• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Partia Socjaldemokratyczna - Wielka Brytania, 1988

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.David Anthony Llewellyn Owen, baron Owen, CH (ur. 2 lipca 1938 w Plympton w hrabstwie Devon) – brytyjski polityk, początkowo członek Partii Pracy, następnie jeden z założycieli Partii Socjaldemokratycznej, a po jej zjednoczeniu z liberałami założyciel kolejnej Partii Socjaldemokratycznej. Minister spraw zagranicznych w rządzie Jamesa Callaghana.
  William Jefferson Hague (ur. 26 marca 1961 w Rotherham), brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej, lider Opozycji w latach 1997-2001. Pierwszy lider konserwatystów, który nie został premierem od czasów Austena Chamberlaina (początek lat 20. XX w.).

  Partia Socjaldemokratyczna (en. Social Democratic Party, SDP), brytyjska partia polityczna, następczyni istniejącej w latach 1981-1988 Partii Socjaldemokratycznej. Powstała po fuzji tej ostatniej z Partią Liberalną w 1988 r. i powstaniu Liberalnych Demokratów.

  Historia[ | edytuj kod]

  Jej założycielem był dawny lider pierwszej SDP, David Owen, który sprzeciwił się fuzji swojej partii z liberałami. Razem z dwojgiem socjaldemokratycznych deputowanych, Johnem Cartwrightem i Rosie Barnes, założył w 1988 r. nową partię również pod nazwą Partii Socjaldemokratycznej. Nowa partia uzyskała finansowe wsparcie lorda Sainsburyego. W 1989 r. odniosła spory sukces w wyborach uzupełniających w okręgu Richmond. Kandydat SDP, Mike Potter, zajął w wyborach drugie miejsce za kandydatem konserwatystów Williamem Hague.

  Okręg wyborczy Bootle – powstał w 1885 i wysyła do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg obejmuje południową część okręgu miejskiego Sefton w hrabstwie Merseyside.Partia Pracy (ang. Labour Party, LP), potocznie laburzyści – brytyjska socjaldemokratyczna partia polityczna powstała w lutym 1900 r. ze zjednoczenia Niezależnej Partii Pracy, Towarzystwa Fabiańskiego i Federacji Socjaldemokratycznej; do 1906 roku pod nazwą Komitet Przedstawicielstwa Robotniczego (Labour Representation Comitee).

  Kolejne wybory nie przyniosły jednak SDP podobnych sukcesów. Wybory uzupełniające w okręgu Upper Bann w 1990 r. zakończyły się ciężką porażką kandydata SDP, Alistaira Dunna, który zajął ostatnie miejsce uzyskując 154 głosy. Jeszcze bardziej upokarzającą porażkę poniosła SDP w maju 1990 r. w wyborach uzupełniających w okręgu Bootle. Kandydat partii, Jack Holmes, uzyskał 155 głosów (zajął przedostatnie miejsce), przegrywając nawet z kandydatem Oficjalnej Potwornej Partii Skończonych Świrów, lordem Sutchem.

  Partia Socjaldemokratyczna (ang. Social Democratic Party, SDP) - brytyjska centrowa partia polityczna istniejąca w latach 1981-1988. Jej założycielami byli przedstawiciele prawego skrzydła Partii Pracy - Roy Jenkins, David Owen, Bill Rodgers i Shirley Williams. Przyczyną secesji była, zdaniem rozłamowców, zbytnia „lewicyzacja” Partii Pracy, w której poważne wpływy zyskała skrajnie lewicowa frakcja „Bennities”, kierowana przez Tonyego Benna.Partia Liberalna (ang. Liberal Party) była jedną z dwóch głównych brytyjskich partii politycznych w okresie od połowy XIX wieku do lat dwudziestych XX wieku, obok Partii Konserwatywnej. Następnie, m.in. na skutek rozłamu, który wywołał David Lloyd George, straciła swoją pozycję na rzecz Partii Pracy i funkcjonowała jako mniejsza trzecia partia o wahającej się sile i znaczeniu aż do roku 1988, kiedy połączyła się z Partią Socjaldemokratyczną tworząc nową partię Liberalnych Demokratów.

  Klęska w Bootle przyczyniła się do rozpadu Partii Socjaldemokratycznej. Owen zrezygnował z przewodzenia partii. Większość jej członków przeszła do Partii Pracy lub do Partii Konserwatywnej. Partia Socjaldemokratyczna zakończyła działalność w 1990 r. Część jej członków na czele z Jackiem Holmesem założyła kolejną, trzecią już, Partię Socjaldemokratyczną.

  Okręg wyborczy Richmond powstał w 1585 r. i wysyłał do angielskiej, a następnie brytyjskiej, Izby Gmin jednego deputowanego. Od 1868 r. jest okręgiem jednomandatowym. Okręg obejmuje dystrykt Richmondshire i północną część dystryktu Hambledon w północnym Yorkshire. Screaming Lord Sutch (ur. 10 listopada 1940 w Middlesex, zm. 16 czerwca 1999 w Londynie) – brytyjski muzyk rockandrollowy, wokalista – showman, samozwańczy arystokrata (Lord Sutch, 3. Earl Harrow), polityk – lider partii Official Monster Raving Loony Party.




  Warto wiedzieć że... beta

  Partia Konserwatywna (ang. Conservative Party, CP, oficjalna nazwa: Partia Konserwatywno-Unionistyczna, Conservative and Unionist Party), brytyjska partia polityczna powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów, popularnie nazywana w dalszym ciągu torysami. Jedna z dwu (obok Partii Pracy) głównych partii w Wielkiej Brytanii.
  Liberalni Demokraci (ang. Liberal Democrats, LD, pot. libdems; oficj. Social and Liberal Democrats) – brytyjska socjalliberalna partia polityczna powstała w 1988 r. w wyniku połączenia Partii Liberalnej i Partii Socjaldemokratycznej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.814 sek.