• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pas - mechanika

  Przeczytaj także...
  Dźwigar - element konstrukcyjny wiązar lub belka, poziomy lub ukośny (np. dźwigar dachowy, stropowy); element budowli (np. dźwigar mostowy, stanowiący zazwyczaj przęsło mostu) przenoszący obciążenia konstrukcji na podpory główne (ściany lub słupy).Kształtownik – element konstrukcyjny o dużej długości i stałym przekroju poprzecznym, wykonany najczęściej ze stali walcowanej lub giętej na zimno albo wytłoczony w procesie ekstruzji z tworzywa sztucznego (np. PVC).
  Blachownica – dźwigar złożony, zbudowany z blach połączonych w przekrój odpowiedni do wymagań konstrukcyjnych i usztywniony żebrami położonymi poprzecznie w stosunku do osi dźwigara .

  Pas, w dwuteownikach też półka, w teownikach też stopa, w ceownikach też ramię – konstrukcyjna część dźwigara (kratownicy, belki, blachownicy) pracująca głównie na ściskanie lub rozciąganie, wywołane zginaniem tego dźwigara. W kształtownikach jest ona prostopadła do środnika.

  Środnik – konstrukcyjna, środkowa część belki metalowej (dwuteownika, teownika, ceownika, zetownika) lub blachownicy, łącząca oba (górny i dolny) jej pasy.

  W kratownicach pasem (górnym lub dolnym) nazywany jest ciąg prętów zamykających zewnętrzny kontur konstrukcji.

  W dźwigarach kształtownikowych lub blachownicowych przekroje poprzeczne pasów (półek) mogą być ukształtowane w taki sposób, że w kierunku środnika ich grubość się zwiększa, co podwyższa wytrzymałość dźwigara.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jastrzębski P., Solecki R., Szymkiewicz J., Kratownice, Arkady Warszawa 1959
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.