• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Partia na rzecz Zachowania Narodu

  Przeczytaj także...
  Związek Ludowy (Alþýðubandalagið) - islandzka koalicja wyborcza (1956-1968) i partia polityczna (1968-1998). W roku 1998 weszła w skład Sojuszu.Język islandzki (isl. íslenska) - język z grupy języków nordyckich, którym posługują się mieszkańcy Islandii. Posługuje się nim około 320 tys. osób., głównie Islandczycy w kraju i na emigracji. Zapisywany jest alfabetem łacińskim.
  Althing (isl. Alþingi) – zgromadzenie ogólne Islandii, utworzone w 930 roku w Þingvellir (isl. Równina Zgromadzenia), położonym 45 km na wschód od Reykjavíku. Uznawane jest za najstarszy dotychczas istniejący parlament.

  Partia na rzecz Zachowania Narodu (isl. Þjóðvarnarflokkurinn) - islandzka partia polityczna założona 15 marca 1953 przez grupę redaktorów tygodnika "Frjáls Þjóð". W roku 1968 weszła w skład Związku Ludowego.

  Partia sprzeciwiała się członkostwu Islandii w NATO i domagała się referendum w tej sprawie. była również przeciwna obecności amerykańskich baz wojskowych na terytorium Islandii.

  Wyniki wyborów parlamentarnych[]

  W wyborach w 1953 roku zdobyła dwa miejsca w Alþingi, jednak w trzech kolejnych wyborach nie udało jej się wprowadzić do parlamentu własnych przedstawicieli. W wyborach w 1963 roku wystawiła kandydatów na listach Związku Ludowego. Jeden z jej kandydatów, Gils Guðmundsson, odzyskał dzięki temu mandat i zasiadał w Alþingi do 1979 roku.

  Wybory parlamentarne w Islandii odbyły się 9 czerwca 1963. Wygrała je Partia Niepodległości. Premierem koalicyjnego rządu z socjaldemokratami został jej przewodniczący Bjarni Benediktsson.Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (OTP, ang. North Atlantic Treaty Organization, NATO, fr. Organisation du Traité de l’Atlantique Nord, OTAN) – organizacja polityczno-wojskowa powstała 24 sierpnia 1949 na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 Traktatu Północnoatlantyckiego. Początkowym celem istnienia NATO była obrona militarna przed atakiem ze strony Związku Radzieckiego i jego satelitów, z czasem jednak organizacja stała się elementem utrzymania równowagi strategicznej między Wschodem i Zachodem. Po rozpadzie Układu Warszawskiego pełni rolę stabilizacyjną, podejmując działania zapobiegające rozprzestrzenianiu konfliktów regionalnych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.