• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pasłęk - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina Morąg – gmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.Krosno – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk przy drodze wojewódzkiej nr 527.
  Gmina Godkowo (dawn. gmina Dobry) - gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie elbląskim.

  Pasłękgmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie elbląskim.

  W skład gminy wchodzą 34 sołectwa : Aniołowo, Awajki, Bądy, Borzynowo, Brzeziny, Drulity, Gołąbki, Gulbity, Kopina, Krasin, Kronin, Krosno, Kupin, Kwitajny, Leszczyna, Leżnice, Łukszty, Majki, Marianka, Marzewo, Nowa Wieś, Nowy Cieszyn, Robity, Rogajny, Rogowo, Rydzówka, Rzeczna, Rzędy, Sakówko, Sałkowice, Stegny, Surowe, Zielonka Pasłęcka, Zielony Grąd.

  Gmina Rychliki – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie elbląskim.Kudyński Bór – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk. Wieś wchodzi w skład sołectwa Zielonka Pasłęcka.

  Siedziba gminy to Pasłęk.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 19 340 osób.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Pasłęk ma obszar 264,39 km², w tym:

 • użytki rolne: 74%
 • użytki leśne: 14%
 • Gmina stanowi 18,48% powierzchni powiatu.

  Sakówko – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk. Wieś jest siedzibą sołectwa Sakówko w którego skład wchodzi również miejscowość Pólko.Anglity – kolonia w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk. Wieś wchodzi w skład sołectwa Gulbity.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Pasłęk w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Paslek.png

  Pozostałe miejscowości niesołeckie[]

  Anglity, Cierpkie, Czarna Góra, Dargowo, Dawidy, Gibity, Gryżyna, Kajmy, Kawki, Kąty (osada), Kąty (wieś), Kielminek, Krosienko, Krosno-Młyn, Kudyny, Kudyński Bór, Łączna, Nowe Kusy, Nowiny, Owczarnia, Piniewo, Pólko, Siódmak, Skolimowo, Sokółka, Stare Kusy, Talpity (Tolpity), Tulno, Wakarowo, Wikrowo, Wójtowizna, Zielno.

  Awajki – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk. Awajki leżą nad kanałem elbląskim.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Sąsiednie gminy[]

  Elbląg, Godkowo, Małdyty, Milejewo, Młynary, Morąg, Rychliki, Wilczęta

  Przypisy

  Kielminek – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk. Wieś wchodzi w skład sołectwa Zielonka Pasłęcka.Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Cieszyn – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk.
  Leżnica (do 31 grudnia 2013 Leżnice) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk. Wieś jest siedzibą sołectwa Leżnice w którego skład wchodzi również miejscowość Malinowo.
  Zielonka Pasłęcka – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk przy trasie linii kolejowej Elbląg-Olsztyn i w pobliżu drogi krajowej nr 7E77. Wieś jest siedzibą sołectwa Zielonka Pasłęcka w którego skład wchodzą również miejscowości Kielminek, Wójtowizna i zabudowania stacji kolejowej PKP Zielonka Pasłęcka.
  Rogowo (dawniej: Rogau) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk.
  Tulno – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk. Wieś wchodzi w skład sołectwa Kronin.
  Województwo elbląskie – województwo w latach 1975-1998. Powstało na podstawie reformy podziału administracyjnego Polski dokonanego przez władze PRL. W wyniku tego z dotychczasowych 17 powstało 49 nowych województw, wśród nich także elbląskie. Stolicą województwa był Elbląg, największe miasto na tym terenie, ośrodek administracyjny i przemysłowy.
  Siódmak – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk. Wieś wchodzi w skład sołectwa Stegny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.075 sek.