• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pary sportowe  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Siergiej Grińkow, (ros. Сергей Михайлович Гриньков, ur. 4 lutego 1967 w Moskwie, zm. 20 listopada 1995 w Lake Placid) – radziecki łyżwiarz figurowy. Dwukrotny mistrz olimpijski w parach sportowych z żoną Jekatieriną Gordiejewą.Skoki są jednym z ważniejszych elementów łyżwiarstwa i wrotkarstwa figurowego. Ich nazwy zazwyczaj pochodzą od nazwisk osób, które je wymyśliły. W trakcie skoku, zawodnik obraca się wokół własnej osi (zwykle przez lewe ramię), wykonując od jednego do czterech obrotów.
  Para sportowa (pierwsi polscy medaliści mistrzostw Europy i świata w tej konkurencji Dorota Siudek / Mariusz Siudek wykonujący podnoszenie wyciskane z grupy 4 – Skate America 2006)

  Pary sportowe (ang. Pair skating) – konkurencja w łyżwiarstwie figurowym, w której duety łyżwiarskie składające się z kobiety i mężczyzny wykonują programy na łyżwach.

  Stefania Berton (ur. 19 lipca 1990 w Asiago) – włoska łyżwiarka figurowa startująca w parach sportowych. Uczestniczka igrzysk olimpijskich w Soczi (2014), brązowa medalistka mistrzostw Europy (2013), medalistka zawodów z cyklu Grand Prix oraz 4-krotna mistrzyni Włoch (2011–2014). Mariusz Siudek (ur. 29 kwietnia 1972 w Oświęcimiu) - polski łyżwiarz figurowy, występujący w konkurencji par sportowych, wielokrotny mistrz Polski.

  Pary sportowe w łyżwiarstwie figurowym wykonują elementy łyżwiarskie specyficzne dla tej konkurencji m.in. podnoszenia twistowe, skoki równoległe i wyrzucane, piruety, piruety parowe, spirale w rytm muzyki. Długość i zawartość układów jest ściśle określona oraz różni się w zależności od kategorii wiekowej, a także sezonu rywalizacji sportowej określanej przez Międzynarodową Unię Łyżwiarską (ISU).

  Vanessa James (ur. 27 września 1987 w Scarborough) – francuska łyżwiarka figurowa pochodzenia bermudzkiego, startująca w parach sportowych z Morganem Ciprès. Uczestniczka igrzysk olimpijskich (2010, 2014, 2018), mistrzyni Europy (2019), brązowa medalistka mistrzostw świata i Europy, zwyciężczyni finału Grand Prix (2018), mistrzyni Wielkiej Brytanii solistek (2006) oraz 7-krotna mistrzyni Francji w parach sportowych (2010, 2013–2017, 2019). Podnoszenia łyżwiarskie (ang. Figure skating lifts) – jeden z obowiązkowych elementów łyżwiarstwa figurowego w konkurencjach parach sportowych i tanecznych. Pary taneczne w odróżnieniu par sportowych nie mogą wykonywać podnoszeń powyżej ramion partnera. Podnoszenia są także wykonywane przez drużyny łyżwiarstwa synchronicznego w programie dowolnym.

  Na notę łączną w zawodach par sportowych składają się dwa segmenty łyżwiarskie:

 • program krótki (SP),
 • program dowolny (FS).
 • Konkurencja par sportowych zadebiutowała na mistrzostwach świata oraz Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1908 roku.

  Elementy programu par sportowych[ | edytuj kod]

  W zależności od jakości i osiągniętego poziomu wykonania elementu łyżwiarskiego sędziowie przyznają parze sportowej odpowiednie wartości punktowe (od sezonu 2018/2019 przedstawione w komunikacie ISU 2168). Do głównych elementów wykonywanych przez pary sportowe należą:

  Mervin Tran (ur. 22 września 1990 w Reginie) – kanadyjski łyżwiarz figurowy reprezentujący Japonię z Narumi Takahashi w konkurencji par sportowych. Brązowy medalista Mistrzostw Świata z 2012 roku. Wicemistrz świata juniorów z 2010 roku. Czterokrotny mistrz Japonii z (2009, 2010, 2011, 2012) roku.Robin Szolkowy (ur. 17 lipca 1979 w Greifswald, Okręg Rostock, NRD) – niemiecki łyżwiarz figurowy. Występuje w konkurencji par sportowych wraz z Alioną Sawczenko.

  Podnoszenia[ | edytuj kod]

   Główny artykuł: Podnoszenia łyżwiarskie.

  Podnoszenia wykonywane przez pary sportowe są wykonywane wysoko nad głową partnera podnoszącego ze zmianami pozycji podnoszonej partnerki. Zgodnie z przepisami ISU podnoszący przemieszcza się po lodzie wykonując od jednego pełnego do trzech i pół obrotu. Ocena punktowa podnoszenia dotyczy trudności wejścia do podnoszenia, rodzaju chwytu, sposobu przemieszczania po lodzie, płynności i jakości wykonania podnoszenia, czyli zmian pozycji podnoszonej, stabilności podnoszącego, czystości wykonywania obrotów (minimalne kruszenie lodu przy obrotach), rodzaju zejścia i innych opcjonalnych czynników. Opcjonalne czynniki zwiększające punktację obejmują wykonanie trudnego wejścia lub zejścia, zwolnienie jednej ręki, zmianę pozycji podczas podnoszenia, zatrzymanie obrotu, zmiana rodzaju podnoszenia w rotacyjne lub odwrócenie kierunki obrotu.

  Alona Wałentyniwna Sawczenko, ukr. Альона Валентинівна Савченко (ur. 19 stycznia 1984 w Obuchowie) – ukraińska łyżwiarka figurowa reprezentująca Niemcy, startująca w parach sportowych z Bruno Massotem. Jest mistrzynią olimpijską z Pjongczangu (2018) i dwukrotną brązową medalistką olimpijską (2010, 2014), sześciokrotną mistrzynią świata (2008, 2009, 2011, 2012, 2014, 2018), czterokrotną mistrzynią Europy (2007–2009, 2011), pięciokrotną zwyciężczynią finału Grand Prix (2008, 2011, 2012, 2014, 2018), dwukrotną mistrzynią Ukrainy oraz dziesięciokrotną mistrzynią Niemiec. Pang Qing (chin. upr. 庞清, chin. trad. 龐清, pinyin Páng Qīng; ur. 24 grudnia 1979 w Harbinie) – chińska łyżwiarka figurowa występująca w parze sportowej, jej partnerem jest Tong Jian. Srebrna medalistka igrzysk olimpijskich z Vancouver. Dwukrotna mistrzyni świata (2006, 2010), wicemistrzyni świata z (2007), oraz dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw świata (2004, 2011). Czterokrotna mistrzyni czterech kontynentów (2004, 2008, 2009, 2011), i trzykrotna wicemistrzyni czterech kontynentów (2003, 2005, 2007).

  Istnieje pięć grup podnoszeń dopuszczonych w programach przez ISU. Są one kategoryzowane poprzez chwyt w momencie przejścia podnoszonej partnerki przez ramię partnera podnoszącego. Dopuszczalne chwyty to:

 • Grupa 1 – trzymanie pod pachami,
 • Grupa 2 – trzymanie w talii,
 • Grupa 3 – trzymanie ręka-biodro lub w górnej części nogi powyżej kolana.
 • Podnoszenie ręka-ręka (dzielą się na dwa typy):
 • Grupa 4 – podnoszenia wyciskane – partner podnoszący łapie podnoszoną partnerkę za obie ręce i podnosi,
 • Grupa 5 – podnoszenia lassowe, z następującymi wejściami do podnoszenia (rosnąca trudność):
 • toe lub krok w lasso (ang. step lasso)
 • axel lub wsteczne lasso (ang. backward lasso)
 • odwrócone lasso (ang. reverse lasso)
 • Pozycje podnoszonej partnerki może być sklasyfikowana jako pozycja pionowa (górna część ciała wyprostowana), gwiazda (bokiem z górną częścią ciała równolegle do lodu) lub półmisek (pozioma pozycja z górną częścią ciała równoległą do lodu, z głową zwróconą w górę lub w dół). Podnoszenie bez obrotów nazywane jest podnoszeniem noszonym (ang. carry lift) i jest gorzej punktowane od podnoszeń rotacyjnych. Podnoszenia poniżej ramion partnera podnoszącego, czyli podnoszenia taneczne są uznawane w konkurencji par sportowych jako element choreografii, a nie właściwe podnoszenie.

  Valentina Marchei (ur. 23 maja 1986 w Mediolanie) – włoska łyżwiarka figurowa, startująca w konkurencji solistek, a następnie w parach sportowych. Uczestniczka igrzysk olimpijskich (2014, 2018), medalistka zawodów z cyklu Challenger Series, 5-krotna mistrzyni Włoch wśród solistek (2004, 2008, 2010, 2012, 2014) oraz mistrzyni Włoch w parach sportowych (2015). Salto – element gimnastyczny polegający na obrocie człowieka w powietrzu wokół osi prostopadłej do jego wysokości.
 • Wejście do podnoszenia lassowego (Narumi Takahashi / Mervin Tran)

 • Podnoszenie z trzymaniem ręka-biodro z grupy 3, pozycja półmisek (Narumi Takahashi / Mervin Tran)

 • Podnoszenie z trzymaniem ręka-biodro z grupy 3, pozycja gwiazdy (Vanessa James / Yannick Bonheur)

 • Podnoszenie z trzymaniem ręka-ręka z przodu z grupy 5, pozycja pionowa (Julija Ławrentjewa / Jurij Rudyk)

  Cantilever – jeden z elementów łyżwiarskich zaliczanych do elementów łączących. Jest wykonywany podobnie do mondu przez łyżwiarza jadącego na obu nogach ustawionych piętami do siebie, na głębokiej krawędzi wewnętrznej. Różnica polega na tym, że łyżwiarz wykonujący cantilever jedzie na ugiętych kolanach i maksymalnie odchylonej do tyłu sylwetce (wyłożenie niemal do pozycji poziomej). Niektórzy podpierają się rękoma. Marija Muchortowa, ros. Мария Владимировна Мухортова (ur. 20 listopada 1985 w Petersburgu) – rosyjska łyżwiarka figurowa. Występuje w parze z Maksimem Trańkowem. Zdobyli srebrny medal na Mistrzostwach Europy 2008 oraz brązowy na Mistrzostwach Europy 2009 i 2010.
 • Podnoszenie z trzymaniem ręka-ręka z tyłu z grupy 5, pozycja pionowa (Rena Inoue / John Baldwin Jr.)

 • Podnoszenia twistowe[ | edytuj kod]

  Podnoszenia twistowe są elementem łyżwiarskim obowiązkowym jedynie w konkurencji par sportowych. Podnoszenie rozpoczynane jest przez ruch partnera podnoszącego, który pomaga partnerce podnoszonej przygotowującej się tak jak do skoku axla lub skoku kopanego, następnie partnerka obraca się w powietrzu, a partner łapie ją w powietrzu i odstawia na taflę lodu. Poziom trudności podnoszenia twistowego jest większy, jeśli obie nogi podnoszonej partnerki znajdują się co najmniej 45° od osi ciała, a jej nogi są wyprostowane lub prawie wyprostowane. Niektóre pary wykonują podnoszenie twistowe szpagatowe, w którym partnerka przed obrotem w powietrzu wykonuje pełen szpagat. Najbardziej znaną parą wykonującą ten rodzaj podnoszenia twistowego szpagatowego była para Jekatierina Gordiejewa / Siergiej Grińkow. Para sportowe może również osiągnąć wyższy wynik przy wykonaniu trudnego wejściu do podnoszenia, opóźnionym obrocie lub jeśli partnerka trzyma ręce nad głową podczas obracania się w powietrzu.

  Dorota Zagórska (ur. 9 września 1975 w Krakowie) - polska łyżwiarka figurowa, występuje w konkurencji par sportowych, wielokrotna mistrzyni Polski w parze z Mariuszem Siudkiem.Tong Jian (chin. upr. 佟健, chin. trad. 佟健, pinyin Tóng Jiàn; ur. 15 sierpnia 1979 w Harbinie) – chiński łyżwiarz figurowy występujący w parze sportowej, jego partnerką jest Pang Qing. Srebrny medalista igrzysk olimpijskich z Vancouver. Dwukrotny mistrz świata (2006, 2010), wicemistrz świata z (2007), oraz dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata (2004, 2011). Czterokrotny mistrz czterech kontynentów (2004, 2008, 2009, 2011), i trzykrotny wicemistrz czterech kontynentów (2003, 2005, 2007).
 • Przygotowanie do wejścia w podnoszenia twistowego (Ryom Tae-ok / Kim Ju-sik)

 • Podnoszenie twistowe (Marija Muchortowa / Maksim Trańkow)

 • Podnoszenie twistowe (Ksienija Stołbowa / Fiodor Klimow)

 • Złapanie partnerki w powietrzu przy podnoszeniu twistowym (Stefania Berton / Ondrej Hotarek)

 • Skoki[ | edytuj kod]

   Główny artykuł: Skoki łyżwiarskie.
 • Skoki równoległe (ang. Side-by-side jumps) – element obowiązkowy, oboje partnerów wykonuje jednocześnie (synchronicznie) jeden ze skoków podstawowych. Na niższych poziomach rywalizacji mogą być wymagane podwójne skoki np. podwójne flipy (2F), zaś wśród elity łyżwiarskiej pary sportowe w swoich programach umieszczają co najmniej jednego podwójnego axla (2A), potrójnego toe loopa (3T) lub potrójnego salchowa (3S). W przypadku rozbieżności między jakością wykonania skoku przez każdego z partnerów wartość bazowa elementu i ocena skoku są punktowane na niekorzyść pary sportowej, czyli oceniany jest gorzej wykonany skok. Upadek jednego z partnerów jest punktowany ujemnie tak jakby upadło oboje partnerów, czyli -1 pkt jest przyznawany obojgu. W terminologii ISU skoki równoległe są oznaczane skrótem sbs przed skrótem skoku podstawowego wykonanego przez parę sportową np. równoległy potrójny lutz to sbs 3Lz.
 • Skoki wyrzucane (ang. Throw jumps) – element obowiązkowy, gdzie partnerka wykonuje jeden ze skoków podstawowych przy pomocy partnera i standardowo ląduje go tyłem na zewnętrznej krawędzi łyżwy. W terminologii ISU skoki wyrzucane są oznaczane skrótem Th dodawanym po skrócie skoku podstawowego wykonanego przez partnerkę np. wyrzucany potrójny axel to 3ATh.
 • Przygotowanie skoku wyrzucanego (Zhang Dan / Zhang Hao)

  Ondřej Hotárek (ur. 25 stycznia 1984 w Brnie) – czeski łyżwiarz figurowy reprezentujący Włochy, startujący w parach sportowych. Uczestnik igrzysk olimpijskich (2014, 2018), brązowy medalista mistrzostw Europy (2013) oraz 7-krotny mistrz Włoch (2007, 2008, 2011–2015). Jekatierina Gordiejewa (ros. Екатерина Александровна Гордеева, ur. 28 maja 1971 w Moskwie) – rosyjska łyżwiarka figurowa, dwukrotna mistrzyni olimpijska, czterokrotna mistrzyni świata i trzykrotna mistrzyni Europy. Reprezentowała barwy ZSRR w parach sportowych wraz z Siergiejem Grińkowem.
 • Skok wyrzucany (Vanessa James / Morgan Ciprès)

 • Skok wyrzucany (Alona Sawczenko / Robin Szolkowy)

 • Lądowanie skoku wyrzucanego (Anabelle Langlois / Cody Hay)

 • Spirala śmierci[ | edytuj kod]

  Spirala śmierci to obowiązkowy element łyżwiarski wykonywany wyłącznie przez pary sportowe. W figurze tej partner stoi w tzw. pozycji cyrkla i trzyma za rękę partnerkę znajdującą się niemalże w pozycji leżącej, która objeżdża go na jednej nodze. W 2011 r. Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) wprowadziła zasadę według której, aby para sportowa otrzymała punkty i zaliczony odpowiedni poziom jakości za wykonanie spirali śmierci, głowa partnerki musi w pewnym momencie wykonywania elementu znajdować się poniżej kolana jej nogi, którą dotyka lodu. Wartość punktową spirali śmierci podnosi sposób wejścia i wyjścia z niej, ułożenia ciała partnerki itp.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Zhang Dan (chin. upr. 张丹; chin. trad.: 張丹, ur. 4 października 1985 w Harbinie) – chińska łyżwiarka figurowa, medalistka olimpijska, występuje w konkurencji par sportowych z partnerem Zhang Hao (nie są ze sobą spokrewnieni). Jeżdżą razem od 1998. Wcześniej Zhang Dan startowała jako solistka, zdobywając w 1997 tytuł mistrzyni kraju juniorów.
 • Spirala śmierci przodem wewnątrz (Ashley Cain / Joshua Reagan)

 • Przodem zewnątrz (FoDs) z trzymaniem nogi (Xue Shen / Hongbo Zhao)

 • Tyłem wewnątrz (BiDs) (Keauna McLaughlin / Rockne Brubaker)

 • Tyłem zewnątrz (BoDs) z trzymaniem nogi (Tong Jian / Pang Qing)

 • Piruety[ | edytuj kod]

 • Piruety równoległe (ang. Side by side pair spins) to piruety wykonywane przez oboje partnerów osobno, ale synchronicznie.
 • Piruet parowy (ang. Pair spin) to piruet w którym oboje partnerów obraca się wspólnie wokół jednej osi. Dodatkowa równowaga uzyskana dzięki trzymaniu partnera pozwala łyżwiarzom na uzyskanie wielu różnych pozycji w piruetach, nie tylko klasycznych takich jak piruet stany (Biellmann, odchylany), siadany, wagi, ale i innych niestandardowych, które byłyby niemożliwe bez pomocy partnera. Na ocenę wpływa prędkość obrotów, centrowanie, utrzymanie pozycji, jakość i trudność wykonania piruetu parowego. Pary mogą używać nietypowych wejść do piruetu, obracać się w kierunku zgodnym lub przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
 • Piruety równoległe w pozycji wagi (Nicole Della Monica / Matteo Guarise)

  Nicole Della Monica (ur. 3 czerwca 1989 w Trescore Balneario) – włoska łyżwiarka figurowa, startująca w parach sportowych z Matteo Guarise.Trzykrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich: w Vancouver (2010), Soczi (2014) i Pjongczangu (2018), medalistka zawodów z cyklu Grand Prix i Challenger Series, brązowa medalistka zimowej uniwersjady (2013) oraz 6-krotna mistrzyni Włoch (2009, 2010, 2016–2019). Morgan Ciprès (ur. 24 kwietnia 1991 w Melun) – francuski łyżwiarz figurowy, startujący w parach sportowych z Vanessą James. Uczestnik igrzysk olimpijskich (2014, 2018), brązowy medalista mistrzostw świata (2018), mistrz Europy (2019), brązowy medalista mistrzostw Europy (2017), zwycięzca finału Grand Prix (2018) oraz 6-krotny mistrz Francji (2013–2017, 2019).
 • Piruety równoległe siadane (Nicole Della Monica / Matteo Guarise)

 • Piruet parowy w pozycji wagi (Ksienija Stołbowa / Fiodor Klimow)

 • Piruet parowy stany (Laura Barquero / Aritz Maestu)

 • Sekwencje kroków, spiral i ruchów w przestrzeni[ | edytuj kod]

  Pary sportowe wykonują również sekwencje kroków, sekwencje spiral i inne ruchy na polu. Część sekwencji kroków jest zwykle wykonywana synchronicznie, ale pary mogą również wykonywać ich część w odbiciu lustrzanym, wykonywać podnoszenia taneczne (poniżej barków partnera) itd. Są one oceniane pod względem różnorodności i trudności, głębokości krawędzi jazdy, prędkości, tzw. pokrycie lodu, synchronizacji i jedności. Sekwencji spiral para nie musi wykonywać w identycznych pozycjach. Wynik determinuje prędkość, tzw. pokrycie lodu, głębokości krawędzi jazdy i jakość utrzymania pozycji w spirali. Do ruchów w polu zalicza się m.in. mond, spirale, ina bauer, cantilever, podnoszenia taneczne i inne. Pary mogą tworzyć różne kombinacje tych ruchów.

  Narumi Takahashi (jap. 高橋成美, Takahashi Narumi, ur. 15 stycznia 1992 w Chibie) – japońska łyżwiarka figurowa występująca wraz z Mervinem Tranem w konkurencji par sportowych. Brązowa medalistka Mistrzostw Świata z 2012 roku. Wicemistrzyni świata juniorów z 2010 roku. Czterokrotna mistrzyni Japonii z (2009, 2010, 2011, 2012) roku.Maksim Leonidowicz Trańkow, ros. Максим Леонидович Траньков (ur. 7 października 1983 w Permie) – rosyjski łyżwiarz figurowy startujący w kategorii par sportowych z Tetianą Wołosożar. Mistrz europy z 2012 roku. Wicemistrz świata z 2011 i 2012 roku oraz mistrz Rosji z 2011 roku. Do sezonu 2009/10 startował z Marią Muchortową. Zdobył z nią trzy medale mistrzostwo europy srebrny (2008) i dwa brązowe (2009, 2010). Startował również z nią w Igrzyskach Olimpijskich, było to w Vancouver gdzie uplasowali się na 7 pozycji.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ksieenija Andriejewna Stołbowa, ros. Ксения Андреевна Столбова (ur. 7 lutego 1992 w Petersburgu) – rosyjska łyżwiarka figurowa startująca w parach sportowych z Andriejem Nowosiołowem. Mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska z Soczi (2014; złoto drużynowo, srebro w parach sportowych), wicemistrzyni świata (2014), 3-krotna wicemistrzyni Europy (2014, 2015, 2018), zwyciężczyni finału Grand Prix (2015), wicemistrzyni świata juniorów (2011) oraz 3-krotna mistrzyni Rosji (2014, 2015, 2017).
  Piruet Biellmann - jeden z trudniejszych elementów łyżwiarstwa figurowego, odmiana piruetu stanego. Polega na tym, że zawodnik będąc w pozycji stojącej sięga do tyłu przez ramiona, chwyta krawędź łyżwy nogi wolnej i unosi nogę wolną ponad głowę. Nazwa pochodzi od nazwiska szwajcarskiej łyżwiarki - Denise Biellmann, która - choć nie była pierwszą zawodniczką, która go wykonała - bardzo go udoskonaliła. Jest to niezwykle trudny element, wykonywany jedynie przez najlepsze łyżwiarki, a wśród mężczyzn - przez Jewgienija Pluszczenkę oraz Kazacha Denisa Tena.
  Łyżwy – twarde, płaskie elementy tworzące wąskie płozy, mocowane pod podeszwą buta w celu ślizgania się po lodzie.
  Mond (ang. Spread Eagle), element ruchów w przestrzeni (czasami zaliczany do spiral) w łyżwiarstwie figurowym, w którym zawodnik jedzie bokiem na obu nogach, ustawionych piętami do siebie. Łyżwiarz może wykonywać ten element na krawędziach wewnętrznych (jest wtedy pochylony do przodu) lub zewnętrznych (odchylony do tyłu).
  Piruety są ważnym elementem programu łyżwiarskiego. Dobrze wykonane, muszą być stabilne, nie mogą "wędrować" po lodzie i zwykle mają określoną minimalną liczbę obrotów, jakie zawodnik musi wykonać, by mieć ten element zaliczony (zazwyczaj zależy to od kategorii wiekowej).
  Fiodor Aleksandrowicz Klimow, ros. Фёдор Александрович Климов (ur. 7 września 1990 w Leningradzie) – rosyjski łyżwiarz figurowy startujący w parach sportowych. Mistrz i wicemistrz olimpijski z Soczi (2014; złoto drużynowo, srebro w parach sportowych), wicemistrz świata (2014), 3-krotny wicemistrz Europy (2014, 2015, 2018), zwycięzca finału Grand Prix (2015), wicemistrz świata juniorów (2011) oraz 3-krotny mistrz Rosji (2014, 2015, 2017).
  Zhang Hao (chin. upr. 张昊; chin. trad.: 張昊, ur. 6 lipca 1984 w Harbinie) – chiński łyżwiarz figurowy, medalista olimpijski, występuje w konkurencji par sportowych z partnerką Zhang Dan (nie są ze sobą spokrewnieni). Jeżdżą razem od 1998.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.