• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pas de trois

  Przeczytaj także...
  Pas de deux – duet w balecie klasycznym, taniec wykonywany przez pierwszego solistę i pierwszą solistkę, którego celem jest ukazanie ich kunsztu tanecznego. W tradycyjnej wersji składa się z następujących części:Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Termin balet (z franc. ballet, a to z wł. balletto zdrobnienie od ballo "taniec") ma kilka powiązanych z sobą znaczeń:

  Pas de trois (z francuskiego "taniec trojga") – w balecie klasycznym taniec wykonywany przez trójkę tancerzy (najczęściej przez dwie tancerki i jednego tancerza, albo trzy tancerki). Pas de trois ma określony schemat:

  Taniec – forma sztuki performance, składająca się z celowo wybranych sekwencji ludzkiego ruchu. Ruch ten ma wartość estetyczną i symboliczną, i jest uznawany jako taniec przez wykonawców i obserwatorów w danej kulturze. Taniec może być podzielone i opisany ze względu na rodzaj choreografii, rodzaj ruchów lub historyczne pochodzenie.Terminologia tańca klasycznego służy do opisu kombinacji kroków, pozycji, póz, ruchów ciała, oraz wielu innych elementów z których składa się technika baletu klasycznego. Znacząca część terminologii baletowej jest w języku francuskim.
 • Entrées - wejście tancerzy
 • Taniec całej trójki wykonawców, np. adagio
 • Wariacje - każdego osobno
 • Coda - finał wykonywany wspólnie.
 • Pas de trois to taniec popisowy, trudny technicznie, w którym tancerze ukazują mistrzowską precyzję i grację taneczną. W przeciwieństwie do pas de deux, wykonują go przyjaciele głównych postaci lub postaci otaczającego ich środowiska. Może być częścią przedstawienia lub samodzielną formą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.689 sek.