• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paruroza

  Przeczytaj także...
  Mocz (łac. urina) - uryna, płyn wytwarzany w nerkach i wydalany z organizmu, zawierający produkty przemiany materii bezużyteczne lub szkodliwe dla ustroju.PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.
  Cewnik urologiczny jest cienką rurką z tworzywa sztucznego wprowadzaną do pęcherza w celu odprowadzenia moczu. Cewnik jest używany w sytuacjach, kiedy jest utrudniony naturalny odpływ moczu. Cewnikowanie pęcherza jest również częścią niektórych badań diagnostycznych np. cystometria (urodynamika), cystografia.

  Paruroza – rodzaj fobii, trudność bądź niemożność oddania moczu w obecności innych, zarówno we własnym domu, jak i w miejscach publicznych, w stresie wywołanym presją czasu, będąc obserwowanym, lub kiedy ktoś jest w pobliżu i może nas słyszeć.

  Wpływ[ | edytuj kod]

  U niektórych występuje krótki, pojedynczy epizod z problemem niemożności oddania moczu, gdy w bliskim otoczeniu znajdują się inni ludzie. Paruroza jednak jest czymś więcej niż tylko zwykłą nieśmiałością, zażenowaniem czy strachem przed byciem posądzonym o niemożność oddania moczu. U części ludzi występuje niemożność oddania moczu w poruszającym się pojeździe lub są uczuleni na odgłos oddawania moczu w cichych restauracjach lub ośrodkach mieszkalnych. W niektórych przypadkach osoba z parurozą potrafi oddać mocz tylko wtedy, gdy jest sama w domu lub przez cewnikowanie.

  Inkontynencja, nietrzymanie (łac. incontinens- "nie trzymając przy sobie") – objaw polegający na niekontrolowanym wydalaniu moczu (łac. incontinentia urinae) lub kału (łac. incontinentia alvi).PMCID (ang. PubMed Central Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego cytowanego artykułu naukowego bazy PubMed Central.

  Większość osób mających to schorzenie stwierdza, że rozwinęło się ono u nich w wieku nastoletnim, lecz może pojawić się na każdym etapie życia. Z powodu dużego poziomu stresu u niektórych osób, pierwszy raz doświadczają „zamknięcia się” podczas oddawania próbki moczu na obecność narkotyków. Wiele kobiet jest także nieświadomych schorzenia. Artykuły o kobietach i problemach z urynacją kładą głównie nacisk na inne dysfunkcje układu moczowego, takie jak częste oddawanie moczu lub jego nietrzymanie.

  Cystografia mikcyjna (cystouretrografia mikcyjna, CUM, ang. voiding cystourethrogram, VCUG), micturating cystourethrogram, MCUG) – badanie radiologiczne układu moczowego pozwalające na wykrycie wad jego budowy.Fobia (nowołac. phobia z stgr. φόβος phóbos „strach, lęk”) - zaburzenie nerwicowe, którego objawem osiowym jest uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, związany z unikaniem przyczyn go wywołujących i utrudniający funkcjonowanie w społeczeństwie. Fobie wywoływane są przez pewne sytuacje lub obiekty zewnętrzne wobec osoby przeżywającej lęk, które w praktyce nie są niebezpieczne. Występowanie zaburzeń fobicznych (fobie proste i specyficzne) ocenia się na 11,3% w ciągu całego życia. Zasadniczy obraz fobii to przesadne reakcje zaniepokojenia i trwogi, pomimo świadomości o irracjonalności własnego lęku oraz zapewnień, że obiekt strachu nie stanowi realnego zagrożenia.

  Przyczyny[ | edytuj kod]

  Urologiczne badanie zwane cystografia mikcyjna (ang. voiding cystourethrography VCUG) często wywołuje parurozę.  

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Anoush Azarfar i inni, Oral Midazolam for Voiding Dysfunction in Children Undergoing Voiding Cystourethrography: A Controlled Randomized Clinical Trial, „Nephro-urology Monthly”, 6 (3), 2014, DOI10.5812/numonthly.17168, ISSN 2251-7006, PMID25032141, PMCIDPMC4090665 [dostęp 2018-05-01].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona o parurozie (ang.)
 • http://www.paruresis.republika.pl (pol.)
 • Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.74 sek.