• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pasmo Lubania

  Przeczytaj także...
  Wdżar (766, 767 m) – szczyt w paśmie łączącym Lubań z Pieninami, pomiędzy przełęczami Drzyślawa i Snozka, na granicy miejscowości Kluszkowce i Krośnica. W naukowo opracowanej regionalizacji Polski według Jerzego Kondrackiego Wdżar należy do Pienin, znajduje się w ich północnej strefie przejściowej. Przez niektórych geografów jednak zaliczany jest do Gorców, opisywany zaś jest zarówno w przewodnikach turystycznych o Pieninach, jak i Gorcach. Ponieważ nazwa góry jest nieco trudna do wymówienia spotyka się wiele jej form: Wzor, Wżar, Wżary, Żar, Zdżar, Zżar, a na mapie z 1861 występuje pod nazwą Wzory. Częściowo bezleśna, wyrazista kopuła stanowi charakterystyczny element krajobrazu.Masyw górski (ang., fr. massif, niem. massiv; od łac. massa – "bryła") – zwarty górotwór, zbudowany zwykle ze skał pochodzenia magmowego lub metamorficznego, czasami osadowego podobnego typu, występujący samodzielnie lub jako część większego łańcucha górskiego; również wyraźnie wydzielona (np. szerokimi przełęczami) część grzbietu górskiego. Niekiedy jako masyw określa się niewielką grupę górską, np. Masyw Śnieżnika, Masyw Ślęży, Masyw Magury Wątkowskiej.
  Kudowski Wierch (1024 m) – mało wybitny szczyt w Paśmie Lubania w Gorcach. W północnym kierunku, do Ochotnicy Dolnej opada z niego grzbiet oddzielający dolinę Kudowskiego Potoku od doliny Jurkowskiego Potoku. W kierunku południowym tworzy krótki grzbiet opadający w widły potoku Lemierzysko i jego dopływu – Michalowego Potoku.
  Pasmo Lubania, widok z Pienin Czorsztyńskich
  Pasmo Lubania, widok z Pienin Spiskich

  Pasmo Lubania – dobrze wyodrębniony masyw górski w południowo-wschodniej części Gorców, między dolinami Ochotnicy, Dunajca i Krośnicy, oddzielony od głównego rozrogu Przełęczą Knurowską oraz dolinami potoków Furcówka i Knurowskiego. Długość ok. 20 km, szerokość do 10 km. W Paśmie Lubania w kierunku od Przełęczy Knurowskiej na wschód wyróżnia się w jego grani głównej kolejno następujące, słabo wyodrębnione wzniesienia:

  Potok Knurowski, również Knurów, Knurowski Potok, lokalnie Rzyka – potok w województwie małopolskim, w Gorcach, lewobrzeżny dopływ Dunajca. Gorce (513.52) – pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich. Nazwa "Gorce" związana jest prawdopodobnie ze słowem "gorzeć" (palić się, płonąć) i pochodzi od sposobu uzyskiwania polan śródleśnych metodą żarową. Spotykana jest już w aktach z 1254 r. (item mons Gorcz nuncupatus), używał jej Jan Długosz w 1480 r. (in monten Gorcz). W innych źródłach można też spotkać nazwę Górce, która by mogła oznaczać niskie góry.
 • Turkówka 885 m
 • Bukowinka 935 m
 • Cyrla 912 m
 • Majcherek 927 m
 • Kotelnica 946 m
 • Runek Hubieński 997 m
 • Runek 1004 m
 • Kudowski Wierch 1024 m
 • Jaworzyny 1096 m
 • Lubań 1211 m – na zachodnim wierzchołku wieża widokowa (od 2015 roku).
 • Jaworzyna Ligasowska 1050 m
 • Marszałek 828 m
 • Od grani głównej odchodzi wiele krótkich, bocznych odnóg, na niektórych z nich również są nazwane wierzchołki. Partie grzbietowe zbudowane są z piaskowców magurskich, zbocza porośnięte lasami iglastymi i mieszanymi. Spływają z nich liczne potoki. Na zboczach dwie niewielkie jaskinie osuwiskowe – Zbójnickie Dziury.

  Majcherek (927 m) – szczyt w Paśmie Lubania w Gorcach. Wznosi się po północnej stronie polany Studzionki. Północne stoki opadają do doliny Ochotnicy. Osada Czorsztyn (dawniej Osada Turystyczna Czorsztyn) – skansenowo-turystyczny kompleks 31 obiektów architektonicznych, znajdujący się w gminie Czorsztyn, na półwyspie Stylchyn, w pobliżu osady Podbrzezie, na północnym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego.

  Dość wysoko na zbocza podchodzą osiedla miejscowości położonych po obu stronach Pasma Lubania: od północnej strony jest to Ochotnica Dolna i Ochotnica Górna, od południowej Knurów, Szlembark, Huba, Maniowy, Kluszkowce, Mizerna, Krośnica, Grywałd, od wschodniej Krościenko i Tylmanowa. Najwyżej, bo na głównej grani, położone jest otoczone z wszystkich stron lasem niewielkie osiedle Studzionki. Na stokach i partiach grzbietowych liczne polany, pozostałość dawnego pasterstwa. Większość z nich od dawna nieużytkowana samoistnie zarasta lasem, niektóre zarosły już całkowicie.

  Ochotnica Górna – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Ochotnica Dolna. Przez miejscowość przebiega Droga Knurowska (zobacz Przełęcz Knurowska) od Ochotnicy Dolnej do Harklowej.Cyrla (912 m) – szczyt w Paśmie Lubania w południowo-wschodniej części Gorców. Wznosi się pomiędzy szczytami Bukowinka (935 m) i polaną Studzionki. Północne stoki Cyrli opadają do doliny Ochotnicy (do miejscowości Ochotnica Górna), południowe do doliny Dunajca (do miejscowości Knurów). Stoki południowe tworzą grzbiet oddzielający dwa dopływy Potoku Knurowskiego: Granicznik (Potok Graniczny) i drugi, bezimienny.

  Z rzadkich w Polsce gatunków roślin w Paśmie Lubania stwierdzono występowanie kukułki bzowej i irgi czarnej.

  Szlaki piesze w Paśmie Lubania[ | edytuj kod]

  Całe pasmo przemierza znakowany czerwono Główny Szlak Beskidzki. Poznanie okolic Lubania umożliwiają także inne szlaki: szlak turystyczny czerwony z Przełęczy Knurowskiej, przez Bukowinkę, Studzionki, Kotelnicę, Polanę Morgi, Lubań, Marszałek, do Krościenka nad Dunajcem – średni czas wędrówki szlakiem w obie strony: około 6 godzin, szlak turystyczny zielony z Lubania, przez Pasterski Wierch, do Tylmanowej – średni czas wędrówki szlakiem: około 3 godzin (w przeciwnym kierunku: około 4 godzin), szlak turystyczny niebieski z Ochotnicy Dolnej, przez Folwarki, Lubań, Wdżar, przełęcz Snozka, do Czorsztyna – średni czas wędrówki szlakiem: około 4,5 godziny (w przeciwnym kierunku: około 3 godzin 45 minut), szlak turystyczny zielony z Ochotnicy Dolnej, przez dolinę Kudowskiego Potoku, polanę Morgi, Lubań, do Grywałdu – średni czas wędrówki szlakiem: około 4,5 godziny (w przeciwnym kierunku: około 5 godzin). szlak turystyczny niebieski Huba – połączenie z GSB w rejonie Kotelnicy – wyznakowany w 2015 roku. szlak turystyczny zielony ManiowyMizerna – połączenie z GSB w rejonie polany Kudów – wyznakowany w 2015 roku. szlak turystyczny żółty Osada CzorsztynKluszkowceRezerwat przyrody Modrzewie – Gierowa Góra – Lubań – wyznakowany w 2015 roku.

  Zlikwidowany został znakowany żółto szlak z Ochotnicy Górnej na Runek.

  Jaskinia – naturalna pusta przestrzeń w skale o rozmiarach umożliwiających jej penetrację przez człowieka. Najliczniejsze są jaskinie krasowe, grawitacyjne, tektoniczne, lodowcowe, wietrzeniowo-erozyjne lub pseudokrasowe. Odkrywanie (eksploracja), dokumentowanie oraz naukowe badanie jaskiń to speleologia.Czorsztyn – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czorsztyn. Położona jest na wschodnim skraju Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, na pograniczu Pienin i Gorców nad Zbiornikiem Czorsztyńskim. Obecny Czorsztyn był do momentu powstania zbiornika retencyjnego znany jako Czorsztyn Nadzamcze. Sama wieś Czorsztyn mieściła się u podnóża Zamku Czorsztyńskiego. Część Czorsztyna mieszcząca m.in. siedzibę władz gminy Czorsztyn, znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania znajdującego się ok. 1,5 km od wsi Czorsztyn, w kierunku Nowego Targu.

  Od 2015 roku istnieje wieża widokowa na Lubaniu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gorce. Mapa turystyczna 1:50 000. Kraków: Compass, 2007. ISBN 978-83-89165-39-8.
  2. Opracowanie zbiorowe: Gorce. Przewodnik. Pruszków: Rewasz, 2011, s. 262, seria: Dla prawdziwego turysty. ISBN 978-83-62460-00-7.Sprawdź autora:1.
  3. Mapa topograficzna i satelitarna. Geoportal. [dostęp 2017-04-08].
  4. Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Rewasz, 2004. ISBN 83-89188-19-8.
  5. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Czerwona księga Karpat Polskich. Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008. ISBN 978-83-89648-71-6.
  6. Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców. Informator turystyczny, Strona internetowa Ochotnicy Dolnej [dostęp 2018-12-17].
  Pieniny Spiskie, inaczej Hombarki – region w południowej Polsce, w Karpatach Centralnych, najniższa część Pienin. Pod względem administracyjnym prawie całe Pieniny Spiskie znajdują się na obszarze gminy Łapsze Niżne, poza Pienińskim Parkiem Narodowym. Jedynie niewielki północno-wschodni skrawek (Zielone Skałki) włączony został w obręb tego parku.Kotelnica (946 m) – szczyt w Paśmie Lubania w Gorcach. Porośnięty lasem świerkowym. Północne stoki opadają do doliny Ochotnicy (do miejscowości Ochotnica Górna). W południowym kierunku Kotelnica tworzy grzbiet oddzielający Hubny Potok od Szlembarskiego Potoku. Na grzbiecie tym znajdują się pola i zabudowania wsi Huba. Nieco na wschód od szczytu Kotelnicy jest skrzyżowanie dróg leśnych; tą w południowym kierunku można zejść do wsi Huba, tą w północnym kierunku do Ochotnicy Górnej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Halina Maria Piękoś-Mirek, również Halina Piękoś-Mirkowa (ur. 15 lipca 1939 w Cieszynie, zm. 7 kwietnia 2013) – polska botaniczka, profesor dr hab. specjalizująca się w fitogeografii, ochronie przyrody i taksonomii. Wraz z mężem Zbigniewem autorka licznych publikacji naukowych, w tym podstawowych dzieł dotyczących flory Polski i jej ochrony.
  Krościenko nad Dunajcem – wieś o charakterze turystyczno-wypoczynkowym w dolinie Dunajca i Krośnicy położona u podnóża Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego, w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, siedziba Gminy Krościenko nad Dunajcem.
  Pasterski Wierch (1100 m) – szczyt w Paśmie Lubania w Gorcach. Znajduje się w bocznym grzbiecie tego pasma, który odgałęzia się od wschodniego wierzchołka Lubania (1211 m) i poprzez Pasterski Wierch, Czerteż (995 m), Makowicę (857 m) i Basztę (440 m) opada w widły Dunajca i Ochotnicy w miejscowości Tylmanowa. Grzbiet ten opływają dwa potoki: Ochotnicki Potok (dopływ Ochotnicy) i Ciemny Potok (dopływ Dunajca).
  Jaworzyny (1096 m) – mało wybitny szczyt w Paśmie Lubania w Gorcach, pomiędzy Kudowskim Wierchem (1024 m) a zachodnim wierzchołkiem Lubania (1211 m). Północne stoki opadają do doliny Ochotnicy, południowe do doliny Dunajca. Stoki porasta las, ale sam wierzchołek jest bezleśny i na grzbiecie znajdują się dwie polany; po zachodniej stronie jest to niewielka polana Morgi, po wschodniej długa i większa Jaworzyny Ochotnickie. Obydwie zarastają lasem.
  Jaworzyna Ligasowska (ok. 1065 m) – szczyt w Paśmie Lubania w Gorcach. Jest jednym z wielu mało wybitnych wierzchołków w południowo-wschodnim grzbiecie najwyższego szczytu tego pasma – Lubania (1211 m). Znajduje się w tym grzbiecie pomiędzy wschodnim wierzchołkiem Lubania a Marszałkiem (828 m).
  Krośnica – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. Jest sołectwem w gminie Krościenko nad Dunajcem.
  Grań (ang. arête, niem. Gebirgsgrat, czes. areta) – zazwyczaj stromy, ostry i skalisty grzbiet górski, ostra krawędź utworzona przez stykające się zbocza lub ostra, często silnie poszarpana, szczytowa partia pasma lub grzbietu górskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.673 sek.