• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Partia Wskrzeszenia Narodowego

  Przeczytaj także...
  Język litewski (lit. lietuvių kalba) - język z zespołu wschodniobałtyckiego języków bałtyckich, wchodzących w skład języków bałtosłowiańskich, którym posługuje się ok. 5 mln osób. Oprócz Litwy językiem tym posługują się Litwini zamieszkujący na zachodzie Białorusi i północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a także w Rosji, Łotwie oraz emigranci w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech. Jest językiem urzędowym Litwy.Partia Pracy (lit. Darbo Partija, DP) – litewska partia polityczna, działająca od 2003, określająca się jako ugrupowanie centrowe.
  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.

  Partia Wskrzeszenia Narodowego (lit. Tautos prisikėlimo partija, TPP) – litewska personalistyczna partia polityczna, działająca w latach 2008–2011.

  Ugrupowanie zostało założone w maju 2008 celem wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych rozpisanych na jesień tego samego roku. Nazwę tłumaczy się także dosłownie jako Partia Zmartwychwstania Narodu lub jako Partia Odrodzenia Narodowego. Inicjatorami jej powołania była grupa przedstawicieli show biznesu, artystów i działaczy społecznych, na czele nowej partii stanął producent telewizyjny i kabareciarz, Arūnas Valinskas.

  Wybory parlamentarne na Litwie w 2008 roku odbyły się 12 października. Wraz z nimi przeprowadzone zostało referendum w sprawie Ignalińskiej Elektrowni Atomowej. 26 października odbyła się II tura wyborów w okręgach jednomandatowych.Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.

  W komentarzach politologicznych po jej powstaniu wskazywano, iż będzie konkurowała o ten sam elektorat głównie z Partią Pracy i ugrupowaniem Porządek i Sprawiedliwość. W wyborach z 12 października 2008 TPP uzyskała ponad 15,09% głosów, zajmując drugie miejsce i zdobywając 13 mandatów z listy krajowej, dwa tygodnie później trzech jej przedstawicieli wygrało w okręgach większościowych. W 2009 jej posłowie podzielili się między dwie frakcje: "Jedna Litwa" i "Ąžuolis". W 2011 partia przyłączyła się do Związku Liberałów i Centrum.

  Porządek i Sprawiedliwość (lit. Tvarka ir teisingumas, TiT) – litewska prawicowa, konserwatywna i eurosceptyczna partia polityczna, działająca od 2002.Związek Liberałów i Centrum (lit. Liberalų ir centro sąjunga, LiCS) – litewska liberalna partia polityczna istniejąca w latach 2003–2014.

  Zobacz też[]

 • Politycy Partii Wskrzeszenia Narodowego
 • Przypisy

  1. Z losowania numerów wyborczych partie zrobiły show, "Kurier Wileński" z 10 września 2008
  2. Partia Valinskasa już w Sejmie. infopol.lt, 23 lipca 2008.
  3. Główna Komisja Wyborcza – Wybory 2008 (lit.)  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Arūnas Valinskas (ur. 28 listopada 1966 w Łoździejach) – litewski producent programów telewizyjnych i kabareciarz, założyciel i lider Partii Wskrzeszenia Narodowego, przewodniczący Sejmu w latach 2008–2009.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.