• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pasmo Lubomira i Łysiny  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Beskid Myślenicki – zachodnia część Beskidu Wyspowego oraz wschodnia Beskidu Makowskiego, ograniczona dolinami Skawy, Raby i Stradomki. Beskid Myślenicki wyróżnia się wyłącznie w literaturze turystycznej, nie jest zaś jednostką regionalizacji fizycznogeograficznej. Nazwa ta pojawiła się już w dwudziestoleciu międzywojennym. Granice Beskidu Myślenickiego wyodrębnił w 1938 Mieczysław OrłowiczPogórze Wiśnickie (513.34) – mezoregion fizycznogeograficzny stanowiący wschodnią część Pogórza Zachodniobeskidzkiego, położony między dolinami Raby i Dunajca. Od zachodu sąsiaduje z Pogórzem Wielickim, od wschodu z Pogórzem Rożnowskim, od południa z Beskidem Wyspowym.
  Widok od północno-zachodniej strony
  Widok od północno-wschodniej strony
  Sianokosy na stokach Lubomira
  Kiczora widziana ze Szczebla
  Obserwatorium astronomiczne na Lubomirze
  Kapliczka na stokach Łysiny

  Pasmo Lubomira i Łysiny – pasmo górskie, które według regionalizacji Kondrackiego należy do Beskidu Wyspowego, zaś na mapach i w przewodnikach turystycznych czasami zaliczane jest do Beskidu Makowskiego, a czasami do Beskidu Myślenickiego (ta nazwa jest nieoficjalna).

  Kolej krzesełkowa – rodzaj kolei linowej. Transportuje on turystów na krzesłach (kanapach). W odróżnieniu od wyciągów orczykowych i talerzykowych umożliwiają wwożenie nie tylko narciarzy, ale także pieszych, co umożliwia ich użytkowanie nie tylko zimą, ale praktycznie przez cały rok. Dodatkowo ich konstrukcja umożliwia także transport turystów w dół stoku.Beskid Wyspowy (513.49) – część Beskidów Zachodnich położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Charakterystyczną cechą tego regionu południowej Polski jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Najwyższym szczytem jest Mogielica (1170 m).

  Najwyższe szczyty tego pasma to Lubomir (904 m) i Łysina (891 m).

  Spis treści

 • 1 Położenie
 • 2 Topografia
 • 3 Historia
 • 4 Turystyka
 • 5 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Grodzisko – najbardziej na północ wysunięte wzniesienie Beskidu Wyspowego. Wchodzi w skład niewielkiego pasma górskiego Ciecienia, w którym wyróżnia się trzy szczyty (trzeci to Księża Góra). Grodzisko (618 m n.p.m.) znajduje się na północnym przedłużeniu grzbietu biegnącego od Ciecienia i dość stromo wznosi się ponad ten grzbiet i ponad dolinami Krzyworzeki (po zachodniej stronie) i Stradomki (po wschodniej stronie).
  Mały Szlak Beskidzki – szlak turystyczny o długości 137 km znakowany kolorem czerwonym, biegnący od Straconki w Bielsku-Białej (Beskid Mały) po Luboń Wielki (Beskid Wyspowy). Jest czwartym pod względem długości szlakiem polskich Karpat. Prowadzi przez tereny Beskidów, które omija swoim przebiegiem Główny Szlak Beskidzki – Beskid Mały, Beskid Makowski oraz Beskid Wyspowy.
  Kamiennik Południowy (827 m) – szczyt górski w Paśmie Lubomira i Łysiny. Znajduje się masywie o dwóch wierzchołkach: Kamiennik Południowy (827 m) oraz Kamiennik Północny (785 m). Masyw ten znajduje się w grzbiecie odbiegającym z Łysiny na północ, opadającym na Przełęcz Suchą (708 m), będącą wraz z doliną Kamieniczanki południowym ograniczeniem masywu. Od zachodu masyw opada w dolinę Trzemeśnianki, na północy opiera się on o Przełęcz Zasańską (410 m), natomiast na wschodzie o dolinę Krzyworzeki.
  Bydłoniowa (645 m ) – szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny. Zlokalizowany jest w bocznym grzbiecie odgałęziającym się na południowy wschód ze zwornika położonego na południe od Patryi (762 m). Na północny zachód od wierzchołka znajduje się zwornik dla odbiegającego ku południowemu zachodowi krótkiego grzbietu Istebnego, podobnie jak sama Bydłoniowa ograniczonego od południa doliną Kasinianki (Kasinki). Stoki są przeważnie zalesione, z wyjątkiem południowo-wschodnich zboczy Bydłoniowej i Istebnego. Na północno-wschodnim zboczu liczne przysiółki Kasinki Małej. W masywie Bydłoniowej brak szlaków turystycznych.
  Pcim – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Pcim. Miejscowość jest siedzibą władz gminy Pcim. Wieś podzielona jest na trzy sołectwa: Pcim Centrum, Pcim-Krzywica i Pcim-Sucha.
  Raba – jest rzeką w południowej Polsce, płynie przez województwo małopolskie, w 86% znajduje się w strefie karpackiej.
  Krzyworzeka – rzeka w południowej Polsce, będąca prawobrzeżnym dopływem Raby. Długość całkowita 18 km, ujście do Raby w okolicach wsi Stadniki (56 km biegu Raby). Powierzchnia zlewni przy ujściu wynosi 80,2 km². Najważniejszymi dopływami są: Sikornica (prawostronny), Olszanica i Lipnik (lewostronne).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.