• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Partia Reformatorsko-Liberalna

  Przeczytaj także...
  Daniel Ducarme (ur. 8 marca 1954 w Liège, zm. 28 sierpnia 2010) – belgijski i waloński polityk, parlamentarzysta, były przewodniczący frankofońskich liberałów, w latach 2003–2004 minister-prezydent Regionu Stołecznego.Olivier D.A.Gh. Maingain (ur. 3 sierpnia 1958 w Sint-Lambrechts-Woluwe) – belgijski i waloński polityk, prawnik i samorządowiec, lider Frankofońskich Demokratycznych Federalistów (FDF).
  Obywatelski Ruch na rzecz Zmian (fr. Mouvement des citoyens pour le changement, MCC) – belgijska centrowa i chadecka partia polityczna, działająca w walońskim kolegium wyborczym.

  Partia Reformatorsko-Liberalna (fr. Parti réformateur libéral, PRL) – belgijska francuskojęzyczna partia polityczna działająca na terenie Regionu Walońskiego. W 2002 faktycznie zastąpiona przez Ruch Reformatorski.

  Ugrupowanie powstało w 1972 po rozpadzie ogólnokrajowej Partii na rzecz Wolności i Postępu na formację flamandzką (pod dotychczasową nazwą) i walońską. Ta ostatnia nosiła początkowo nazwę Partia na rzecz Reform i Wolności Walonii (Parti des réformes et de la liberté de Wallonie), w 1979 po fuzji z innym ugrupowaniem przekształciła się w PRL.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Partia Reformatorsko-Liberalna uczestniczyła w kilku rządach, w tym od 1999 w gabinetach Guya Verhofstadta. Samodzielnie startowała w wyborach do początku lat 90., między 1981 a 1991 uzyskiwała poparcie od 8 do 10%, co przekładało się na 20–24 mandaty w Izbie Reprezentantów. PRL nawiązała wkrótce ścisłą współpracę z Demokratycznym Frontem Frankofonów Oliviera Maingaina, a w 1998 także z Obywatelskim Ruchem na rzecz Zmian Gérarda Deprez. W 2002 formacje te wraz z niemieckojęzyczną Partią na rzecz Wolności i Postępu współtworzyły federacyjny Ruch Reformatorski.

  Antoine F.E.F.F. Duquesne (ur. 3 lutego 1941 w Ixelles, zm. 4 listopada 2010 w Brukseli) – belgijski i waloński prawnik i polityk, były minister oraz parlamentarzysta krajowy i europejski, przewodniczący frankofońskich partii liberalnych.Izba Reprezentantów (nid. Kamer van Volksvertegenwoordigers, fr. la Chambre des Représentants, niem. Abgeordnetenkammer) – izba niższa parlamentu federalnego Belgii. Składa się ze 150 członków wybieranych na czteroletnią kadencję.

  Wkrótce działacze PRL zaprzestali używania szyldu partyjnego na rzecz nazwy Ruch Reformatorski.

  Przewodniczący[ | edytuj kod]

 • 1972–1973: Milou Jeunehomme
 • 1973–1979: André Damseaux
 • 1979–1982: Jean Gol
 • 1982–1990: Louis Michel
 • 1990–1992: Antoine Duquesne i Daniel Ducarme
 • 1992–1995: Jean Gol
 • 1995–1999: Louis Michel
 • 1999–2002: Daniel Ducarme
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Parties and Elections in Europe: Belgium (ang.). parties-and-elections.eu.
  2. Les composantes (fr.). mr.be.
  3. Leaders of Belgium (ang.). terra.es.
  Jean Gol (ur. 8 lutego 1942 w Hammersmith, zm. 17 września 1995 w Liège) – belgijski i waloński polityk oraz prawnik, przywódca walońskich liberałów, minister i wicepremier, poseł do Parlamentu Europejskiego.Region Flamandzki (nid. Vlaams Gewest) – jeden z trzech regionów federalnych Belgii, położony w północnej części kraju i zamieszkany głównie przez ludność niderlandzkojęzyczną. Siedzibą parlamentu i rządu Regionu Flamandzkiego jest Bruksela (leżąca poza obszarem regionu – w osobnym Regionie Stołecznym Brukseli). Na określenie regionu używa się też wieloznacznego terminu Flandria.
  Warto wiedzieć że... beta

  Region Waloński (fr. Région wallonne, niem. Wallonische Region) – francuskojęzyczny region w południowej części Belgii, stanowiący jeden z trzech regionów federalnych tego kraju, zwyczajowo zwany Walonią. Jego stolicą jest Namur.
  Partia na rzecz Wolności i Postępu (niem. Partei für Freiheit und Fortschritt, PFF) – belgijska partia polityczna, działająca we wspólnocie niemieckojęzycznej.
  Gérard M.J. Deprez (ur. 13 sierpnia 1943 w Bastogne) – belgijski i waloński polityk, socjolog, wieloletni poseł do Parlamentu Europejskiego.
  Louis Michel (ur. 2 września 1947 w Tienen) – belgijski i waloński polityk, były członek Komisji Europejskiej, wicepremier i minister, poseł do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji. Ojciec Charles’a Michela.
  Ruch Reformatorski (fr. Mouvement réformateur, MR) – belgijska, frankofońska partia polityczna o profilu liberalnym i federacyjnym charakterze, działająca na terenie Walonii.
  André Damseaux (ur. 5 marca 1937 w Verviers, zm. 29 marca 2007 tamże) – belgijski i waloński polityk drugi Premier Regionu Walońskiego, eurodeputowany.
  DéFI – Démocrate Fédéraliste Indépendant – francuskojęzyczna partia działająca na terenie Belgii z siedzibą w Brukseli. Do 2010 działała pod nazwą Demokratyczny Front Frankofonów (fr. Front Démocratique des Francophones), następnie do 2015 pod nazwą Frankofońscy Demokratyczni Federaliści (fr. Fédéralistes Démocrates Francophones, FDF).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.