• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 •  Biorę udział    Informacje o badaniu     Nie obchodzi mnie to 

  Pastoralny Instytut Biblijny  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe (pop. Towarzystwo Strażnica) – korporacje prawne reprezentujące przed władzami świeckimi Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.John Edgar (ur. 1862 w Glasgow; zm. 9 czerwca 1910) – doktor medycyny, archeolog amator – badacz Wielkiej Piramidy. Prominentny działacz Badaczy Pisma Świętego.
  Czasopismo wydawane przez Pastoralny Instytut Biblijny
  Wersja robocza pierwszego numeru czasopisma należącego do PBI „The Bible Standard and Herald of Christs Kingdom” – lipiec 1918.
  Wersja robocza pierwszego numeru czasopisma należącego do PBI „The Bible Standard and Herald of Christs Kingdom” – lipiec 1918.

  Pastoralny Instytut Biblijny (ang. Pastoral Bible Institute, PBI) – korporacja prawna powołana w 1918 roku w wyniku niezadowolenia części Badaczy Pisma Świętego z wyboru Josepha F. Rutherforda (1869–1942) na prezesa Towarzystwa Strażnica po śmierci Charlesa Taze Russella (1852–1916). PBI jest wydawcą czasopisma „The Herald Of Christ's Kingdom” należącego do Wolnych Badaczy Pisma Świętego.

  Paul Samuel Leon Johnson (ur. 4 października 1873 w Titusville, Pensylwania, USA, zm. 22 października 1950) – założyciel „Świecko Domowego Ruchu Misjonarskiego” (LHMM), który w Polsce działa pod nazwą Świecki Ruch Misyjny „Epifania”. Oboje jego rodzice byli pochodzenia żydowskiego. Ojciec był prezesem synagogi w Titusville, gdzie mieszkali.Sztandar Biblijny i Zwiastun Chrystusowego Królestwa – polski dwumiesięcznik chrześcijański wydawany od 1983 przez Świecki Ruch Misyjny „Epifania”. Jego wersja w języku angielskim ukazuje się od 1921 roku.

  Spis treści

 • 1 Okoliczności powstania PBI
 • 2 Powstanie PBI
 • 3 Uwagi
 • 4 Przypisy
 • 5 Linki zewnętrzne
 • Okoliczności powstania PBI[ | edytuj kod]

  Założyciel ruchu Badaczy Pisma Świętego i równocześnie prezes Towarzystwa Strażnica, C.T. Russell, zostawił testament spisany 29 czerwca 1907 roku, w którym wyraził nadzieję, że kierownictwo organizacją po jego śmierci obejmie grupa pięciu osób. Russell wskazał imiennie: Williama E. Page'a, Williama E. Van Amburgha, Henry'ego Claya Rockwella, Edwarda W. Brenneisena i Fredericka Homera Robinsona oraz gdyby z jakiś przyczyn nastąpił wakat: A.E. Burgessa, Roberta H. Hirsha, Isaaca F. Hoskinsa, George'a H. Fishera, Josepha F. Rutherforda i dr Johna Edgara (1862–1910). Po śmierci C.T. Russella, która nastąpiła 31 października 1916, zgodnie z jego życzeniem testament ten został wydrukowany w najbliższym wydaniu „Strażnicy” z 1 grudnia 1916 roku. Zarząd Towarzystwa Strażnica powołał Komitet Wykonawczy złożony z Alfreda I. Ritchiego, Williama E. Van Amburgha oraz Josepha F. Rutherforda, który sprawował nadzór nad działalnością Towarzystwa Strażnica do czasu wyboru nowego prezesa.

  Biuro Główne Świadków Jehowy – ośrodek nadzorujący międzynarodową działalność Świadków Jehowy. Biuro Główne jest również siedzibą Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy. Od 1909 roku znajduje się w nowojorskim Brooklynie w Stanach Zjednoczonych. W 2017 roku planowane jest przeniesienie Biura Głównego do Warwick.Na Straży – wydawnictwo religijne Zrzeszenia Wolnych Badaczy Pisma Świętego. Zajmuje się wydawaniem książek, broszur, komentarzy do Biblii, słowników oraz czasopism. Nazwa wydawnictwa jest zarazem nazwą dwumiesięcznika wydawanego od 1958 roku. Pozostałe czasopisma wydawane przez to wydawnictwo to dwumiesięcznik „Wędrówka” (skierowany głównie do młodzieży) oraz dwumiesięcznik „The Herald” (będący tłumaczeniem jego angielskiego czasopisma religijnego drukowanego w Stanach Zjednoczonych przez Pastoralny Instytut Biblijny (Pastoral Bible Institute).

  6 stycznia 1917 roku walne zgromadzenie akcjonariuszy Towarzystwa Strażnica powołało Josepha F. Rutherforda na stanowisko nowego prezesa. Na początku 1917 roku J.F. Rutherford odwołał z Wielkiej Brytanii przebywającego tam od listopada 1916 roku Paula S.L. Johnsona, który miał zapoznać się z sytuacją w angielskim biurze zarządu International Bible Students Association (IBSA) i zdać pisemną relację zarządowi Towarzystwa Strażnica. W trakcie tej wizyty w Wielkiej Brytanii Johnson przekroczył swoje uprawnienia próbując odwołać 2 spośród 3 członków zarządu IBSA, przedstawiał siebie jako następcę C.T. Russella oraz bezprawnie przejął kontrolę nad londyńskim kontem bankowym Towarzystwa Strażnica. P.S.L. Johnson nie chciał się podporządkować decyzji prezesa Towarzystwa Strażnica, sprawiał wrażenie niezastąpionego w Wielkiej Brytanii, wysyłał listy i depesze usprawiedliwiające swoje postępowanie i w rezultacie do Nowego Jorku powrócił dopiero w marcu 1917 roku. W kwietniu 1917 roku Johnson wdał się w spór z prezesem Towarzystwa Strażnica J.F. Rutherfordem. Próbował nakłonić Rutherforda by ponownie wysłał go do Londynu, na co jednak nie uzyskał zgody.

  Świecki Ruch Misyjny „Epifania” – część międzynarodowego ruchu religijnego o nazwie Laymen’s Home Missionary Movement (dosł. Domowy Ruch Misjonarski Osób Świeckich). Nurt ten wywodzi się z milleryzmu, powstał w 1920 roku po podziałach w ruchu Badaczy Pisma Świętego, które nastąpiły po śmierci Charlesa T. Russella. W 2013 roku ruch liczył 1720 członków w 66 zborach.Alexander Hugh Macmillan (ur. 2 czerwca 1877, zm. 26 sierpnia 1966) – członek Międzynarodowych Badaczy Pisma Świetego, a później Świadków Jehowy. W 1918 roku został członkiem zarządu Towarzystwa Strażnica. Przedstawił on historię tego wyznania, w swojej książce Pochód wiary, opublikowanej w 1957 roku.

  W tym sporze P.S.L. Johnson przeciągnął na swoją stronę czterech członków zarządu – Roberta H. Hirsha, Alfreda I. Ritchiego, Isaaca F. Hoskinsa i Jamesa D. Wrighta. Wybór Rutherforda oraz jego pierwsze decyzje spowodowały, że niezadowoleni członkowie zarządu podjęli nieudaną próbę przejęcia jego stanowiska. Na zebraniu statutowym, które zostało przeprowadzone w poszerzonym składzie czterech niezadowolonych członków zarządu próbowało przedstawić rezolucję dotyczącą poprawek statutu Towarzystwa Strażnica umożliwiających przekazanie uprawnień administracyjnych prezesa na ręce członków zarządu. Ponieważ propozycja ta była sprzeczna zarówno z porządkiem organizacyjnym obowiązującym na zebraniach statutowych za urzędowania C.T. Russella, jak również z wolą członków Towarzystwa Strażnica, jego prezes J.F. Rutherford nie umieścił tego wniosku w porządku obrad a plan przejęcia uprawnień prezesa przez zarząd został udaremniony.

  Joseph Franklin Rutherford, (ur. 8 listopada 1869 w Morgan stanu Missouri, zm. 8 stycznia 1942 w San Diego), znany jako sędzia Rutherford – prawnik, kaznodzieja religijny, drugi prezes Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego – Strażnica. Od roku 1917 kierował ruchem religijnym Badaczy Pisma Świętego (Świadków Jehowy – nazwa od 1931).Pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa – doroczne święto obchodzone przez religie wywodzące się od Badaczy Pisma Świętego (m.in. Świadkowie Jehowy, Świecki Ruch Misyjny „Epifania”, Wolni Badacze Pisma Świętego), często też uważane przez te religie za jedyne święto, którego obchodzenie nakazał – według Biblii – Jezus Chrystus.

  17 lipca 1917 roku Joseph F. Rutherford rozpowszechnił w trakcie śniadania rodziny Betel w Brooklynie 736-stronicową publikację „The Finished Mystery”, wydaną pod redakcją Claytona J. Woodwortha i George'a H. Fishera. Podobnie jak w czasach C.T. Russella, książka ta została wydana za zgodą prezydium zarządu, które stanowili prezes, wiceprezes i sekretarz-skarbnik. Wywołało to ostry sprzeciw czterech czołowych działaczy Badaczy Pisma Świętego, którzy oczekiwali, że decyzja o wydaniu książki powinna zapaść za zgodą zarządu w pełnym jego składzie. Publikacja ta z racji na silnie antywojenny wydźwięk przyczyniła się również do późniejszych prześladowań Badaczy Pisma Świętego i aresztowania ośmiu czołowych działaczy. W dniu wydania książki „The Finished Mystery” w trakcie śniadania członków rodziny Betel w Brookylnie doszło do jawnej manifestacji P.S.L. Johnsona oraz czterech niezadowolonych członków zarządu wymierzonej przeciw przywództwu J.F. Rutherforda nad Towarzystwem Strażnica.

  Pittsburgh – miasto w USA, w stanie Pensylwania, siedziba hrabstwa Allegheny. Miasto ma 327,9 tys. mieszkańców (2002), aglomeracja ma 2,359 mln mieszkańców (2000).Charles Taze Russell (ur. 16 lutego 1852 w Allegheny w Pensylwanii w USA, zm. 31 października 1916), w środowisku badackim znany jako Pastor Russell – amerykański kaznodzieja i reformator religijny, twórca ruchu Badaczy Pisma Świętego (zwanego też „ruchem badackim”).

  Ponieważ czterej niezadowoleni członkowie zarządu zostali zamianowani bezpośrednio przez C.T. Russella lecz nie zostali wybrani przez głosowanie akcjonariuszy Towarzystwa Strażnica więc zgodnie ze statutem Towarzystwa prawnie nie byli oni członkami zarządu. J.F. Rutherford zwrócił się z prośbą o opinię do wybitnego adwokata z Filadelfii, znawcy prawa o stowarzyszeniach. Po jej uzyskaniu Rutherford zwolnił ich ze stanowiska i w sierpniu 1917 roku z własnej woli opuścili oni Dom Betel w Brooklynie. Czterem zwolnionym członkom zarządu Rutherford zaproponował działalność w charakterze pielgrzymów, którą to propozycję odrzucili. Na ich miejsce Rutherford wyznaczył czterech nowych członków zarządu: Alexandra H. Macmillana, W.E. Spilla, Johna A. Bohneta i George'a H. Fishera. Nominacja nowych członków zarządu została zatwierdzona na najbliższym zebraniu statutowym Towarzystwa Strażnica, które odbyło się 5 stycznia 1918 roku. Jeszcze przed kolejnym zebraniem statutowym, w listopadzie 1917 roku wybór Rutherforda na prezesa został potwierdzony w kolejnym głosowaniu. Doprowadziło to na początku 1918 roku do odłączenia się części Badaczy Pisma Świętego od Towarzystwa Strażnica.

  Clayton J. Woodworth (ur. 1870, zm. 18 grudnia 1951) – członek Międzynarodowych Badaczy Pisma Świetego, a później Świadków Jehowy. W 1918 roku został członkiem zarządu Towarzystwa Strażnica. Był współautorem książki Dokonana tajemnica, redaktorem naczelnym czasopisma Złoty Wiek późniejszej Pociechy, obecnego Przebudźcie się!.Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego – międzynarodowy ruch religijny działający również w Polsce. Ruch wywodzi się od Badaczy Pisma Świętego. Do 2007 roku gdy doszło do połączenia ze Stowarzyszeniem Badaczy Pisma Świętego nosił nazwę Wolni Badacze Pisma Świętego.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Badacze Pisma Świętego (ang. Bible Students) – nurt religijny wywodzący się z chrześcijaństwa, zapoczątkowany w 1870 przez Charlesa T. Russella (1852-1916). Początkowo obejmował grupy studium Biblii skupione wokół Russela, wydawanego przez niego od 1879 czasopisma „Strażnica Syjońska” (obecnie „Strażnica”) oraz założonego w 1881 Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego „Strażnica”, którego Russell był pierwszym prezesem.

  Reklama