• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pasmo Klonowskie

  Przeczytaj także...
  Jodła (Abies Miller 1756) – rodzaj zimozielonych drzew z rodziny sosnowatych obejmujący blisko 50 gatunków, które występują na półkuli północnej.Góry Świętokrzyskie (342.34) – masyw górski położony w południowo-wschodniej Polsce, w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższy szczyt to Łysica (612 m n.p.m.) w paśmie Łysogór. Nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze.
  Góra Chełm (Chełmowa) (399 m n.p.m.) – najdalej na zachód wysunięte wzniesienie Pasma Klonowskiego Gór Świętokrzyskich. Wierzchołek porośnięty lasem. W znajdującym się na zachodnim zboczu góry nieczynnym kamieniołomie Zachełmie w 2010 r. odkryto najstarsze do tej pory ślady czworonogów.
  Barcza, widok ze wsi Masłów

  Pasmo Klonowskie – pasmo Gór Świętokrzyskich. Rozciąga się od Zagnańska w dolinie Bobrzy na zachodzie, po okolice Bodzentyna na wschodzie. Zbudowane głównie z piaskowców i kwarcytów dewońskich. Niemal w całości porośnięte lasem jodłowo-bukowym.

  Zagnańsk – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, siedziba gminy Zagnańsk.Barcza (465 m n.p.m.) – szczyt w Paśmie Klonowskim, w Górach Świętokrzyskich. Położony w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Zbudowany z piaskowców dewońskich i porośnięty lasem jodłowo-bukowym.

  Przez pasmo przebiega żółty szlak turystyczny z Barczy na Bukową Górę oraz zielony szlak turystyczny ze Starachowic do Łącznej.

  Miejska Góra – szczyt (426 m n.p.m.) w Paśmie Klonowskim, Gór Świętokrzyskich. Położony w Świętokrzyskim Parku Narodowym, kilka kilometrów na południowy zachód od miasta Bodzentyn. Zbudowany z piaskowców dewońskich. Północny stok pokryty warstwą lessu z licznymi wąwozami, porośnięty lasem jodłowym, wyhodowanym przez człowieka. Na stokach południowych naturalne lasy sosnowo-dębowe.Piaskowiec jest to drobnoziarnista skała osadowa. Występuje jako jedna z najczęstszych skał tego typu. Występuje zwykle w warstwie wodonośnej lub w miejscach występowania złóż ropy oraz gazu ziemnego.

  Główne szczyty[ | edytuj kod]

 • Barcza – 465 m n. p. m.
 • Czosnek – 429 m n. p. m.
 • Bukowa Góra – 484 m n. p. m.
 • Psarska Góra – 415 m n. p. m.
 • Miejska Góra – 426 m n. p. m.
 • Góra Chełm - 399 m n. p. m.
 • Starachowice (w latach 1939-1949 Starachowice-Wierzbnik) – miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie starachowickim. Położone na pograniczu Gór Świętokrzyskich i Przedgórza Iłżeckiego. Leży w dolinie rzeki Kamiennej i jest otoczone rozległymi lasami – pozostałością Puszczy Świętokrzyskiej.Kwarcyt - skała metamorficzna, która powstała przez przeobrażenie piaskowców i mułowców zbudowanych niemal wyłączne z okruchów kwarcu. W Polsce kwarcyty występują głównie w masywach metamorficznych Sudetów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bodzentyn – miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim. Jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy Bodzentyn. Prawa miejskie w latach 1355-1870 i ponownie od 1994. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. kieleckiego.
  Bukowa Góra – najwyższy szczyt w Paśmie Klonowskim w Górach Świętokrzyskich. Składa się z dwóch wierzchołków, o wysokości 484 i 465 (Cerle) m n.p.m. Jest zbudowany z piaskowców dewońskich. Porośnięty lasem jodłowo-bukowym. Pod szczytem od strony północnej ciągnie się pasmo skałek piaskowcowych (pomnik przyrody nieożywionej) o wysokości ok. 5 metrów i szerokości ok. 6 metrów. Na zachodnim zboczu znajduje się kamieniołom. Na grzbiecie kapliczka wystawiona prawdopodobnie na grobie napoleońskiego żołnierza oraz mogiła partyzancka z 1943 r.
  Bobrza, w górnym biegu Bobrzyca, w dolnym biegu Trupieniec – rzeka w środkowej Polsce, prawy (najdłuższy) dopływ Czarnej Nidy o długości 48,9 km i powierzchni dorzecza 379 km². Płynie w Górach Świętokrzyskich, w województwie świętokrzyskim.
  Buk (Fagus L.) – rodzaj drzew z rodziny bukowatych obejmujący 9–10 gatunków. Występują one głównie w strefie umiarkowanej na półkuli północnej. W Polsce występuje w stanie naturalnym tylko buk zwyczajny (Fagus sylvatica L.). Uprawianych jest kilka gatunków obcych i liczne odmiany ozdobne buka zwyczajnego. Gatunkiem typowym jest Fagus sylvatica L..

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.