• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Partia Wskrzeszenia Narodowego

  Przeczytaj także...
  Język litewski (lit. lietuvių kalba) - język z zespołu wschodniobałtyckiego języków bałtyckich, wchodzących w skład języków bałtosłowiańskich, którym posługuje się ok. 5 mln osób. Oprócz Litwy językiem tym posługują się Litwini zamieszkujący na zachodzie Białorusi i północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a także w Rosji, Łotwie oraz emigranci w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech. Jest językiem urzędowym Litwy.Partia Pracy (lit. Darbo Partija, DP) – litewska partia polityczna, działająca od 2003, określająca się jako ugrupowanie centrowe.
  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.
  Arūnas Valinskas – założyciel partii

  Partia Wskrzeszenia Narodowego (lit. Tautos prisikėlimo partija, TPP) – litewska partia polityczna, działająca w latach 2008–2011.

  Ugrupowanie zostało założone w maju 2008 celem wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych rozpisanych na jesień tego samego roku. Nazwę tłumaczono także dosłownie jako Partia Zmartwychwstania Narodu lub jako Partia Odrodzenia Narodowego. Inicjatorami jej powołania była grupa przedstawicieli show biznesu, artystów i działaczy społecznych, na czele nowej partii stanął Arūnas Valinskas, producent telewizyjny i kabareciarz.

  Wybory parlamentarne na Litwie w 2008 roku odbyły się 12 października. Wraz z nimi przeprowadzone zostało referendum w sprawie Ignalińskiej Elektrowni Atomowej. 26 października odbyła się II tura wyborów w okręgach jednomandatowych.Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.

  W komentarzach politologicznych po jej powstaniu wskazywano, iż będzie konkurowała o ten sam elektorat głównie z Partią Pracy i ugrupowaniem Porządek i Sprawiedliwość. W wyborach z 12 października 2008 TPP uzyskała ponad 15,09% głosów, zajmując drugie miejsce i zdobywając 13 mandatów z listy krajowej, dwa tygodnie później trzech jej przedstawicieli wygrało w okręgach większościowych. Ugrupowanie współtworzyło drugi rząd Andriusa Kubiliusa. W 2009 jej posłowie podzielili się między dwie frakcje: „Jedna Litwa” i „Ąžuolis”. W 2011 partia przyłączyła się do Związku Liberałów i Centrum.

  Porządek i Sprawiedliwość (lit. Tvarka ir teisingumas, TiT) – litewska prawicowa, konserwatywna i eurosceptyczna partia polityczna, działająca od 2002.Związek Liberałów i Centrum (lit. Liberalų ir centro sąjunga, LiCS) – litewska liberalna partia polityczna istniejąca w latach 2003–2014.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Politycy Partii Wskrzeszenia Narodowego
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Z losowania numerów wyborczych partie zrobiły show, „Kurier Wileński” z 10 września 2008
  2. Partia Valinskasa już w Sejmie. infopol.lt, 23 lipca 2008.
  3. Główna Komisja Wyborcza – Wybory 2008 (lit.)
  Arūnas Valinskas (ur. 28 listopada 1966 w Łoździejach) – litewski producent programów telewizyjnych i kabareciarz, założyciel i lider Partii Wskrzeszenia Narodowego, przewodniczący Sejmu w latach 2008–2009.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.