• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Partia Zielonych - Szwecja

  Przeczytaj także...
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza (szw. Sveriges socialdemokratiska arbetareparti (SAP), potocznie Socialdemokraterna) – największa partia polityczna w Szwecji (zarówno pod względem członkostwa jak i miejsc w parlamencie).
  Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.

  Partia Zielonych (szw. Miljöpartiet de Gröna) – szwedzka partia ekologiczna, powstała w 1981, na fali ruchu przeciwników energii atomowej (referendum w Szwecji w 1980).

  Program[]

  Szwedzka Partia Zielonych jest przeciwna wykorzystywaniu energii nuklearnej i domaga się zastąpienia jej źródłami odnawialnymi. Działa na rzecz reformy rybołówstwa i walki z przełowieniem. Szwedzcy Zieloni tradycyjnie byli przeciwni członkostwu Szwecji w UE i domagali się rozpisania referendum na ten temat, z czasem zmienili stanowisko i obecnie popierają członkostwo w UE, zarazem sprzeciwiając się wejściu Szwecji do strefy euro.

  Wybory parlamentarne w Szwecji w 2014 roku odbyły się 14 września 2014. W ich wyniku wyłoniono 349 posłów do parlamentu Szwecji (Riksdagu) na czteroletnią kadencję 2014–2018. Frekwencja wyborcza wyniosła 85,8%.Zielona polityka (ekologizm) – ideologia polityczna. Jest zestawem idei, wartości i poglądów będących podstawą budowania aktywnego i otwartego społeczeństwa obywatelskiego, rozwijającego się zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju i respektującego prawa człowieka (w tym prawa mniejszości). Największe na świecie zielone partie polityczne sięgają korzeniami początku lat 70. i wiążą się z ruchami antywojennymi czy antyjądrowymi.

  Udział w rządzie[]

  Po wyborach w 2014 roku szwedzka Partia Zielonych po raz pierwszy w historii weszła w skład koalicji rządzącej, współtworząc mniejszościowy rząd socjaldemokraty Stefana Löfvena.

  Wyniki wyborów[]

  Zobacz też[]

 • Politycy Zielonych
 • Przypisy

  1. Monica Frassoni, Per Gahrton: Federalizm? Jaki federalizm?. Zielone Wiadomości, 21 stycznia 2013. [dostęp 2014-10-11].
  2. Parties and elections in Europe: Sweden (ang.). www.parties-and-elections.eu. [dostęp 2014-10-11].
  3. Election Resources on the Internet: Elections to the Swedish Riksdag - Results Lookup (ang.). electionresources.org. [dostęp 2014-10-11].
  Rybołówstwo – gałąź gospodarki obejmująca pozyskiwanie (połów) ryb i innych zwierząt oprócz wielorybów (wielorybnictwo), między innymi skorupiaków i mięczaków (frutti di mare – owoce morza) oraz roślin wodnych w celach spożywczych. Organizmy te wydobywa się zarówno na morzach i oceanach, jak i w rzekach i jeziorach, w celu ich spożycia lub dalszego przetworzenia (przemysł rybny). Rybołówstwo dzieli się na przybrzeżne i pełnomorskie. Pierwotnie obok zbieractwa i łowiectwa stanowiło podstawę utrzymania się społeczeństw (mezolit).Energia jądrowa to energia wydzielana podczas przemian jądrowych. Uwalnianie się energii podczas tych przemian związane jest z różnicami w energii wiązania poszczególnych jąder atomowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stefan Löfven (ur. 21 lipca 1957 w Sztokholmie) – szwedzki polityk i działacz związkowy, należący do Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, od 27 stycznia 2012 przewodniczący partii. Mimo tak wysokiego stanowiska nigdy nie zasiadał w parlamencie.
  Strefa euro – strefa państw, których walutą jest euro. Waluta ta została 1 stycznia 1999 roku wprowadzona w formie transakcji bezgotówkowych a 1 stycznia 2002 roku w formie gotówkowej w następujących krajach członkowskich UE mających podane waluty:
  Przełowienie – nadmierna, niekontrolowana eksploatacja łowisk sprowadzająca populacje poławianych gatunków poniżej poziomu bezpiecznego dla ich odtworzenia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.