Union, skrót ITU) to najstarsza na świecie organizacja międzynarodowa, jedna z organizacji wyspecjalizowanych ONZ, ustanowiona w celu standaryzowania oraz regulowania rynku telekomunikacyjnego i radiokomunikacyjnego. Została ona założona jako International Telegraph Union (Międzynarodowy Związek Telegraficzny) 17 maja 1865 roku w Paryżu.Gigabit Passive Optical Network (GPON; Gigabitowa Pasywna Sieć Optyczna) - Sieć optyczna należąca do grupy sieci FITL (ang. Fiber in the Loop), następca BPON.
  To międzynarodowy standard ITU-T G.984.x początkowo rozwijany przez konsorcjum FSAN. GPON to architektura P2MP punkt-wielopunkt. GPON to standard który swoim zakresem obejmuje warstwę pierwszą i drugą modelu ISO/OSI. Jest to następca standardu APON/BPON który oferuje większe prędkości. Wynoszą one od jednostki OLT do ONT 2488Mbps oraz od ONT do OLT do 1244Mbps. GPON działa w oparciu o Pasywną Sieć Optyczną (PON) w której część pasywną nazywamy ODN (Optical Distribution Network). Parametry optyczne zostały zdefiniowane w standardzie G.984.2. Maksymalny liczba wspieranych ONT/ONU per port OLT to 128.

  Pasywna sieć optyczna (PON z ang. Passive Optical Network) - sieć optyczna należąca do grupy sieci FTTx (ang. Fiber To the x) np. Home/Loop/... Jest to sieć, w której, jako medium przekazywania danych, wykorzystuje się światłowód jednomodowy. Prędkość transmisji jest dzielona w zależności od standardu, zazwyczaj jest to podział 1:32, ale standardy akceptują podział z zakresu od 1:16 do 1:128. Sygnał jest rozdzielany przez tzw. pasywne (nie wymagające zasilania) splitery optyczne, czyli pasywne urządzenia rozdzielające, które rozmieszczone są w różnych miejscach sieci PON. Sieć ta może najczęściej przyjmować postać drzewa lub magistrali. Zastosowanie urządzeń aktywnych (czyli wymagających jakiegoś rodzaju zasilania) jest przewidziane tylko w końcowych i początkowych węzłach sieci.

  CATV (ang. Cable TV) – skrót odnoszący się do sieci odbioru i nadawania sygnałów radiowo-telewizyjnych w sąsiadujących ze sobą budynkach mieszkalnych. Siecią kablową nazywamy strukturę rozpiętą fizycznie na więcej niż jednym budynku, mającą ponad 200 przyłączy do podpięcia użytkowników. Konstruowanie systemów CATV w oparciu o model hybrid fibre-coaxial (HFC) umożliwia budowę sieci rozległych, obsługujących abonentów w liczbie rzędu paru tysięcy (szacunkowo z jednego wyjścia wzmacniacza w sieci HFC można obsłużyć około 50 użytkowników).IEEE (ang. Institute of Electrical and Electronics Engineers – Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników, wymowa: ‘Eye-triple-E’) – organizacja typu non-profit skupiająca profesjonalistów. Powstała z konsolidacji grup AIEE oraz IRE w 1963 roku. Jednym z podstawowych jej zadań jest ustalanie standardów konstrukcji, pomiarów itp. dla urządzeń elektronicznych, w tym standardów dla urządzeń i formatów komputerowych.

  Wśród elementów sieci PON wyróżnia się:

 • urządzenia dystrybucyjne OLT (Optical Line Termination), zwane również centralnymi jednostkami;
 • urządzenia zakańczające sieć optyczną u odbiorców ONT (Optical Network Termination), zwane terminalami abonenckimi;
 • urządzenia zakańczające sieć optyczną w lokalnym punkcie dystrybucyjnym ONU (Optical Network Unit).
 • Standardy pasywnej sieci optycznej[]

  1. ITU-T G.983
  2. APON (Asynchronous Transfer Mode PON) - był to pierwszy standard pasywnej sieci optycznej,używany wstępnie do aplikacji biznesowych i oparty na technologii ATM.
  3. BPON (Broadband PON) - standard oparty na standardzie APON. BPON dopuszcza maksymalnie 32 rozgałęzienia na jedno łącze, czyli jeden OLT może obsługiwać do 32 ONU/ONT.
  4. ITU-T G.984
  5. GPON (Gigabit PON) - jest ewolucją standardu BPON. Obsługuje wyższe szybkości, wzmocnione bezpieczeństwo i charakteryzuje się możliwością wyboru protokołu Layer 2 (ATM, GEM przenoszący ramkę Ethernet).
  6. IEEE 802.3ah
  7. GEPON (Gigabit Ethernet PON) – jest to standard IEEE/EFM pozwalający na stosowanie pakietów danych Ethernet; oferuje symetryczne łącze 1,25Gb/s
  8. IEEE 802.3av
  9. 10GEPON (10Gbit Ethernet PON) – jest to standard IEEE, który ma oferować przepustowość do 10Gbit/s; obecnie w wersji draft.

  Wykorzystywane długości fal[]

  W porozumieniu podpisanym przez dwie organizacje IEEE oraz ITU uzgodniono wykorzystanie tych samych długości fal:

  VoIP (ang. Voice over Internet Protocol) – technika umożliwiająca przesyłanie dźwięków mowy za pomocą łączy internetowych lub dedykowanych sieci wykorzystujących protokół IP, popularnie nazywana "telefonią internetową". Dane przesyłane są przy użyciu protokołu IP, co pozwala wykluczyć niepotrzebne "połączenie ciągłe" i np. wymianę informacji gdy rozmówcy milczą.AES (ang. Advanced Encryption Standard) – symetryczny szyfr blokowy przyjęty przez NIST jako standard FIPS-197 w wyniku konkursu ogłoszonego w roku 1997, który wygrał algorytm nazywany roboczo Rijndael.
 • 1310 nm - od ONU/ONT do OLT, wysyłanie danych (upstream)
 • 1490 nm - od OLT do ONU/ONT, pobieranie danych przez abonentów (downstream)
 • 1550 nm - opcjonalnie na potrzeby transmisji rozgłoszeniowej CATV
 • Podane długości fal nie odnoszą się do technologii WDM-PON, która będzie wykorzystywać więcej długości fal w zależności od podziału sygnału.

  To międzynarodowy standard ITU-T G.984.x początkowo rozwijany przez konsorcjum FSAN. GPON to architektura P2MP punkt-wielopunkt. GPON to standard który swoim zakresem obejmuje warstwę pierwszą i drugą modelu ISO/OSI. Jest to następca standardu APON/BPON który oferuje większe prędkości. Wynoszą one od jednostki OLT do ONT 2488Mbps oraz od ONT do OLT do 1244Mbps. GPON działa w oparciu o Pasywną Sieć Optyczną (PON) w której część pasywną nazywamy ODN (Optical Distribution Network). Parametry optyczne zostały zdefiniowane w standardzie G.984.2. Maksymalny liczba wspieranych ONT/ONU per port OLT to 128. Telefonia DIALOG Spółka Akcyjna (DIALOG) – ogólnopolski, niezależny operator telefonii stacjonarnej i komorkówej, dostawca usług internetowych, telewizji cyfrowej IPTV. Oprócz własnej infrastruktury, DIALOG świadczy również usługi na łączach TPSA (WLR - abonament DIALOGu, usługa telefoniczna oraz BSA - dostęp do internetu), które można uzyskać po uprzednim zawarciu umowy.

  Pomimo, że budowa sieci PON nie jest łatwa, jest atrakcyjna dla dostawców usług teleinformatycznych, ze względu na możliwość podziału kosztów stałej sieci i centrali pomiędzy dużą ilość abonentów. Koszty utrzymania takiej sieci, dzięki wyeliminowaniu elementów aktywnych (wymagających zasilania) pomiędzy OLT a ONU są najniższe pośród obecnych technologii sieci nowej generacji.

  Ethernet - technika, w której zawarte są standardy wykorzystywane w budowie głównie lokalnych sieci komputerowych. Obejmuje ona specyfikację przewodów oraz przesyłanych nimi sygnałów. Ethernet opisuje również format ramek i protokoły z dwóch najniższych warstw Modelu OSI. Jego specyfikacja została podana w standardzie IEEE 802.Asynchronous Transfer Mode (ATM) – szerokopasmowy standard komunikacji, realizujący przesył pakietów poprzez łącza wirtualne. Wybór drogi (routing) jest dokonywany tylko raz, przy zestawianiu łącza. Wszystkie pakiety należące do jednego połączenia wirtualnego są wysyłane tą samą trasą. Jest stosowany w sieciach MAN i WAN. Informacja w tym standardzie przesyłana jest w postaci komórek składających się nagłówka 5 bajtów i pola informacyjnego: 48 bajtów.

  W 2010 roku jedynym komercyjnym dostawcą usług opartych na sieci BPON była Telefonia Dialog S.A., która świadczyła usługi przez łącza światłowodowe w niektórych częściach Łodzi, Wrocławia i Lubina.

  Od roku 2013 firmy Sitel Sp. z o.o. oraz Livenet Sp. z o.o. rozbudowują swe sieci m.in. z wykorzystaniem środków unijnych z działania 8.4 POIG i prowadzą kilka projektów budowy sieci światłowodowej w technologi GPON na terenie województwa śląskiego.

  Dzięki swej elastyczności i możliwościom technicznym system pozwala na szeroki zakres implementacji rozwiązania dla operatorów oferujących usługi zarówno klientom biznesowym jak i indywidualnym. PON znajduje również zastosowanie dla usług specjalistycznych, jak np. monitoring miejski. Abonent w zależności od żądanego pasma ma dostęp do szerokiej gamy usług takich jak: linie dzierżawione, Internet, usługi wideo na żądanie, VoIP. Prywatność abonentów jest chroniona dzięki zastosowaniu szyfrowania transmitowanych danych algorytmem AES z 128-bitowym kluczem.

  Światłowód jednomodowy – rodzaj światłowodu służący do przesyłania jednego modu światła, nazywanego modem podstawowym. Największą zaletą tego typu światłowodów jest możliwość przesyłania danych na duże odległości, bez znaczącego zniekształcenia i tłumienia sygnału. Pozwala to na budowę systemów transmisyjnych dalekiego zasięgu, osiągających znaczne przepływności.

  Maksymalny zasięg sieci PON zdefiniowany jest przez budżet mocy optycznej OLT i ONU; według dokumentacji urządzeń stosowanych w tej sieci, minimalny zasięg to 20 km.

  Linki zewnętrzne[]

 • GPON
 • Pasywne sieci optyczne
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.