• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Partia Zjednoczonej Australii

  Przeczytaj także...
  Nacjonalistyczna Partia Australii (Nationalist Party of Australia, NPA) - australijska partia polityczna istniejąca w latach 1917-1931. Powstała w wyniku połączenia Związkowej Partii Liberalnej z grupą rozłamowców z Australijskiej Partii Pracy (ALP) pod wodzą ówczesnego premiera, Billy’ego Hughesa. W 1917-1922 partia samodzielnie sprawowała władzę. Po uzyskaniu słabszego wyniku wyborczego w 1922, zmuszona była do zawarcia koalicji z Partią Krajową (CP). Ceną za wejście CP do rządu była wymiana niepopularnego premiera, wobec czego Hughesa zastąpił Stanley Bruce. W 1929 grupa posłów pod wodzą byłego premiera zbuntowała się wobec rządowych planów reform gospodarczych i doprowadziła do przedterminowych wyborów, w których NPA poniosła upokarzającą klęskę i znalazła się w głębokim odwrocie. Ostatecznie w 1931 NPA połączyła się z kolejną grupą rozłamowców z ALP, tym razem pod wodzą Josepha Lyonsa, tworząc Partię Zjednoczonej Australii.Liberalna Partia Australii (Liberal Party of Australia) to australijska partia polityczna założona w 1945, która od momentu swojego powstania zdominowała centro-prawicową scenę polityczną w Australii, konkurując z centro-lewicową Partią Pracy. Praktycznie od momentu założenia pozostaje w stałej koalicji z Australijską Partią Narodową.
  Australijska Partia Pracy (Australian Labor Party, ALP) – australijska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym, założona w 1891 i tradycyjnie blisko związana ze środowiskami związkowymi. ALP jest najstarszą istniejącą do dzisiaj partią polityczną w Australii i zarazem głównym ugrupowaniem lewicowym w tym kraju. Od drugiej dekady XX wieku jest jedną z dwóch głównych sił politycznych, które wymieniają się u steru władzy na szczeblu federalnym (drugą stanowi prawica, od połowy lat 40. XX wieku zorganizowana w dwóch pozostających w trwałej koalicji ugrupowaniach - Liberalnej Partii Australii i Narodowej Partii Australii).

  Partia Zjednoczonej Australii (en. United Australia Party, UAP) – australijska partia polityczna istniejąca w latach 1931-1945, następczyni Nacjonalistycznej Partii Australii i poprzedniczka Partii Liberalnej.

  Partia powstała w 1931 r. Utworzyli ją deputowani laburzystowcy niezadowoleni z polityki gospodarczej rządu, niezależni deputowani konserwatywni oraz opozycjoniści z Partii Nacjonalistycznej. W latach 1932-1941 UAP była największą partią parlamentarną. W 1945 r. przekształciła się w Partię Liberalną.

  Lista liderów federalnych[ | edytuj kod]

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Przyjęte tu tłumaczenie nazwy partii pochodzi z polskiego wydania książki Manninga Clarka Historia Australii w tłumaczeniu Katarzyny Bażyńskiej-Chojnackiej i Piotra Chojnackiego (Bellona / Marabut: Warszawa 2004). Z kolei Wojciech Weinert, tłumacz książki Australia. Historia kultury autorstwa Johna Rickarda (Ossolineum: Wrocław-Warszawa-Kraków 1994) przełożył tę nazwę jako "Zjednoczona Partia Australii".

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Manning Clark, Historia Australii, Bellona / Marabut, Warszawa - Gdańsk 2004, s. 188 i nast. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.733 sek.