• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pas harcerski

  Przeczytaj także...
  Kapsel, nazywany inaczej zamknięciem koronowym - to najpopularniejsze, obok zakrętki, hermetyczne zamknięcie szklanej butelki zapewniające szczelność, a tym samym trwałość płynu. Twórcą kapsla był w 1892 pochodzący z USA William Painter, który swój wynalazek nazwał Crown Cork.Organizacje harcerskie – organizacje społeczne, których działanie opiera się na zasadach, celach i metodzie wprowadzonych przez założyciela skautingu Roberta Baden-Powella i rozwiniętych jako harcerstwo przez Andrzeja Małkowskiego. Pierwsze powstały po 1910 w zaborze austriackim, rosyjskim i pruskim. Współcześnie działają na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, w oparciu o ustawę z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. z 2019 r. poz. 713) oraz poza jej granicami, wśród Polonii.
  Instruktor - kategoria członkowska w organizacji harcerskiej, odnosząca się do osób pełniących określone funkcje w organizacji, w tym przede wszystkim pełniących funkcje wychowawcze.

  Pas harcerski – element munduru harcerskiego. Sposób noszenia umundurowania oraz jego wygląd regulują regulaminy mundurowe organizacji harcerskich.

  Wygląd[ | edytuj kod]

  Pas harcerski ZHP, parciany, zielony

  Jest to skórzany lub parciany pas do spodni lub spódnicy noszony przez harcerki, harcerzy i instruktorów harcerskich. Pośrodku pasa znajduje się klamra, na której widnieje napis Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP), Związek Harcerski Rzeczypospolitej (ZHR) lub lilijka. Pas ma możliwość regulacji długości, a jego solidna konstrukcja umożliwia wykorzystanie go do innych celów w miarę konieczności (współczesna klamra pasa harcerskiego została tak zaprojektowana, że jedna z jej części może służyć jako otwieracz do kapsli).

  Mundur harcerski - rodzaj ubioru noszonego przez członków organizacji harcerskich. Pierwotnie zaprojektowany na wzór mundurów wojskowych miał zastępować ubrania cywilne mogące zniszczyć się na zbiórkach oraz budować wspólnotę harcerzy poprzez ich zewnętrzny jednolity wygląd. Krój mundurów zmieniał się kilkukrotnie w historii harcerstwa. Szczegóły dotyczące umundurowania są regulowane przez regulaminy mundurowe poszczególnych organizacji.Spodnie – wierzchnia część ubrania osłaniająca ciało od pasa w dół. Noszone są zarówno jako element dwu- lub trzyczęściowego garnituru jak i samodzielnie. Dawniej były wyłącznie elementem ubrań męskich aż do lat 20. XX w. kiedy emancypacja kobiet pociągnęła za sobą szereg przemian obyczajowych i rewolucję obyczajową. Współcześnie są elementem ubrań zarówno kobiecych jak i męskich.

  Inny wygląd posiada pas noszony przez zuchy, jest to pas zuchowy.

  Warto wiedzieć że... beta

  Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP) – największa polska organizacja harcerska, powstała 1 listopada 1918, z połączenia wszystkich wcześniej działających organizacji harcerskich i skautowych, z trzech zaborów. Jest wychowawczym, patriotycznym, dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem otwartym dla wszystkich bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie.
  Pas – długi, wąski kawałek skóry, tkaniny lub innego materiału. Zazwyczaj służący do przytrzymywaniania spodni, koszuli itp. blisko ciała, ale niekiedy pełniący też funkcję czysto ozdobną. Zwykle zapinany na sprzączkę.
  Spódnica jest wierzchnią częścią garderoby (w kulturze europejskiej najczęściej garderoby damskiej i dziewczęcej) od pasa w dół. Istnieje wiele rodzajów spódnic.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.